>
Eğitim Bir-Sen’in açtığı davada ‘Ödeyin’ kararı çıktı

Eğitim Bir-Sen’in açtığı davada ‘Ödeyin’ kararı çıktı

Eğitim Bir-Sen Tokat 1 Nolu Şube Başkanı Saban Ceylan, pandemi sürecinde TOGÜ’nün üniversite öğretim görevlilerine 12 haftalık ücretlerini öderken okul idarecileri ve öğretmenlere sadece üç haftalık kısmını ödediğini kalan dokuz haftalık ödemeyi yapmadığı gerekçesiyle Tokat İdare Mahkemesine açılan davada TOGÜ ye “Ödeyin” kararı çıktığını bildirdi

12 Kasım 2021 - 19:30

Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, TOGÜ’den öğretmenlerin haklarını talep ettiklerini, öğretmenlerin pandemi sürecinde mağdur edildiği gerekçesiyle  TOGÜ 'ye dava açıldığını ve  Tokat İdare Mahkemesi’nce TOGÜ ye “Ödeyin” kararı çıktığını bildirdi.  

 

Süreci anlatan Şaban Ceylan, “TOGÜ öğrencileri pedagojik formasyon almak için gerekli ücreti üniversiteye ödeyip sistemden faydalanmakta. MEB protokolüne göre de görev alanların ücretleri bu hesaptan ödenmekte. MEB’e bağlı kurumların idareci ve rehber öğretmenleri TOGÜ tarafından staj için gönderilen öğrencilerin eğitimlerini vermektedir. Staj eğitimleri 13 Mart-2020 tarihine kadar 3 hafta devam etti. Pandemi nedeniyle kalan 9 hafta öğrenciler lehine yapılmış sayıldı. Öğretim görevlileri, idareciler ve rehber öğretmenler sistem üzerinden usulünce süreci mayıs ayına kadar sürdürüp sonuçlandırdı. Eksiği olanlar TOGÜ tarafından uyarılarak tamamlanması istendi ve gerekli evraklar düzenlenerek takipler sağlandı” dedi.

 

“3 HAFTALIK ÜCRET ÖDENİRKEN 9 HAFTALIK ÖDEME YAPILMADI”

Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre tüm dersler yapılmış sayılacak ve görevlilerin ücretlerinin ödeneceğini anlatan Ceylan, buna karşın  TOGÜ’nün üniversite öğretim görevlilerine 12 haftalık ücretlerini öderken okul idarecileri ve öğretmenlere sadece üç haftalık kısmını ödediğini kalan dokuz haftalık ödemeyi yapmadığını ve mağduriyet oluşturduğunu söyledi.

Ödemelerin yapılması talebiyle önce görüşme yaparak ardından yazı yazdıklarını söyleyen Sendika başkanı Ceylan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“TOGÜ olumsuz cevapladı. Devamında konu sendikamız Hukuk birimi tarafından değerlendirilmiş ve mağdur üyemiz adına Tokat İdare Mahkemesine dava açılmıştır.  Tokat İdare Mahkemesinin 2020/954 Esas sayılı davamız,  2577 sayılı Kanunun 45/1. Maddesi uyarınca itiraz yolu kapalı olmak üzere kesin olarak 01/10/2021 tarihli kararla lehimize sonuçlanmıştır. “Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması”  ücretlerinin TOGÜ bünyesinde çalışan eğitimcilere ödendiği gibi MEB’e bağlı tüm idareci ve öğretmenlerimize de ödenmesi hakkaniyet gereği olup, lehimize sonuçlanan davanın ışığında İlimizin saygın bir kurumu olan TOGÜ sürekli işbirliği yaptığı öğretmenlerin bu haklarını iade etmesi gerekmekte. Davasını açtık, haklı bulunduk. TOGÜ verdiği yanlış kararla hem öğretmenin hak edişini hem de 2.500 TL mahkeme masraflarını ödemek zorunda. Bu devletin imkânlarının heba edilmemesi gerekir.  Tüm mağdur eğitim çalışanlarımız adına dava açsaydık TOGÜ harç, Posta ve vekalet ücreti olarak 200-300 bin TL ödeyecekti.  Yapılan yanlıştan dönüleceğini ve ödemenin yapılacağı umudunu taşıyoruz. Okul idareci ve rehber öğretmenlerimize de bu ödemelerin Akademisyenlere ödendiği gibi en kısa sürede yapılması için talep yazımızı TOGÜ’ ye gönderdik. Aksi halde onlarca eğitimcinin uğradığı bu mağduriyetin giderilmesi için gereken her türlü çabanın içerisinde olacağız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı