Domateste kırmızı alarm!

Domateste kırmızı alarm!

Meyve sebzeyi vuran dolu piyasaya da yansıdı. Dolu yüzünden meyve pahalandı, sebzeyi hastalık vurdu. Domates üreticisi 1 Liraya alıcı bulamıyor. Tokatlı tüketici dolmalık biber ise bulamıyor. Saman piyasasında fiyatlar 900 lirayı buluyor. Silajlık mısırın saman fiyatlarını düşürmesi bekleniyor. İyi bir domates alıcısı çıkmazsa üreticisi batma tehlikesiyle karşı karşıya. Üretici Afet Fonu’ndan destek istiyor

19 Ağustos 2020 - 11:47

Domates üreticisinin 1 liradan bile alıcı bulamaması, tüketicinin pazarda dolmalık biber bulamaması, sebzelerde hastalık olması bu yıl ardı ardına anormallikler yaşatıyor. Tokat’ta sebze, meyve ve hububat rekoltelerini değerlendiren Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Tokat çiftçisinin zor durumda olduğunu kaydetti. Dökülen, “Tokat’ta 2020 yılı sezonunda umduğumuzu bulamadık. Buğday rekolteleri çok düşük çıktı. Hububatta bulamadığımız gibi sebzede de umduğumuzu bulamadık” dedi.

DOMATES 1 LİRADAN ALICI BULAMIYOR

Domateste üreticisinin 1 liraya alıcı bulamadığına dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, “Salçalık domatesler için henüz erken ama bu domateslere fabrikaların verdiği fiyatlar düşük. İnşallah sezon sonuna doğru fiyatları yükseltirler. Tokat’ımızda domates üreticisi zor durumda. İnşallah Tokat’ımızda bundan sonra iyi bir domates alıcısı çıkar da domates üreticisi kurtarır yoksa domates üreticisi bu sene battı. Her sene batıyordu bu sene daha çok battı, geçen seneki fiyatın aynısı seyrediyor. Üreticinin aldığı gübre, mazot, ilaç yüzde 30 arttı. Yüzde 30 artış olan bir yerde bir sene sonra aynı fiyata sebze meyve satarsan durum böyle olur. Çiftinin durumu bu merkezde. Hububat fiyatlarında 1lira 60 kuruş civarında seyrediyor buğday fiyatları, iyi görüyoruz ama onda da rekolte düşük, arpa 1 lira 30 kuruş onun da rekoltesi düşük.” diye konuştu. 

DOLU, MEYVE FİYATLARINI ARTTIRDI

Sebze fiyatlarından bahseden Ahmet Dökülen, “Salatalık bir ara 50 kuruşa kadar düştü, şimdi hastalık var 2 liraya bulunmuyor. Hastalık batırdı sebzecileri. Biberin Tokat’ta fiyatı yüksek. Tokatlı tüketiciler dolmalık biber bulamıyor. Bu sene anormal bir durum var. Fasulye, patlıcan 2-2,5 lira. Patlıcanın fiyatı iyi, fasulyenin fiyatı düşük. Meyve fiyatlarına gelince şeftali ve elma fevkalade para ediyor. Allah çiftçimizin önünü açık etsin. O da neden bu sene 21 Nisan’da büyük bir dolu olayı oldu, bu da birçok bölgemizde hasar yapınca meyve fiyatları da arttı” dedi.

AFET FONUN’NDAN KAYNAK TALEBİ

Tokat bölgesinin hayvancılıkta ağırlığı olan bir il olduğunu söyleyen Dökülen şöyle konuştu: “Bugün saman piyasası 900 liraya kadar çıktı. İnşallah bu silajlık mısırlar saman fiyatlarını düşürür diyoruz. Allah çiftçimizin yardımcısı olsun. Tokat’ımızda bu sene dolu zamanında hasar fazla oldu. Sayın Bakanımızdan Tokat’a gelişlerinde talep ettik, dosya sunduk. Tüm Bakanlığımızdan, yetkililerden ve siyasetçilerden çiftçinin hasarının göz önüne alınmasını istirham ediyoruz, Afet fonundan başka illere tanındığı gibi kaynak tanınmasını istiyoruz. Geçen seneye nazaran yüzde 25 düşüş var rekoltede. Yani yüksek olması gerekirken düşük. “

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kebaba başkan eli değdi
Kebaba başkan eli değdi
Pardon! Tapumu devret peki param nerede?
Pardon! Tapumu devret peki param nerede?