Domuz gribi iddialarına resmi açıklama!

Domuz gribi iddialarına resmi açıklama!

Erbaa’lı Minik Beyza’nın ölümünün ardından ilçede domuz gribi iddiaları dolaşırken konuyla ilgili resmi açıklama geldi

06 Ocak 2018 - 20:15

Gribal enfeksiyon nedeniyle tedavi gördüğü GOÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybeden 3 yaşındaki Beyza’nın acı haberinin ardından Erbaa’da domuz gribi iddiaları gündeme geldi. Konuyla İlgili Tokat Sağlık İl Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Valilik resmi sitesinden duyurulan açıklamada; “İlimizde şu an halkımızı tedirgin edecek salgın durumu veya karantina almayı gerektirecek bir durum yoktur” ifadelerine yer verildi.        

 

Tokat Valiliği Resmi web sayfasından yapılan açıklama şöyle: “İlimiz Üniversite Hastanesine biri il dışından gelen, diğeri ilimizde ikamet eden  Bronkopulmoner Dispilazili, immün yetmezlikli 2 çocuk  ağır grip nedeni ile yatırılarak tedavi edilirken vefat etmiştir. Bu çocuklarımızın vefat sebebi pnomoni ve ARDS(Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu)’dir. İlimizde şu an halkımızı tedirgin edecek salgın durumu veya karantina almayı gerektirecek bir durum yoktur.       

 

Grip, İnfluenza virüsünün neden olduğu ve genellikle her yıl bahar ve kış aylarında görülmesi nedeni ile mevsimsel grip hastalığı olarak adlandırılan bir hastalıktır.İnfluenza virüsünün 3 tipi ve çok sayıda alt tipi vardır. İnfulenza A(H1N1) alt tiplerinden biridir. İnfluenza virüsü mevsimler virüsler olup, hastalığın sağlıklı kişilere bulaşması, vakaların ağırlık derecesi ve ölüm hızları genel grip epidemiyoloji ile uyumludur.  Bu etkenlerin neden olduğu enfeksiyonlarda mevsimsel grip hastalığına karşı alınması gereken önlemler yeterli olmaktadır.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kış aylarında ve bahar aylarında grip vakalarının artmasına bağlı olarak sağlık kurumlarına başvurular ve gerekli görüldüğünde hastanelere yatışlar olmaktadır.   Şüpheli influenza vakalarında karantina uygulanmasına gerek yoktur. Bu nedenle acil servis, yataklı servis ya da diğer birimlerin influenza nedeniyle kapatılmasına gerek duyulmamaktadır.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x