Döner sermayeye ‘Döner’li gönderme

Döner sermayeye ‘Döner’li gönderme

Sağlık-Sen Tokat Şubesi tarafından döner sermaye sisteminin değişmesi ve döner sermayelerin artması için ‘Döner’li açıklama yaptı. Döner ocağı üstüne asılan “Döner durur bekleri, Hani benim emeklerim” yazılı pankart ise dikkat çekti

12 Ocak 2018 - 14:55

Sağlık-Sen Tokat Şubesi tarafından döner sermaye sisteminin değişmesi ve döner sermayelerin artması için basın açıklaması yapıldı. Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Önünde toplanan Sağlık-Sen Tokat Şubesi üyeleri adına basın açıklamasını Sağlık-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar yaptı. Mantar konuşmasında, döner sermaye sistemindeki adaletsizliği ve haksızlığı belirtmek, çalışanların seslerini duyurmak için toplandıklarını ifade etti.

 

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlıkta dönüşüm’ programı sonrasında çalışanların iş yükünün arttığını ve motivasyonu sağlamak için performansa dayalı ek ödeme sistemini getirildiğini ifade eden Başkan Mantar,  İlk yıllarda ektili olan sistemin, son yıllarda ise motivasyonun artması yerine tam tersine azalmasına ve her geçen gün daha kötüye gitmesine sebep olduğunu söyledi.

 

BU SİSTEM ÖMRÜNÜ TAMAMLADI

 

15 yıl öncesi çıkan yönetmeliğin ömrünü tamamladığını belirten Başkan Mantar, “Bu yönetmelik, bugün karşımıza haksız, adaletsiz bir uygulama olarak çıkmaktadır. Bu sistem artık ömrünü çoktan tamamlamış ve çürümüştür. 15 yıllık bir sürede çalışma şartları değişmiştir. Her alanda yenilikler yapılırken, çalışanlara 15 yıl önceki yönetmeliğin ille de olacak diye dayatılmasının hiçbir açıklaması olamaz. Bu bir haksızlıktır diye haykırıyoruz. Bu sistemde çok çalışana az ücret, az çalışana çok ücret ödenmektedir. Örneğin bir labaoratuvar teknisyeni sadece acilin tahlillerine bakıyorsa çok ücret alır, acilin yanında servisten gelen tahlillere de bakıyorsa daha az ücret alır. Yani işi artıyorken geliri ise azalıyor bu ve buna benzer onlarca örnek verebiliriz” dedi.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x