Eğitim Bir Sen’den video konferanslı kitap kritiği

Eğitim Bir Sen'den video konferanslı kitap kritiği

Memur-Sen’in gençlik teşkilatı olan Genç Memur-Sen’in Türkiye genelinde devam ettirdiği ve Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube’nin üç yıldır uyguladığı “Bir Bilenle Bilge Nesil” Projesinin kitap kritikleri bu sefer Pandemi nedeniyle Video konferans şeklinde yapıldı.

11 Mayıs 2020 - 16:27

Tokat Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve danışman öğretmenleri; Özlem Çivilidağ, Cengiz Mandal, Esma Söylemez, Rabia Akbak, Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi Tokat İl Koordinatörü Vahap Gül ve Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan tarafından yapılan kritiklere, Eğitim Birsen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genç Memur Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan’da katılarak öğrenci ve öğretmenlere sürpriz yaptı.

 

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Cengiz Mandal’ın moderatörlüğünde yapılan kritikte; yazar Ramazan Kayan’ın “Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz” kitabının tahlili yapıldı. Eserin tahlili yapılırken, eserdeki karakterler, eserin mesajları, eserde vurgulanan misyonerlik ve tebliğ kavramları üzerin de duruldu. Özellikle öğrencilere eser hakkındaki düşünceleri ve eserden çıkardıkları sonuçlar hakkında sorular soruldu.

GENÇLER TÜRKİYE'NİN UMUDU

Kritikte öğrencilerle konuşan Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gençlerin Türkiye’nin umudu, Türkiye’nin de mazlum ve mağdurların umut olduğunu dile getirerek,  öğretmen, öğrenci, kitap birlikteliğinin en anlamlı fotoğraflardan birisi olduğunu belirtti. Yalçın, "İnandığımız, dayandığımız kitabın daha iyi anlaşılması, kendi köklerimizle kendi medeniyetimizle yeniden buluşulması, var olan hazinemizin farkına varılması, toplum olarak millet olarak yeniden ayağa kalkılması noktasında en anlamlı fotoğrafı oluşturdunuz. Bugün  iyi ki buradayım, iyi ki sizlerle beraberim.” İfadelerini kullandı.

Kritik esnasında öğrencilere sorular da yönelten Genel Başkanı Ali Yalçın öğrencilerin kitap hakkındaki düşüncelerini de aldı. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Yalçın, “Bir Bilenle Bilge Nesil projesine kapılarını açan, yüreklerini katan okul yöneticilerine ve bu projenin yürütülmesinde katkı sağlayan danışman öğretmenlere, emek veren herkesi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

BAŞARININ SIRRI OKUMAK

Genç Memur Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan yaptığı konuşmada projenin gençlere çok büyük katkıları olacağını vurgulayarak şöyle devam etti: "Gençlerimize rol model olacak, örnek olacak, değerler kazandıracak, fikir dünyasını zenginleştirecek, irade ve şahsiyetli bir duruş kazandıracak, kalemini ve kelamını güçlendirecek, muallim ve talebe bağını güçlendirecek bir çalışma oldu". Eyüp Beyhan; öğrencilere seslenerek, “Başarılı olmak istiyorsanız, bıkmadan usanmadan bilmek öğrenmek için uğraşı vermelisiniz” bu okuma faaliyetlerinin ileride çok faydasını görecekleriniz, bilhassa okuma faaliyetinin analitik düşünme kabiliyeti kazandırdığını, okuyan öğrencilerin üniversite sınavlarında ve okuyacakları üniversitelerde daha başarılı olacaklarını vurguladı. Ayrıca kitap okurken gençlerin dikkat etmesi gereken hususları dile getirdi. Öğrencilerin kitap okurken beğendikleri cümleleri ve sözleri not almalarının faydalı olacağını belirtti.

Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan da yaptığı konuşmada projenin başladığı günden bugüne “Bir Bilen Bilge Nesil” projesinin, il genelinde 2000 öğrenci ve 200 gönüllü öğretmenin katılımıyla tüm ortaöğretim okullarımızda heyecanla, büyük bir istekle,  azimle devam ettiğini, okulların tatil edilmesi nedeniyle projeye ara verilmeden okunan kitapların kritiklerinin video konferans yöntemiyle yapıldığını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x