Doğal taş rezervinde Tokat ilk 5’te

Doğal taş rezervinde Tokat ilk 5’te

Vali Dr. Ozan Balcı, Zile Derebaşı bölgesi ve Kervansaray Bölgesi ile Turhal Hasanlı bölgesinde bulunan mermer ocaklarına inceleme gezisinde bulundu

17 Eylül 2020 - 10:37

Tokat’ta özellikle Zile Derebaşı-Kervansaray olarak bilinen bölgede ve Turhal Hasanlı'da, zengin hammadde rezervi ve aynı zamanda yüksek ekonomik potansiyel değeri olan bej mermeri bulunuyor.

Bölgede blok mermer üretimi yapan Regal Mermer, Emmioğlu Mermer, Türkmenoğlu Mermer ve Öz Apsa  Mermer ocaklarında incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, yetkililerden bilgiler aldı.

Vali Dr. Ozan Balcı, "Tokat mermeri önemli bir marka. Dünya mermer rezervlerinin yaklaşık yüzde 40'ı Türkiye'de. Türkiye’deki bu rezervin de yaklaşık yüzde 20'lik bir bölümü Tokat'ta. Tokat sahip olduğu 5 milyar 162 milyon metreküp doğal taş rezervi ile Türkiye’de ilk 5’te. Tokat, mermer üretiminde ve ihracatında önemli bir paya sahip. Bölgemizde zengin ve kaliteli bir mermer rezervinin bulunmasından ve ayrıca burada faaliyet gösteren işletmelerimizin büyük bir kısmının ihracata dayalı üretim yapmalarından da son derece memnuniyet duyuyoruz. Mermerciliğe ve istihdama katkı sağlayan yatırımcıya her zaman desteğimiz tam." dedi. 

Vali Dr. Ozan Balcı’ya mermer ocakları gezisinde Zile Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Yılmaz, DSİ Müdürü Ali Çetinkaya ile firma temsilcileri eşlik etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YIKIM BAŞLADI
YIKIM BAŞLADI
Gökçeli Barajı'nda sona gelindi
Gökçeli Barajı'nda sona gelindi