Demokrasi Şöleni

Demokrasi Şöleni

Tokat'ta 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü kapsamında binlerce vatandaş ellerinde Türk Bayrakları ile yürüdü. Ardından Cumhuriyet meydanında demokrasi nöbeti tutuldu. 81 ilde olduğu gibi Tokat'ta da halk demokrasi şölenine dönüşen nöbette adeta dünyaya “Birlik' mesajı verdi

17 Temmuz 2017 - 12:13 - Güncelleme: 17 Temmuz 2017 - 12:19

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY'nin gerçekleştirdiği ve 249 şehit verdiğimiz hain darbe girişiminin 1. Yıl dönümü nedeniyle Tokat'ta binlerce vatandaş Demokrasi Yürüyüşü'nde kenetlendi. Cumhuriyet Meydanında tutulan demokrasi nöbetinde ise sabahın ilk ışıklarına kadar meydan boş kalmadı. Gece saat 00.13'te kent genelinde salalar okunurken sabah ezanında vatandaşlar Ali Paşa Camisine akın etti.
Tokat Valiliği tarafından düzenlenen demokrasi yürüyüşü, Gaziosmanpaşa Bulvarında stadyum önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanında sona erdi. Türk Bayraklarıyla yürüyen binlerce kişi yolu adeta Kırmızı-beyaza bürüdü.
Yürüyüşe Tokat Valisi Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof Dr Mustafa Şahin, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan, İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sendika ve STK temsilcileri ile çoluk-çocuk, genç-yaşlı binlerce vatandaş katıldı. Yürüyüşe mehter takımı, motosiklet ve bisiklet kulüpleri de destek verirken, Okçuluk Kulübü üyeleri At üstünde yürüyüş kortejine eşlik etti.
 "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla demokrasi nöbetine ise Tokat protokolünün yanı sıra çok sayıda vatandaş eşlik etti. Programda şiirler, kasideler ve dualar okundu. Hain darbe girişiminin yıl dönümünde, saat 00.13'ü gösterdiğinde kent genelinde salalar okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını canlı yayında izleyen vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.

EROĞLU: KALKIŞMANIN ARKASINDAN BÜYÜK BİR HAİNLİK ÇIKTI

Demokrasi Nöbetinde Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasına şiir okuyarak başlayan Eroğlu, “Bu vatan toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir. Ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşan. Huduttan huduta yol koşan cepheden cepheyi soranlarındır” dizelerini paylaştıktan sonra “Biz bu vatanı kanlarımızla, alın terlerimizle, birlik ve beraberliğimizle kazandık ve şehitlerimizle, gazilerimizle, birlik beraberliğimizle düşmana vermeden ilelebet bir vatan toprağı ve Türk-İslam devleti olarak payidar eylemenin gayreti içerisindeyiz. Bu zamana kadar bu vatana sahip çıkan hamiyetperver herkesi hürmetle selamlıyorum. Canını bu ülke için gözünü kırpmadan feda eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Allah onlardan razı olsun. Aramızda şehit anne ve babalarımız var. Onların ellerinden öpüyorum. Onlar evlatlarını bir fidan gibi yetiştirdiler ve vatana feda ettiler. Zordur evlat acısı. Hergün o acıyı yüreklerine basıyorlar. Allah onlardan razı olsun. Şehitler tepesi hiç boş kalmadı boş kalmayacak. 15 Temmuz'u unutmadık, unutmayacağız asla da unutturmayacağız. O karanlık geceyi o kalkışmayı unutmadık. Olayın ilk anlarında kalkışma dedik ama ilerleyen zamanda olayın ne kadar büyük bir hainlik olduğunu hep beraber hissettik. Bu işgal aslında bizi vatansız bırakma harekatıydı. Bu, birilerine ülkemizi peşkeş çekmekten başka hiçbirşey değildi. Bu hainliği yapan, vatanımıza bunu reva gören böylesine hain planın içerisinde olan başta Pensilvanya'daki FETÖ olmak üzere onun yandaşlarını, bu işe kalkışan tüm hainleri lanetliyorum. Allah onları iki cihanda da perişan eyleyecektir. Hz. Ali'nin şu sözünü hatırlayın: Herşeyi affedin ama vatana ihanet edeni affetmeyin.” Onun için ne biz onları affedeceğiz ne de devletimiz affedecek. İnşallah hukuk çerçevesinde gerekli cezayı alacaklardır” diye konuştu.

