Diyabet kanserden daha öldürücü

Diyabet kanserden daha öldürücü

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi Başhekim Yardımcısı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Kutlutürk, “Her 100 kişiden 30’u diyabetten etkileniyor. Hiçbir hastalık bu kadar tehlikeli değil. Diyabet önlenebilir bir hastalık ancak kanserden daha öldürücü. 1 yılda diyabetten ölen sayısı kanserden ölen sayısından fazla” dedi.

15 Kasım 2019 - 10:44

Dünya Diyabet Günü 2018 ve 2019 yılları teması Diyabet ve Aile’dir. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesinde farkındalık amaçlı stand açıldı. Burada vatandaşlara ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılıyor. Ayrıca hastalığın Diyabet hastalığıyla ilgili bilgiler veren Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi Başhekim Yardımcısı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Kutlutürk, bilgiler verdi.

Günümüzde 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşamaktadır. Bu bireylerin çoğu; düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa yakalanma riskinin büyük oranda önlenebilir olduğu Tip 2 diyabetli bireylerdir.  Ailelerin, Tip 2 diyabet için değiştirilebilir risk faktörlerini önlemede kilit rolü vardır ve sağlıklı bir yaşam tarzını yaşamak için eğitim, kaynaklar ve uygun ortamlarla desteklenmelidirler.

HER 100 KİŞİDEN 30’U DİYABETTEN ETKİLENİYOR

Diyabet hastalığıyla ilgili bilgiler veren Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi Başhekim Yardımcısı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Kutlutürk, amaçlarının diyabet farkındalığını arttırmak olduğunu söyledi. Kutlutürk,” Farkındalıktaki amaç dünyada diyabet hastalığının hızla arttığını, bu artışa neden olan şeyin daha çok obezite ve bozuk  yaşam tarzı değişikliklerinden kaynaklandığını, en kötü ihtimal obezite olsa da diyabetin tedavisi olan bir hastalık olduğunu herkese öğretmek. Asıl sıkıntı Türkiye’de her 3 diyabetliden biri henüz diyabet olduğunu bilmiyor. Bu anlamda rutin kan taramalarının yapılması, kan şekeri ölçümü ve hastanın bu bilince ulaşması daha erken tanı ve tedaviye imkan verecek. Biz de o yüzden her sene 14 Kasım’da stand açıyoruz. Bu stantda ücretsiz kan şekeri ölçümü yapıyoruz. Ve her ölçtüğümüz bir kişide 6 ile 8 arasında tanı konmamış diyabet tespit ediyoruz. Bu olayın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Şuan her 100 kişiden 15’i diyabet hastası. Her 100 kişiden 15’i de gizli şeker hastası. Yani her 100 kişiden 30’u diyabetten etkileniyor. Hızla artan bunun gibi başka bir hastalık yok şuan. O yüzden tedbir alıp hastaların diyabet olmasını engelleyebiliriz. Tokat özelinde 600 bin küsür nüfusumuz varsa bunun yüzde 15’i diyabetli yüzde 15’i de bozulmuş glikoz toleransı diye düşünürsek çok ciddi bir orana ulaşıyor. Hastaların fazlaları bakımından sorunumuz var. Aile hekimleri, iç hastalıkları ve Endokrinoloji hekimleri hastanı tedavisinde görevli ama endokrinoloji hekimi olarak Tokat’ta 2 kişiyiz.

YANLIŞ BESLENME VE HAREKETSİZ YAŞAM TETİKLİYOR

Prof. Dr. Kutlutürk, “Diyabetli oranı 2000 yılında Türkiye’de yüzde 7 civarındaydı. 2010 yılında yüzde 13 buçuk civarına ulaştı. Yani 10 yılda 2 katı artış oldu. Yeni veriler de geldikçe yüzde 15’e ulaştı. Çok hızlı bir artış var. Bunun altındaki sebepte yaşam tarzı değişikliği. Bu yaşam tarzı değişikliği olumsuz yönde oluyor. Yani daha az yürüyüş, egzersiz ve spor yapıyoruz. Daha çok televizyon, tablet ve bilgisayarla uğraşıyoruz. Masa başı işler yapıyoruz. Böylece hareketli olduğumuz zaman sayısı azaldığından sorun böyle başlıyor. İkincisi ise yeme alışkanlıklarımızda kalorisi yüksek olan fast-food tarzı, paket gıdalara yöneldikçe şeker yağ ve kalorisi yüksek yiyecekler vücudumuzda harcanamadığından direk fazla kaloriyi depolama eğilimine giriyor. Demek ki ya fazla kalori almayacağız ya da bunu harcayacağız” diye konuştu.  

DİYABET BİRÇOK HASTALIĞI BERABERİNDE GETİRİYOR

Diyabet hastalarının hastalığa bağlı olarak yaşadıkları sağlık problemlerine dikkat çeken Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Kutlutürk, “Diyabet hastasındaki tehlike şu; yüzde 60-70’ini kalp hastalığından kaybediyoruz. Göz problemi diyabetik nöropedi dediğimiz sinir problemi, böbrekle ilgili problemler, diyabetik ayak problemi, hepsi diyabet komplikasyonu. Kan şekerinin aşırı düşmesi veya yükselmesi gibi problemler de oluyor. Şuan görme kaybının en sık sebebi her 2 hastadan biri diyabet. Diyalize giren hastaların yüzde 40’ının diyaliz olma sebebi diyabet. Yani birçok organı etkilediği için eğer iyi tedavi edilmezse sıkıntılar yaşanacağı muhakkak. Ama iyi bir tedaviyle diyabet önlenebiliyor.  Hastalığın genetik tarafı var ama daha çok beslenme çok etkiliyor” dedi.

ÇOCUKLARDA TİP 2 DİYABET GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Çocukluk çağında görülen tip 1 ve yetişkinlerde görülen tip 2 diyabet sınıflandırılmasına göre artık çocuklarda da tip 2 diyabet görülmeye başlandığını, buna neden olarak sınav maratonu ve parklarda oyun alanlarında daha az vakit geçirmenin gösterilebileceğini belirten Prof. Dr. Faruk Kutlutürk bunun büyük bir tehlike olduğuna işaret ederek artan diyabet tehlikesiyle ilgili şunları söyledi:  “Şuan dünyada tahminen 450 milyon diyabet hastası var. Hiçbir hastalık bu kadar tehlikeli değil. Diyabet önlenebilir bir hastalık ancak kanserden daha öldürücü. 1 yılda diyabetten ölen sayısı kanserden ölen sayısından fazla. Şuan SGK veya diğer sağlık kuruluşları 100 lira harcıyorsa bunun 25 lirasını diyabet ve diyabetle ilişkili hastalıklara harcıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?