DÜNYANIN EN ESKİ KILICI TOKAT’TA  

DÜNYANIN EN ESKİ KILICI TOKAT’TA  

Dünya üzerinde bilinen en eski metal kılıcı olarak adına makale yazılan İlk Tunç Çağı’ndan kalma Arselli Bakır Kılıç Tokat’ın Erbaa ilçesinde yaşayan Koleksiyoncu Necdet Dilek’in elinde bulunuyor

13 Ocak 2021 - 23:23

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Avukatlık yapan 58 yaşındaki Necdet Dilek, arkeolojik eser koleksiyonculuğuna gençlik yıllarında başladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Dilek, koleksiyonuna kattığı onlarca eseri Avukatlık Ofisinde sergilemeye başladı. Doğaya ve tarihe olan tutkusunu yaşamına da yansıtan Dilek, pencere ve balkonuna bıraktığı yem ve su sayesinde balkonunda birçok kuşun yumurtadan çıkışını da izlerken, diğer taraftan tarihe olan ilgisini koleksiyona yansıtmaya başladı.

 

MAKALELERE KONU OLDU

Yıllar geçtikçe birçok değerli unic eseri de koleksiyona katan Dilek, Arslantepe Tipi adıyla dünyanın en eski kılıcı olarak bilinen İlk Tunç Çağından kalma Arselli Bakır Kılıç’a da sahip. M.Ö. önce 3 bin – 4 bin yıllarından kalma olduğu varsayılan kılıcın 10 benzeri daha bulunuyor. Bunlardan 9’u Malatya Müzesinde sergilenirken, yurtdışına nasıl çıkarıldığı halen bilinmeyen 1 benzerinin ise Venedik’te sergileniyor. Necdet Dilek’in koleksiyonunda bulunan kılıç hakkında ise dünyanın en eski kılıcı olarak Prof Dr Thomas Zimmermann tarafından makale yazıldı.

 

SADECE 11 BENZERİ VAR AMA EN ESKİSİ TOKAT’TA

Bu merak kendiliğinden ortaya çıktığını söyleyen Av Necdet Dilek,  zaman içerisinde birkaç tane güzel eserin de koleksiyonuna girdiğini söyledi. Dilek: “Bunlardan bir tanesi elimde tuttuğum Arslantepe Tipi dediğimiz Arselli Bakır Kılıç. Milattan önce yaklaşık 3 bin, 4 bin yıllarına işaret ediliyor. Dönem itibariyle İlk Tunç Çağı. Malatya Müzemizde 9 adet ve bende 1 adet olmak üzere 10 adet bulunmakta. Yine ne zaman, nasıl, ne şekilde gittiği bilinmeyen, Trabzon’dan gittiği söylenen, Venedik’te bir kardeş daha var. 11’inci. O husus açıklamaya muhtaç bilemiyoruz tabi. Ancak bendeki Sayın Thomas Zimmermann tarafından 2011 yılında dünyanın en eski kılıcı olarak yayınlanmış durumdadır. Biraz daha eski kılıçlar var. Çatalhöyük’te bulunmuş olan kemik saplı ve obsidyen namlulu. Ama madeni anlamda, metal anlamında, en eski kabul gören kılıçlar Malatya Arslantepe Kılıçlar” diye konuştu.

 

YURTİÇİ MÜZAYEDE OLMAZSA DAHA ÇOK ESER YURTDIŞINA KAÇIRILABİLİR

Yurtdışına kaçırılan ve Venedik’te bir kilisede sergilenen 11’inci kılıç gibi daha bir çok eserin kaçırılabileceğine dikkat çeken tarihi eser meraklıları, aynı zamanda devletin de vergi zararına uğradığını söyledi. Şahin Alağaş: “Bu yurtdışına kaçırılan bronz kılıcın Venedik’te bir kilisede muhafaza edildiğini ve yurtdışına buradan Türkiye’den kaçırıldığını sosyal medyadan öğrendim ve Necdet Bey’e de söylemiştim. Eğer bizim tarihi eserlerimizin yurt içerisinde müzayedesi yapılsa birçok eserimiz yurt içerisinde kalır. Bunları geri almak için de hukuki yollara başvurup, mahkeme kapılarında beklemezdik ve yıllarca da oyalanmazdık. Müzayedesi yapılmadığından devletimizin çok büyük bir vergi kaybı ve tarihi eser kaybımız bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER / Dursun Ekrem Er

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”