Düğün sezonu açıldı

Düğün sezonu açıldı

Covid-19 Pandemisine karşın İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler konulu genelge ile kuralları belirledi. 9 Haziran’da gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda düğün salonları 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başladı

02 Temmuz 2020 - 11:21

Sosyal mesafe ve hijyen kurallarının ön planda tutulacağı düğünler mümkün olduğunca açık havada, kapasiteye uygun sayıda davetli ile gelin ve damat dahil maskeli olarak yapılacak. Maskesiz gelen davetlilere mekan girişinde maske dağıtılacak. Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak. 38 C’den yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.  Her masada yeterli sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği de bulundurulacak. Misafirlerin oturma düzeni masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.  Ancak mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak. 

 

OYUN, DANS, HALAY YASAK

Bu Genelge kapsamında düğün yapılacak mekânlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacak (gelin ve damat hariç). Sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek.  

Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma ise artık yasak. Toplu fotoğraf çekimleri de artık yapılamayacak.  Fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacak. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecek. 


UYMAYANLARA ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Köylülerin telefon isyanı
Köylülerin telefon isyanı
Tarım Müdürlüğü’nden sınav duyurusu
Tarım Müdürlüğü’nden sınav duyurusu