Dernekler için genel kurul kararı!

Dernekler için genel kurul kararı!

İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmesi durumunda, derneklerin genel kurul toplantıları; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri başta olmak üzere temizlik, maske, mesafe vb. kuralları yerine getirilerek yapabilecek

06 Ağustos 2020 - 10:13

Tokat İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 04.08.2020 tarihinde Saat 10:00 da Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Başkanlığında Korona virüs salgını hakkında İçişleri Bakanlığınca yayımlanan Dernek Kurul Toplantıları hakkındaki Genelgesini görüşmek üzere Kurul Üyelerinin iştiraki ile toplandı.

Bakanlık Makamının 24.07.2020 tarihli olurları ile derneklerin bildirim ve beyannamelerini verme süreleri 31.10.2020 tarihine kadar uzatılmış, dernek genel kurul toplantıları ise 31.10.2020 tarihinden sonra otuz gün içinde yapılmak üzere ertelenmişti. Ancak derneklerin genel kurul toplantılarının yapılamaması nedeniyle, gerekli organlardan yoksun kalması, yönetimin başka yollardan sağlanmasının mümkün olmaması, spor derneklerinin sezon öncesi genel kurul yapmasının önemli ölçüde zorunluluk arz etmesi, genel kurulların yapılamaması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması, fiil ehliyetinin kazanılamaması gibi önemli hukuki sorunların ortaya çıkabileceği durumlarda; derneklerin genel kurul toplantılarını söz konusu erteleme tarihten önce yapmalarına İçişleri Bakanlığınca izin verilebilecek.

BAŞVURULAR VALİLİKLERE YAPILACAK

 Derneklerin genel kurul toplantısı yapmasına ilişkin başvuruları ilgili valiliğe yapılacak olup valilikler tarafından yukarıda yer alan ve gerekli görülen diğer hususlar çerçevesinde yapılacak inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun görülen talepler belirlenerek İçişleri Bakanlığına bildirilecektir. Bunun üzerine yapılacak değerlendirme sonucunda genel kurul toplantılarını yapmalarına izin verilen dernekler ilgili valiliğe bildirilecektir.

İZİN VERİLMESİ DURUMUNDA BELİRLENEN KRİTERLER

 1. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmesi durumunda, derneklerin genel kurul toplantılarının Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri başta olmak üzere temizlik, maske, mesafe vb. kuralları yerine getirilerek yapabilmelerine. 2. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek başta denetimler olmak üzere uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına. 3. Alınan kararın Gereği için Tüm İlçe Kaymakamlıklarına İlgili Kamu Kurum Kuruluşlarına ve meslek odalarına tebliğine, bilgi için Cumhuriyet Başsavcılığına ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Üyelerine gönderilmesine.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!