E-FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR

E-FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Tokat Vergi Dairesi Müdürü Ümit Kökdemir , 2020 yılında hayata geçecek olan 509 nolu tebliğ gereği e – fatura ve e – arşiv faturaya geçişlere ilişkin bilgilendirme yaptı. Kökdemir, bazı mükelleflerin 01 Ocak 2020, bazı mükellefler 01 Temmuz 2020, bazı mükelleflerin ise Bakanlığın belirlediği tarihte yeni sisteme geçmelerinin zorunlu olduğunu söyledi.

04 Aralık 2019 - 10:46 - Güncelleme: 05 Aralık 2019 - 11:20

Tokat Vergi Dairesi Müdürü Ümit Kökdemir ve daire yetkilileri Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Tokat’ta görev yapan Mali Müşavirler, şirket yetkilileri ve şirket muhasebecileri ile bir araya gelerek, 2020 yılında hayata geçecek olan 509 nolu tebliğ gereği e – fatura ve e – arşiv faturaya  geçişlere ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı.

Tokat Vergi Dairesi Müdürü Ümit Kökdemir konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, “Bilişim sektöründe yaşanan ilerlemeler, Gelir İdaresi Başkanlığının gelişen teknolojiye uygun hedefler ortaya koymasını sağladı. Başkanlık ekonomik aktiviteleri elektronik ortamda izleme, analiz etme, raporlama, kağıt defter, belge kullanımından kaynaklanan maliyetleri azaltma, arşivlemede, belgelemede standartlaşma oluşturma gibi konularda tarafların uyum içerisinde olması ve kamu hizmetinin artırılması amacıyla elektronik ortamda belge oluşturulmasına düzenlenip muhafaza ve ibrazına ilişkin 509 dokuz nolu tebliği çıkarmıştır. Bu tebliğle ilgili önemli olan e – fatura ve e – arşiv faturanın ve diğer bununla ilgili bilişim sisteminde, giriş sisteminde neler olduğu anlatılmıştır. 509 nolu tebliğimiz yayınlandı. Bazı mükellefler 01.01.2020, bazı mükellefler 01 Temmuz 2020, bazı mükelleflerinde tarihi Bakanlık tarafından belirlenecek ve o tarihlerden sonra e-fatura, e-arşive geçmesini zorunlu kıldı. Bazı sektörler bu sisteme geçmiş durumda. Bizlerde mükellefleri bu anlamda bilgilendirmek için mali müşavirler, mükellefler ve şirket muhasebecileri ile bir araya geldik. Bu sisteme geçilmediği taktide mükellef işlem yapmamış gibi görülecek ve ona karşılık cezası neyse o uygulanacak” ded

 

Yeni sisteme geçmek zorunda olan sektörler ve ne zaman geçmek zorunda oldukları tarihler ise şöyle:

“e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olacaklar.

e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale getirildi.

Tüm serbest meslek erbapları (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 2020 yılı Haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemek zorunda olacaklar.

Hal kayıt sistemi kapsamında sebze ve meyvelerin ticareti ile iştigal eden tüccar ve komisyoncular 1/1/2020 tarihinden itibaren e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu uygulamaları ile e-Defter uygulamalarına dahil olmak zorunda olacaklar.

Sigorta, emeklilik ve reasürans şirketleri Sigorta Poliçeleri ile Sigorta Komisyon Gider Belgelerini, bankalar dekont belgesini, yetkili döviz müesseseleri de Döviz Alım-Satım belgelerini ve tüm mükelleflerce kullanılan Gider Pusulası belgesi e-Belge olarak düzenlenebilecekler.

Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere EPDK’dan akaryakıt sektöründe faaliyette bulunmaya ilişkin lisans alan tüm mükelleflere Tebliğde öngörülen geçiş zamanlarında e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirildi.

Gübre takip sistemi kapsamında bulunan mükelleflerce gerçekleştirilen sistem kapsamındaki malların sevkinde e-İrsaliye kullanma zorunluluğu getirilmekte.

Demir çelik sektöründe, madencilik alanında vergi kayıp ve kaçağını azaltmak ve sektörde haksız rekabeti engellemek amacıyla imalat, ihracat veya ithalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu öngörüldü.

E-Fatura uygulamasına dahil olan mükelleflerin çiftçilerden gerçekleştirdikleri zirai mahsül alımlarında kağıt ortamda düzenledikleri müstahsil makbuzlarının elektronik ortamda e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlenmesi zorunluluğu getirildi.”

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA