Doğukent sakinleri taleplerini iletti

Doğukent sakinleri taleplerini iletti

Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu Doğukent mahallesinde devam ettiği huzur toplantısında mahallelinin taleplerini dinledi. Araçla başka yerlerden alkol almaya gelen şahıslar konusunda denetimlerin sıklaşması istendi. Ayrıca kanal yolunda çok fazla kaza meydana geldiği belirtilerek hız kesici talep edildi

04 Temmuz 2019 - 11:06

Tokat İl Emniyet Müdürlüğünce, il merkezi polis sorumluluk bölgesinde bulunan 42 mahallede başlatılan “Huzur Toplantısı” devam ediyor. Ramazan ayı nedeniyle ara verilen toplantılara Topçam mahallesi ile yeniden başlandı.

Huzur toplantıları mevcut olan kamu düzeni ve güven ortamının korunması, vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşamalarının sağlanması, sunulan güvenlik çalışmalarının etkinliğinin artırılması, sorunların çözümü noktasında vatandaşların talep ve önerilerinin doğrudan öğrenilmesi amacıyla başlatıldı.

Huzur Toplantılarının ilki, 26 Nisan 2019 Cuma günü Saat 20.00’de Derbent Mahallesinde gerçekleştirilirken ikincisi ise 27 Nisan 2019 Cumartesi günü Saat 14.00’te Bedestenlioğlu Mahallesinde gerçekleştirildi. Huzur Toplantılarının üçüncüsü ise Erenler ve Cami-i Kebir Mahalleleri için 30 Nisan Salı günü Saat 15.00'te, Takyeciler Camii yanında bulunan çay bahçesinde yapıldı. Dördüncü Huruz toplantısı önceki gün akşam Karşıyaka Mahallesi Belediye Konağında gerçekleşti. Beşinci huzur toplantısı ise Topçam mahallesinde gerçekleştirildi. Huzur tolantısı Temmuz ayının ilk haftasında Doğukent mahallesi Toki Cami altında yapılan 6. Toplantıyla devam etti. Doğukent mahalle muhtarı ve mahalle sakinlerinin katıldığı toplantıda genel olarak mahalle sakinlerin talepleri ele alındı.

TOKAT ASAYİŞTE HUZURLU BİR ŞEHİR

Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, emniyetin tüm yetkili şube müdürleri iie birlikte katıldığı toplantıda şikayetleri dinledi. Topaloğlu, “Tokat asayiş olarak huzurlu güvenli bir kentimiz. Türkiye’nin sayılı illerinden biri. Görevimiz var olan huzur ve güven ortamının devamlılığını sağlamak. Tokat kadim bir şehir. Tokat’ın insanı mülayim. Görevimiz az olan suç oranını daha aşağıya çekmek” dedi.

6 AYDA 17 OLAY MEYDANA GELDİ

Mahalle sakinleri şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta olduklarını belirterek mahalle bekçisi talebinde bulundu. Emniyet Müdürü Topaloğlu ise ilk 6 aylık dönemde 17 olay meydana geldiği bilgisini vererek ayda yaklaşık 2 olay yaşandığını bu olayların kasten yaralama,  tehdit hakaret, aile içi yaralama tarzı olaylar olduğunu söyledi. Yine de bekçi talebini değerlendireceklerini söyledi.

MAHALLEDE ASKER, POLİS VE ÖĞRETMEN YOĞUNLUKTA

Doğukent mahallesinde genellikle öğretmen, polis ve asker ailelerin yoğun ikamet ettiği hatırlatıldı. Mahallede gece özellikle geç saatlerde arabalarla gelen şahısların alkol alarak yüksek ses müzik yayını yaptığı  şikayeti üzerine gece 21.00-02.00 saatleri arasında motorize devriye kontrol yapması için Emniyet Müdürü talimat verdi. Mahalleye gelen yolda kanal kenarında trafik kazaları meydana geldiği belirtilerek kaza yaşanan kanal bölgesinde hız kesici talep edildi. Müdür Topaloğlu şikayet gelen noktayla ilgili keşif yapılarak durum değerlendirmesi yapılacağını söyledi.  Mahalle sakinleri güvenlik kamerası talebinde de bulundu. Emniyet Müdürü ihtiyaç bulunan yeni bölgeleri tespit ederek zaman içerisinde hallolacağını söyledi ve mahalle giriş çıkışların kamera ile kontrol altında olduğunu söyledi.

‘DÜĞÜNLERDE SİLAH ATMA’ UYARISI

Genel şikayetlerin dinlenmesinin ardından düğünlerde havaya ateş açmak, havai fişek atmak, hırsızlık, telefonla dolandırıcılık olayları ve uyuşturucu madde kullanımı gibi bazı önemli konularda mahalle sakinlerine uyarılarda bulunuldu. Emniyet Müdürü Topğaloğlu, “Açık havada yapacağınız düğün ve eğlenceleri muhtar veya kendi vasıtanızla bize mutlaka bildirin. Tokat Valiliği tarafından alınan karar ile bu zorunlu. Bildirilmediği takdirde idari para yaptırımı var. Ayrıca düğünlerde silah atma olaylarına karşı polis görevlendiriyoruz. Sizlerde bizlere yardımcı olun ve düğünlerde silah atma olaylarını bitirelim. Telefonla dolandırıcılık olaylarında dolandırıcı arıyor ‘hakim, savcı, polis olduklarını söyleyerek para istiyor. Hiçbir polis, savcı, hakim sizden para istemez. Bunlar kesinlikle dolandırıcı. Kanmayın” dedi.

 HIRSIZLIK OLAYLARINA ÖNEMLİ TEDBİR

Öte yandan hırsızlık olayları yaşanmaması için değerli eşyaların yatak odasında saklanmaması gerektiği, akşam evde olunmadığı durumlarda bir ışığın yanar vaziyette bırakılması gerektiği ve kapıların mutlaka evden çıkarken kilitlenmesi uyarıları yapıldı. Uyuşturucu ile mücadele konusunda da mahalle sakinleri bilgilendirildi. Uyuşturucu madde konusunda şüpheli durumlarda vatandaşın ihbar yapmasına kolaylık sağlayan mobil uygulama olan ‘UYUMA’ ile ilgili vatandaş bilgilendirildi. 

Emniyet Müdürü huzur toplantısı sonunda mahalleli çocuklara kırmızı düdük ve çeşitli hediyeler dağıttı. Kırmızı Düdük projesini çocuklara anlatan Topaloğlu, trafikte araç kullanan ebeveyn ve yakınların kural ihlali yapması durumunda çocukların kırmızı düdük çalarak ailelerini uyarmasını istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x