Durmaz; Talancı Kalkınma

Durmaz; Talancı Kalkınma

AK Parti iktidarı döneminde adeta bir doğa katliamı yaşandığını ileri süren CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Biz, ormanı ve suyu yok ederek kalkınma olmaz diyoruz! Biz, sürdürülebilir kalkınma diyoruz, Siz talancı kalkınma diyorsunuz! Ormanlarımdan bir dal kesenin boynunu keserim diyen Fatih'in kemiklerini sızlatıyorsunuz!” dedi

21 Aralık 2017 - 12:20 - Güncelleme: 27 Ocak 2018 - 13:54

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Orman ve Su işleri Bakanlığı Bütçesi hakkında CHP Grubu adına konuştu. Konuşmasını doğa hakları için, derelerimiz ve ormanlarımız için direnenlere ithaf eden Durmaz, “Su ve Ormanın bir insan hakkı olduğunu hatırlatan Durmaz, Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak tüm doğa savunucuları için, Karadeniz için, İstanbul İçin, Tokat için, derelerimiz ve ırmaklarımız için varız, konuşmaya, AK partinin doğa talanını anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

ÜLKEMİZ GİDEREK SU FAKİRİ OLUYOR
Durmaz, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi. “Devlet Su İşlerinin verilerine göre, ülkemizde yer üstü ve yer altı su potansiyeli yılda ortalama 112 milyar metreküptür.  Nüfusumuzun 15-20 yıl içinde 100 Milyonu aşacağı düşünüldüğünde ülkemiz giderek su fakiri bir ülke olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Susuzluk riskini görerek, su kaynaklarımızın yönetilmesi, planlı kullanılması ve sektörel düzeyde de önlemler alınması hayati bir önem arz etmektedir. Diğer bir ifadeyle, bütünleşik bir su ve doğal kaynak yönetimi yaklaşımını ivedilikle uygulamak zorundayız. Su hepimizin meselesidir bunu unutmayalım.”
 Orman ve Su işleri Bakanlığının “yok olan orman varlığının yerine yeni fidanları diktik” açıklamasına tepki gösteren Durmaz, “Ağaç dikmekle orman oluşturamazsınız, Orman, sadece ağaç dikmek değildir. Ve bir yere ağaç dikmekle orayı orman yapmış olmazsınız. Ormanlar yüzyıllar süren ekolojik süreçlerle oluşmuş doğal habitatlardır. Ormanlar toprağı, onlarca çeşit ağacı, mantarı, kuşları, memelileri, böcekleri, sürüngenleri ile bir yaşam alanıdır. Temel ekoloji bilgisinden yoksun bir şekilde şu kadar ağaç kesildi, yerine bu kadar fidan dikildi veya orman alanımız şu kadar arttı diye bilimsel açıdan yanlış söylemleri kamuoyu ile paylaşmanızı şaşkınlıkla ve büyük bir üzüntüyle karşılıyorum! Şu kadar fidan diktik diye övünmenin anlamı yok” dedi.

“FATİH'İN KEMİKLERİNİ SIZLATIYORSUNUZ”
Durmaz konuşmasına şöyle devam etti; “AK Parti genel başkanı İstanbul Belediye başkanı olduğu yıllarda “Boğaz'a üçüncü köprü intihardır.” Diyordu. Bunu da bölgedeki doğal yaşama bağlayıp “orada orman var, İstanbul'un akciğeri.” diyordu. Ama iktidar koltuğuna oturduktan sonra ne oldu? Ormanları yok etme pahasına, 3. Köprüyü yaptınız! Başta İstanbul olmak üzere ülkemizdeki ormanlar, su havzalarımız, doğal alanlarımız ranta ve “çılgın projelere” feda edilmiştir. Kuzey ormanlarını, büyük bir orman habitatını yok ettiniz!  Biz bu gerçekleri söylediğimizde hemen kısa yoldan siyasi çıkar elde etmek için “efendim bunlar kalkınmaya karşı, yatırıma karşı, yola karşı, köprüye karşı” dediniz!  Hayır ! Hiç kimseyi kandıramazsınız! Biz; doğanın yararına olmayan hiçbir yatırımın ülkemizin, halkın yararına olmadığını söylüyoruz! Biz, ormanı ve suyu yok ederek kalkınma olmaz diyoruz! Biz, sürdürülebilir kalkınma diyoruz, Siz talancı kalkınma diyorsunuz! Ormanlarımdan bir dal kesenin boynunu keserim diyen Fatih'in kemiklerini sızlatıyorsunuz!  Evet, İstanbul'a yapılan sizin tabirinizle gerçek manada bir ihanet, Sadece bugünün insanlarına da değil gelecek kuşaklara da yapılmış büyük bir ihanettir. Siz gerçekten İstanbul'a da, Karadeniz'e de, ormana da, zeytine de, derelere de yaylalara da ihanet ediyorsunuz. “

KARADENİZ'E SAPLANAN HANÇER: YEŞİL YOL
Orman ve Su işleri Bakanlığı Bütçesinde CHP grubu adına konuşan Durmaz, konuşmasını Karadeniz'deki doğa katliamlarını anlatarak sonlandırdı. Konuşmanın devamı şöyle; “Yine Karadeniz'in yaylalarına saplanan bir hançer daha var, bir de öyle sempatik bir isim de uydurmuşlar, bilmesek kanacağız: Kod adı: Yeşil Yol.  Aslı: Yaylaların yok edilmesinin, doğal habitatın yıkımının yoludur!  Bir de tek kişi için ihale edilen, talan edilen Cerratepe var.  Artvin halkına doğa savunucularına rağmen Cerattepe'ye acımadan kıydınız! Sürmene Çam Burnu'nda Ormana köşk yaptınız, Sn. Erdoğan ve Katar emiri helikopterle gezip burayı beğendim diyor,  bir hafta sonra, ne hikmetse Sürmene ormanları cayır cayır yanıyor! Ne garip ki! Yangının nedeni belli değil!  Sürmene ormanlarını da feda ettiniz!  Binlerce yıllık emanetimiz olan Karadeniz'in doğası, kültürünü 15-20 yıllık sürdürülemez projeler için yok ediyorsunuz! Anayasamızın 56. Maddesi “vatandaşa ve devlete çevreyi ve doğayı koruma ödevini şart koşmuştur. AK Parti iktidarını bu talan kültüründen vaz geçip, Anayasa'yı uygulamaya davet ediyorum! Bu bütçede Orman köylüsüne daha çok destek vermeye, köylünün bütçesini arttırmalıyız diyorum! Doğayı, ormanı, suyu koruyan yasalara acilen ihtiyacımız var ama “rant” odaklı mevcut yasa tasarılarının acilen doğa için revize edilmesi gerekiyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x