>
Eğitim-Bir-Sen’den personel talebi ve okul bazlı ödenek...

Eğitim-Bir-Sen'den personel talebi ve okul bazlı ödenek çağrısı

Eğitim-Bir-Sen, "Okullarda personel ihtiyacının karşılanması" ile ilgili 81 İl'de ortak basın açıklaması düzenledi. Tokat 1 No'lu Şube Başkanı Şaban Ceylan "Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir" talebinde bulundu

07 Ekim 2021 - 20:12

Eğitim-Bir-Sen, "Okullarda personel ihtiyacının karşılanması" ile ilgili 81 İl'de ortak basın açıklaması düzenledi. Tokat'ta Eğitim-Bir-Sen Şube binasında gerçekleşen açıklamayı sendikanın Şube Başkanı Şaban Ceylan yaparken sendikalılar da hazır bulundu. Eğitim-Bir-Sen Tokat 1 No'lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, "Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir" dedi.

 

Eğitim-Bir-Sen Tokat 1 No'lu Şube Başkanı Şaban Ceylan konuyla ilgili açıklamada,  "İl-ilçe teşkilatlarımızla bir aydır okullardayız, idarecilerimiz ve temsilcilerimizle toplantılar yaparak acil ihtiyaçlarını görmeye çalıştık. Okulların kesintisiz açık kalmasını çok önemsiyoruz. İlimiz özelinde yürütülen 102 okulun yeniden inşaası ve 50 civarında okulun güçlendirme inşaatının olması biz eğitimciler için oldukça olumlu bir çalışma olup buna vesile olan bakanlığımıza milletvekillerimize şehrimiz adına teşekkür ediyoruz. Tabii bu inşaatlar kısa bir sürede olsa okullarımızı birleştirilmesini gerektirdi. Yıllar sonra İkili eğitime tekrar geçmek zorunda kaldık ve bunun zorluklarıyla baş etmeye çalışıyoruz. Bazı okullarda iki bazılarında üç okul birlikte eğitim faaliyeti yapılmakta. Bu çok zor bir durum olup zamanın ve mekanın darlığını eğitim çalışanlarımızın geniş yürekleriyle telafi etmeye çalışıyoruz. Sabrediyoruz.  Ve hala bekliyoruz ki ikili eğitim yapan tüm okulların ders saatlerinde 30 dk uygulamasına geçilsin. Öğrencilerimiz sabahın köründen akşamın karanlığına kadar okulda kalmasın, kısa teneffüslere mahkum olmasın" diyerek açıklamasına başladı.

 

PERSONEL İHTİYACI VURGUSU

Şaban Ceylan açıklamasını şöyle sürdürdü: "Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması kaçınılmazdır. Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki hassasiyet, temizlik başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten personelin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir.  Okullarımızın salgın şartlarında açık tutulması kararlılığı, personel ihtiyacı karşılanarak güçlendirilmeli, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir. Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır.  Okul Aile birlikleri üzerinden bu ihtiyaçların karşılanmasını mevzuat engelliyor. Ayrıca velilerden destek isteyen idareler hakkında derhal soruşturma açılıyor."

 

TYP KAPSAMINDA ALINAN PERSONEL İHTİYACI KARŞILAYAMADI

Eğitim-Bir-Sen Tokat Şube Başkanı Şaban Ceylan, açıklamasına şöyle devam etti:"Okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığının giderilmediğini söyleyen Şaban Ceylan, "TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. Hatta TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür. Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır. Az sayıda ki personel ise günlük mesailerini ikiye katlasalarda işleri yetiştirememektedir."

 

"OKUL BAZLI ÖDENEK TAHSİSİ YAPILMALI"

Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorununun kalıcı olarak çözülemediğini vurgulayan Şaban Ceylan, "Her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir. Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır.  Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir. Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir."

HABER: Mihriban KOÇAKER

2021/10/2021-10-07-20-15-12.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT MEM İL MÜDÜRÜ KÜÇÜKALİ DİYARBAKIR'A ATANDI
TOKAT MEM İL MÜDÜRÜ KÜÇÜKALİ DİYARBAKIR'A ATANDI
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!