google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Dev Okullar kampüsü Projesi nefes aldırır

Dev Okullar kampüsü Projesi nefes aldırır

MEB’in deprem riskli okulların yıkılması veya güçlendirilmesi çalışması kapsamında Tokat’ta 250’ye yakın okula çıkan güçlendirme veya yıkım kararı Dev Okullar kampüsü Projesi hayata geçirilemez mi? Sorusunu gündeme getirdi. Trafik yoğunluğunu azaltacak olan projenin, okul çevrelerindeki asayiş ve güvenlik açısından da kolaylık sağlaması bekleniyor

21 Mayıs 2020 - 14:36 - Güncelleme: 21 Mayıs 2020 - 15:18

Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Behzat bölgesinde Saat Kulesi Meydanı Projesi kapsamında daha önce taşınması ve yıkılması gündeme gelmiş ancak yaşanan son gelişmede okulun MEB’in deprem riskli okulların yıkılması veya güçlendirilmesi çalışması kapsamında tahliye edileceği öğrenilmişti.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın deprem riskli okulların yıkılması veya güçlendirilmesi çalışması kapsamında Tokat’ta yaklaşık 250 okulun güçlendirme ve yıkımı söz konusu. O okulların isim listesi Tokat Valiliği’nde mevcutken konu eğitim camiası başta olmak üzere veliler için de merak konusu oldu.

 

OKULLAR KAMPÜSÜ PROJESİ YAPILAMAZ MI?

Bu konu ‘Tokat’ta büyük bir okullar kampüsü projesi hayata geçirilemez mi?’ sorusunu akıllara getirdi. Daha önce de ‘Okullar Kampüsü’ projesi hakkında ortaya fikirler atılmıştı. Eğitim amaçlı arsa sorunu nedeniyle proje konuşulsada gündeme getirilemiyor. Ancak şehir içinde kalan okulların oluşturulacak bir kampus alanına taşınması hem okul saatlerinde oluşan trafik yoğunluğunu azaltacak hem de okul çevrelerinde uygulanan asayiş denetimleri noktasında kontrolü kolaylaştıracak. Dev bir okul kampüsü projesinin hayata geçirilmesi için yerel yönetimler ve kurumların destek vermesi halinde alternatif çözümler üretilebilir.  Okullar kampüsü için Tokat Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısımda Sena tekstilin eski yeri ve çevresi gibi atıl vaziyette kalan yerler çözüm olarak sunulabilir.

 

HUMMALI ÇALIŞMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Okullar Eylül’de açılacak’ dedi. Milli Eğitim Müdürlükleri hazırlık için zaman kazandı. Şimdi hangi okul nereye taşınacak, hangi okullar kapanacak, hangi okullarda güçlendirme yapılacak hangi okullara yıkılma kararı çıktı. Bununla ilgili hummalı bir çalışma yapılıyor.

 

 

2020/05/2020-05-21-15-18-31.jpg
2020/05/2020-05-21-15-18-37.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x