VALİ TORAMAN: TARİH YAZMAK HER MİLLETE NASİP OLMAZ

Tokat Valisi Ömer Toraman ise “Türk milleti tarihi boyunca kendisine saldıran düşmanlarıyla pek çok çetin savaş yürüttü. Hudutlarında vatanını müdafa etti. Bu uğurda şehit oldu, gazi oldu. Bu meydanı dolduran aziz Tokatlıların dedeleri, ataları Kafkaslarda, Çanakkale'de bu vatanı müdafaa etmek için şehit oldu, gazi oldu. Bu vesileyle değerli Tokatlı şehitlerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Şehitlerimizin şehadeti şüphesiz boşa değildir. Bugün üzerinde yaşadığımız bu cennet vatanda bizlerin huzur, refat içerisinde, geleceğinden emin bir şekilde yaşamaları için şehit oldular.  Hudut boyunda her bir kare taşın altında yatan şehitlerimiz halen bu vatanın bekçileridir. Kıymetli hemşerilerim yaklaşık 40 yıldır içimizdeki bölücü hainler bu defa dışarıdan değil içeriden bu cennet vatanımızı karıştırmak, bölmek ve parçalamak için mücadele ediyor. Köylerimiz, kasabalarımız birbirinden güzel dağlarımız büyük bir mücadeleye sahne oluyor. Bu uğurda da başta kahraman asker ve polislerimiz olmak üzere güvenlik kuvvetlerimiz büyük mücadele yürütüyorlar.  Bu vesileyle ülkemizin bütünlüğü uğruna şehit olan bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.  Aziz Tokatlılar içimizdeki ihanetin son halkasını 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadık. Ordumuzun içerisine sızmış FETÖ terör örgütü mensuplarınca hain bir darbe girişimine kalkışıldı o gece. FETÖ terör örgütü ülkemizin bütün kurum ve kuruluşlarına sızmış ve topyekün bir kalkışma hareketinde bulunmuştur. Bu kalkışmaya karşı o gece sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine milletimiz meydanlara inerek o hain teşebbüse dur dedi. Ankara ve İstanbul semalarında  F-16'ların o karanlık geceyi yırtan seslerine karşılık bu defa camilerimizden yükselen sela sesleri ile milletimiz bu darbeye teşebbüste bulunanları bertaraf etmek için yine silahsız ve savunmasız bir şekilde karşı koydu. Neye karşı koydu; tankla, tüfekle, zırhlı araçlarla kendisinin üzerine gelen hainlere. Neyle karşı koydu; gövdesini siper ederek, tankların önüne yatarak. Bu defa da 15 Temmuz'da şehit olan ve gazi olan kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Bu meydanda bağımsızlığımızın, bölünmez bütünlüğümüzün devamını sağlamış bir şekilde toplanabiliyorsak buna en başta şehirlerimize, gazilerimize ve büyükTürk Devletine borçluyuz. Biz bu milletin bir mensubu olmakla her zaman iftihar ediyoruz.  Bu büyük millet tarih yazmış bir millettir. Tarih yazmak kolay bir şey değildir ve her millete nasip olmaz. İstanbul'u fetheden bu büyük millettir. Çanakkale destanını yazan yine bu büyük millettir. 15 Temmuz'da da yeniden diriliş destanını yazdı bu büyük millet.” Diye konuştu. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’den iddialara yanıt
CHP’den iddialara yanıt
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI