Doğal afet mağduru çiftçinin yarası sarılacak

Doğal afet mağduru çiftçinin yarası sarılacak

AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, “İnşallah çiftçilerimizin yaralarını saracağız. Toplam 60 bin dönüm arazide hasar var. Bazı alanlarda hasar çok yüksek bazı alanlarda kısmı hasar var” dedi

25 Haziran 2020 - 11:49 - Güncelleme: 25 Haziran 2020 - 12:40

AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, beraberinde AK Parti İl Başkanı Metin Polat, Merkez İlçe Başkanı Ömer Faruk Doğanöz ve Partililerle gazetemizi ziyaret etti.

 

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Kemal Özdilek ve Yazı İşleri Müdürü Sırrı Sürer’le bir araya gelen AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, son günlerde yaşanan afetler sonrası zarar gören çiftçilere yapılacak olan desteklerden, DSİ tarafından yapımı devam eden ve ihale sürecinde olan baraj ve göletlere, Yeni Tokat Havaalanı inşaatının son durumundan, Tokat'a yapılacak olan yatırımlara ve yeni sanayi sitesinin son durumuna dair birçok konuda açıklama yaptı.

 

Zarar gören çiftçilerin yarası sarılacak

Dolu ve selden zarar gören bölgelerin tamamını gezdiklerini ve 60 bin dönüm arazinin bu felaketten etkilendiğini söyleyen Arslan; Çiftçilerin hasarlarını bir şekilde çözeceklerini ifade ederek, “Dolu ve sel baskını yaşanan bölgelerimizin tamamını gezdik. İl Tarım ve ilçe Tarım Müdürlerimizle tarla tarla gezdik hasar miktarlarını tutanak altına aldık. Sonrasında Tarım Bakanımızla görüştük, kendisinden destek istedik ayrıca Cumhurbaşkanlığı afet fonu ile de görüştük onlarla olan yazışmalar bittiğinde çiftçime destek olacağız. Bu ay sonuna kadar ÇKS’ye kayıt olmayan Çiftçilerimizin ÇKS’ye kayıt olma imkanları var onu bekliyoruz. İnşallah çiftçilerimizin yaralarını saracağız. Toplam 60 bin dönüm arazide hasar var. Bazı alanlarda hasar çok yüksek bazı alanlarda kısmı hasar var. Bazı çiftçilerimiz ÇKS kaydını yaptırmış Tarsim sigortasını yaptırmış. Bunlar diğer Çiftçilerimize nazaran daha rahat. Diğer çiftçilerimizin de hasarlarını bir şekilde karşılayacağız. Borç ertelemelerini yaptıracağız. Bunun dışında çiftçilerimize tohum desteği verdirebilmek için çalışma yapıyoruz. Çünkü zarar çok büyük” dedi.

Çiftçiye büyük baş hayvan desteği yolda

Çiftçilere desteklerin sürdüğünü belirten Arslan, koyun desteğinin yanı sıra büyük baş hayvan desteğinin de yapılacağını ifade ederek; “Bu sene ziraat bankasıyla yaptığımız projeyle 100 bin adet koyun veriyoruz. 5 yılda 500 bin koyun vereceğiz. Bu proje belli bir noktaya gelince yine ziraat bankasıyla görüştük vatandaşlarımıza bu sefer büyük baş hayvan vereceğiz. Yine ziraat bankasıyla ortak projemiz bin dönüm alan sera yapacağız. Bunlar sıfır faizli 5 yıl ödemeli çok önemli bir proje. Vatandaşlarımızı örtü altı tarıma teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bin 500 dönümde tarım kredi kooperatifiyle takip ettiğimiz proje var bin 500 dönüm serayı da onlarla da yapacağız” şeklinde konuştu.

“Baraj ve Göletlerle topraklarımız artık daha bereketli”

Yaklaşık 600 milyon liralık bir proje olan Çeker barajı, Süreyya bey barajının ikinci kısım sulama işinin ihale edildiğini kaydeden Milletvekili Arslan, 55 bin dekar alanın verimli sulama ile buluşacağını söyledi. Arslan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çeker barajı, Süreyya bey barajının ikinci kısım sulama işi Cuma günü ihale edildi, yaklaşık 600 milyon liralık bir proje. İhalesi TOKİ tarafından yapılan proje ile Zile, Maşat, Reşadiye, Çekerek ve Mamure ovalarımızda kapalı sistemle daha etkin ve verimli bir şekilde sulama yapılacak. Proje tamamlandığında Salur, Yalınyazı, Büyüközlü, Reşadiye, Ağcakeçili, Yapalak, Narlıkışla, Karaşeyh, Haremikışla, Eskiderbent ve Kazıklı köylerimizde bulunan yaklaşık 55 bin dekar toprağımız verimli sulama ile inşallah bereketine bereket katacak. Üçüncü kısım ihalesi de hazırlanıyor onu da Toki yapacak inşallah. Kısa bir zamanda Süreyya bey barajıyla Zile’mizin büyük bir kısmını sulamış olacağız. Turhal’la alakalı bahçebaşı barajımız var onunda planlamaları var bu bittiğinde 2022 yılında da Bahçebaşı barajımızı ihale etmeyi planlıyoruz. Orada 6 bin 500 dönüm alanı sulamış olacağız. Bu sene devam eden projelerimiz, seneye ihalesi yapılacak olan projelerimizle beraber Tokat’ta yaklaşık 300 bin dekar araziyi suyla buluşturacağız. Bu da bizim Tokat’ta ki tarım girdimizi ikiye, üçe katlayacak. Yapılacak ihalelerin toplam bedeli bir bucuk katrilyonu buluyor bunları 2023 yılına kadar bitirmeyi hedefliyoruz.

 

“Havaalanı ve Yeni Sanayi Sitesinde ödenek sıkıntısı yok”

Havaalanı ve Yeni Sanayi Sitesinin son durumlarını da değinen AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan; “Havaalanında inşaat yüzde 80’i buldu. Burayla alakalı herhangi bir ödenek sorunumuz yok. Korona dolayısıyla her yerde olduğu gibi burada aksamalar oldu ama her hangi bir sıkıntı yok. Yeni Sanayi sitesinin de ödeneği parası her şeyi hazır sadece proje aşama aşama ilerliyor orada da herhangi bir sıkıntı yok. Allah’ın izniyle ülkemiz için, şehrimiz için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

2020/06/2020-06-25-11-51-46.jpg
2020/06/2020-06-25-11-51-49.jpg
2020/06/2020-06-25-11-51-53.jpg
2020/06/2020-06-25-12-40-19.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x