>
DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR TÜRKLERİ ÇİN ZÜLMÜNÜ ANLATMAK...

DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR TÜRKLERİ ÇİN ZÜLMÜNÜ ANLATMAK İÇİN TOKAT’TA

Medine Nazimi: “Kız kardeşim alındığında kızı 1 yaşındaydı şuan 5 yaşında. Annemi göremedim, helallik alamadım. Şuan babam var, erkek kardeşim ve yiğenim 3’ü beraber yaşıyorlar. Onlarla da normal iletişim yok. Şu telefon her yere ulaşıyor ama en değerli varlığım olan babama ulaşamıyor. Gerçekten çok ağır.”

02 Kasım 2021 - 18:59

Türkiye’de ikamet etmekte olan bir grup DOĞU TÜRKİSTANLI, 01 Kasım Pazartesi günü akşamı Tokat'a geldi. Çin'in Doğu Türkistan'daki toplama kampları ve asimilasyonlarına karşı Türkiye'de Anadolu illerini gezerek seslerini duyuruyorlar. İstanbul’da ikamet etmekte olan Mirzehmet İlyasoğlu (40), Medine Nazimi (38), Cevlan Şirmehmet (30) ve Nurmuhammed Uygur’dan oluşan ekip dün de Türk Ocağı Tokat Şubesi’nde gençlerle buluşup sohbet ettiler, basın açıklamasında bulundular.

 

BAŞKAN DEMİR: TÜRK OCAKLARI YANINIZDA

Türk Ocağı Tokat Şube Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Demir konuklarını ağırladığı toplantıda “biz Türk Ocağı olarak Genel Merkezimiz öncülüğünde tüm şubelerimizle Doğu Türkistan’da yaşananlara karşı sizin haklı davanızın yanındayız. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Doğu Türkistan’da yapılan zulme karşı sonuna kadar ses vereceğiz. Sizler yıllardır ailelerini göremiyorsunuz, orada farklı adlar altında toplama kampları var, her ne kadar Çin bunu farklı şekilde isimlendirse de bunun adı toplama kampıdır ve soykırım uygulanmaktadır. Türk Milleti olarak bunun sonuna kadar karşısında, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olmalıyız. Bu vesile ile Tokat’a geldiniz, şeref verdiniz.” dedi.

 

“SOYKIRIM, TECAVÜZ, BİYOLOJİK DENEY KAMPLARIDIR”

2017 yılında Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye gelen Uygur Türklerinden 40 yaşındaki Mirzehmet İlyasoğlu, Doğu Türkistan için başlattıkları 3. Anadolu Seferi hakkında bilgiler verirken Türk Ocaklarına teşekkür etti. “Biz aile yakınları Çin’in toplama kamplarında tutuklu olan ve 5 senedir ailelerinden haber alamayan, hatta aileleri katledilen Uygur Türkleri olarak bir araya geldik. Çin Toplama Kampları Mağdurları Platformunu oluşturduk. Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği önünde eylemleri gerçekleştirdik. Şimdi de Anadolu Seferlerini düzenlemekteyiz. Sloganımız “Ailemiz nerede? ve Çin, Toplama Kamplarını Kapat. Çin, Doğu Türkistan’daki zulmü durdur.” Çünkü Çin, Doğu Türkistan’da 1949’dan 2017’ye kadar zulümlere, katliamlara imza atmışsa da hiçbir şekilde kana doymadı.” Dedi.

 

KIZ KARDEŞİ VE ANNESİNİ ARIYORLAR

Heyet içindeki Medine Nazimi ile Cevlan Şirmehmet de göz yaşlarını tutamadılar. 38 yaşındaki Medine Nazimi, kız kardeşi Mevlüde Hilal’in fotoğrafını göstererek kampta esir tutulan kardeşinin serbest bırakılmasını istedi. 2009 yılında Türkiye’ye gelen Medine Nazimi, aynı zamanda Türk vatandaşı olduğunu belirterek“Şuan 3 çocuk annesiyim ve İstanbul’da yaşıyorum. Bu fotoğraftaki benim kız kardeşim, Mevlüde Hilal. 35 yaşında ve 1 çocuk annesi. Kendisi İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünden mezun. Eğitimli bir hanımefendi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Benim kız kardeşim memlekette hasta olan anne-babama bakmak için memleketimize gitmişti. Ama orada toplama kamplarına alınmış. Kız kardeşimi 2017’nin sonlarında toplama kamplarına almışlar, 1,5 seneden fazla tuttuktan sonra serbest bıraksa da 12 Haziran 2019’da sadece 1 ay serbest kalmış, ondan sonra Türkiye’de okudu diye bölücülükle suçlanıp götürmüşler, o günden buyana kendisinden hiçbir haber alamıyorum. Sağlığı nasıl bilmiyorum.” Diye konuştu.

 

30 yaşındaki Cevlan Şirmehmet de annesini aradığını söyledi. 2011 yılında eğitim amaçlı Türkiye’de geldiğini, İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdiğini, 2016 Ekim ayında memlekete ziyarete gittiğini, 14 Ekim’de son sınıfı tamamlamak üzere Türkiye geldiğini, 2017 yılında mezun olmak üzereyken hocasının bir yıl daha uzatmasını istediği için 2018 yılı mezunu olduğunu anlattı. 2018 yılı Ocak ayında ailesi ile iletişiminin tamamen kesildiğini vurguladı. Annesinin fotoğrafını göstererek biran önce serbest bırakılmasını beklediklerini duyurdu.

 

Tokat’ta bulunan Uygur Türkleri bugün saat 13.30’da Yer altı Çarşısı üzerinde açıklama yapıp, imza kampanyası standı açacaklar.

Haber: Mihriban KOÇAKER

2021/11/2021-11-02-19-03-03.jpg
2021/11/2021-11-02-19-03-06.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Necat
    2 ay önce
    Türk kimliğimizi yakın komşu ve inanç birliği o*** milletlere karşı kul***maya hazır bir \"milli duruşumuz\" var.Siyasi güçlerde bu algılamayı politik çıkarlar için kul***mayı iyi biliyorlar.Ermenistan işgaline karşı haklı olarak yürütülen savunma savaşında Azerbaycan Türkleriyle birleştik,destek olduk hatta Türklük hissiyle yakın komuşumuz İran ulusuna karşı bile söylemediğini bırakmayanlar oldu.Ama nedense milli hislerimiz içinde ve siyasi söylemlerde Uygur Türk soydaşlarımızın yaşadıklarını hiç hatırlamıyoruz.Yok gibi davranılıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı