Dolu dolu Kitap Günleri başlıyor

Dolu dolu Kitap Günleri başlıyor

‘Okuyan Kitap Şehri Tokat’ temasıyla 2. Kitap Günleri etkinliği 12-26 Ekim tarihleri arasında Tokat Cumhuriyet Meydanında başlıyor. 100 yazar ve 1 milyon kitabı okurla buluşturacak olan fuara 100. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Azerbaycan’dan da katılım olacak

09 Ekim 2018 - 17:31

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Kent Konseyi ve Okullu Okulsuz Okuyoruz projesi kapsamında ‘Okuyan Kitap Şehri Tokat’ temasıyla 2. Kitap Günleri etkinliği 12-26 Ekim tarihleri arasında açılacak. Saat 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak kitap fuarı alanında 15 gün boyunca 100 yazar, 1 milyon kitap, 160’tan fazla yayınevi okuyucuyla buluşacak. İmza ve söyleşi günleri, konferans seminerler ve şiir dinletileri ile sürecek etkinliklerde ünlü yazarlar da okuyucuyla bir araya gelecek. Ayrıca Azerbaycan’ın 100. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Azerbaycan Büyükelçisi ve 2 milletvekili de Tokat halkıyla buluşacak. Azeri yazarlar da kitaplarıyla fuarda yer alacak.  

2. Kitap Günleri organizasyonuyla ilgili dün Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan, Kent Konseyi Başkan9ı Abdullah Gürbüz ve diğer paydaşların katılımıyla bilgilendirme amaçlı basın toplantısı düzenlendi. Kitap Günleri programıyla ilgili şu bilgilendirme yapıldı:

Tokat İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan ikincisi düzenlenecek olan kitap fuarıyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, "ilimizde geçen yıl büyük bir heyecan uyandıran bu yıl da devamını yaptığımız ikinci kitap günlerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kitap bağı bizim için önemli, eğitimde olmazsa olmazlarımızdan biridir. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kitap fuarı uygulamasında, yazar buluşmalarında İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gereken desteği en üst düzeyde vereceğiz. Geçen yıl bir tecrübe yaşadık. O tecrübeler üzerine yeni tecrübeler ilave edeceğiz, geçen yıl geçen yıl karşılaştığımız olumsuzluklarla karşılaşmamak için gerekli tedbirleri alarak kitap günlerinin en güzel şekilde yaşanmasını sağlayacağız. Kitap fuarı en fazla bizi ilgilendiriyor. Bu anlamda gerekli destekleri sonuna kadar sağlayacağız” dedi.

Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz “İkincisini düzenlediğimiz çok kıymetli bir organizasyona ortak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Şehrimize hizmet etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Bu sene kitap günleri daha gelişmiş bir şekilde organize ediyoruz. Farklı yüzler, farklı yazarlar, farklı bir tema olacak. Umarım 15 gün çok farklı günler geçireceğiz” dedi.

EROĞLU: KİTAP GÜNLERİ GELENEKSEL HALE GELİYOR

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ise “2. Kitap Fuarımızın, şehrimize, şehrimizin insanına, öğrencisine, öğretmenine, okuyanına güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Cumhurbaşkanımızın bir sözü var: “Okut, düşün, uygulat ve neticelendir. “ Başarının sırrı herhalde burada. Okumamız lazım ki okuduktan sonra iyi düşünmek lazım. Sonra da uygulayıp neticelendirmek lazım. Derler ki İki ömrüm olsun biri okumak için diğeri yaşamak için diye. Okumanın ne kadar önemlim olduğunu ortaya koyan bir söz. Okumak insanı doldurur, konuşmak hazırlar, yazmak olgunlaştırır. İnşallah olgunlaşan, okuduktan sonra yazmaya başlayan bir Tokat’ı, Türkiye’yi birlikte yaşarız. İnanıyorum ki bu vesilelerle okuma seferberliklerimizin daha da arttığı, okuyan şehir olma anlamında emin adımlarla yolumuza devam etiğimiz bir işe vesile olacağına inanıyorum. Geçen yıl büyük bir heyecanla ilkini yaptığımız kitap fuarımızın olmazsa olmazı kitap, okuyucu ve yazarlardır. Geçen yıl çok güzel bir kitap fuarını gerçekleştirdik. Bu fuarın neticesinde fuarın ikincisinin yapılması, gelenekselleşmesi konusunda halkımızdan, okuyucularımızdan çok istek aldık. Bunun neticesinde 2. Kitap Fuarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

KARDEŞ AZERBAYCAN’DAN KONUKLAR DA GELİYOR

Program hakkında detaylı bilgi veren Başkan Eroğlu, “12 Ekim Cuma günü Kitap Fuarımızı açıp 15 gün boyunca insanlarımızı kitapla buluşturarak kitap konusunda bir parantez açmanın bu vesileyle kitapla daha dost bir şehir nasıl olabiliriz onu ortaya koymanın gayretinde olacağız. 2. Kitap Fuarımızda 15 gün boyunca 100’ü aşkın yazarımız gelecek ve 1 milyondan fazla kitap, kitapseverlerle buluşacak. 160’ın üzerinde yayınevi standlarda yerini almış olacak. Tokatlı yazarlarımızı da çok önemsedik, Söyleşi, imza günü ve gerekse standlarda bulunma noktasında Tokatlı yazarlarımızdan da ricacı olduk. 100’e yakın yazarımız okuyucuyla buluşacak. 50’den fazla ulusal yazarımız bizlerle buluşacak. Sami Şimşirligil, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Bestami Yazgan, Beşir Ayvazoğlu, Bahadır Yenişehirlioğlu, Erol Gökhan, Erhan Afyoncu Mete Yarar, Kahraman Tazeoğlu, Nurullah Genç, Sibel Eraslan  gibi daha ismini sayamadığım 50’ye yakın ulusal yazarımız da bizlerle olacak. Kitap Fuarında ayrıca Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin 100. Kuruluş yılı olması nedeniyle bir tema da Azerbaycan’a ayırdık. Azerbaycan yazarlarını, önemseyerek bu çalışmayı da kitap fuarımızda başlattık. Azerbaycan Büyükelçimiz de inşallah Tokat’ta olacak. Ve 2 Azerbaycan milletvekilimiz Ganire Paşayeva ve Sabir Rüstemli Fuarımıza katılacak. Yine Azeri yazarlarımız da Azerbaycan halkımızın da burada tanıtımını, yazarların halkımızla buluşmasını sağlayacağız.  Ayrıca geleceğimizin inşa edilmesinde önemli rolü olan öğretmenlerimiz için geçtiğimiz yıl 24 Kasım’da kitap hediye çeki olmuştu. Bu yıl da aynı geleneği sürdüreceğiz.  Tüm Tokat genelinde 8 bin 315 öğretmenimize de 30 TL’lik hediye çeki öğretmenlere hediye etmiş olacağız. Milli Eğitim Müdürlüğümüze 10 Bin kitap hediyemiz olacak. 15 gün boyunca Tokat okumaya, kitaba doyacak ve inşallah yıl boyunca sürecek diliyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü ile her zaman omuz omuza verdik, öğretmenlerimizle omuz omuza verdik. Önemli çalışmalar yaptık. Teşekkür ediyorum” dedi.

Eroğlu, Fuara katkı sunan diğer paydaşlara da teşekkür ederek sözlerine son verdi. Ardından Tokat’taki tüm öğretmen adına Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan’a sembolik hediye çeki taktimi oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza