Eğitim-Sen’li kadınlar Seslerini duyurdu

Eğitim-Sen’li kadınlar Seslerini duyurdu

Küreselleşme, kapitalizm ve neoliberal politikalar dünya ekonomisini belirlerken kadınları daha da ucuz emek gücü olarak görmeye devam ettiğini söyleyen Eğitim-Sen Sekreteri Nuran İşler, kadını yok sayan zihniyete karşı direneceklerini söyledi

12 Mart 2018 - 10:26

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle kahvaltı da bir araya gelen Tokat Eğitim-Sen kadın üyeleri kahvaltı sonrası ellerinde çeşitli dövizlerle bir avm önünde toplanarak açıklamada bulundular. Sendika adına açıklamada bulunan eğitim sekreteri Nuran İşler,  “Erkek egemen kapitalizme karşı yürüttüğümüz mücadelenin kazanımı olan 8 Mart’ta tüm yasaklamalara rağmen yine alanlardayız!161 yıl önce ‘eşit işe eşit ücret’ talebiyle greve giden New York’ lu kadınların isyanı bu yıl dünyanın dört bir yanından kadınların eşitliğe, şiddete, militarizme, savaşa ve sömürüye karşı artık yeter isyanıyla büyüyor, küresel bir kadın grevine ve boykotuna dönüşüyor” dedi.

“KİRALIK İŞÇİ UYGULAMASI MODERN KÖLELİK”

Küreselleşme, kapitalizm ve neoliberal politikalar dünya ekonomisini belirlerken kadınları daha da ucuz emek gücü olarak görmeye devam ettiğini söyleyen Nuran İşler, “Ev işleri, yaşlı, çocuk, hasta, engelli bakımı biz kadınların görünmeyen emeği daha da artıyor. Kiralık işçilik uygulamasıyla hepimize modern kölelik dayatılıyor. Düşük ücretli, kısmi süreli, esnek, yarı zamanlı, uzaktan, evden, kayıtsız, sigortasız, güvencesiz çalıştırılıyoruz. Artan işsizlik ve yoksulluk eril iktidarların kadın bedenini ve emeğini daha fazla denetlemek için kullandığı bir araç haline getiriliyor.Bir yanda güvencesizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin, diğer yanda savaşın, militarizmin ve tekçiliğin meşru kıldığı şiddetin türlü biçimlerine her gün daha fazla maruz kalıyoruz. Dini referanslarla toplumu yeniden dizayn etme çabasıyla her gün yeni fetvalar çıkarılıyor, yasal düzenlemeler yapılıyor, eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamusal yaşamın tümünü dinselleştiren uygulamalar her gün bir yenisi ekleniyor. Bunun için evde, işte, sokakta, bizleri yok sayanlara karşı direnmeye devam edeceğiz.’’ Diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT