Eğitimde şiddete karşı tek ses

Eğitimde şiddete karşı tek ses

İzmir'in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen'in öğrenci tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği olaya Tokat'ta eğitimciler tepki gösterdi. Zile’de de ‘Öğretmene sahip çık’ eylemi yapıldı

19 Aralık 2017 - 14:10 - Güncelleme: 27 Ocak 2018 - 13:58

Tokat'ta bir araya gelen eğitimciler, sendika başkan ve üyeleri okullar kampüsünde basın açıklaması yaptı. Eğitim Bir-Sen Başkan Yardımcısı Vahap Gül, eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınadıklarını ifade ederek, "Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız" dedi.
 

Eğitim Bir-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya ise bu tür olayları kınamaktan ziyade 'artık yeter' demek için bir araya geldiklerini ifade ederek, "Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri geleceğimizin baltalandığını, geleceğimizin yok edildiğini görmeleri konusunda uyarmak için buradayız. Çünkü saldırdıkları eğitimciler değil aslında bu ülkenin geleceği. Saldırıların öğretmenlerimiz değil, saldırılan Türk milletinin geleceği. Başta yetkililer olmak üzere ailelerimize ve öğrencilerimize de bir kaç sözümüz olacak. Sayın veliler sevgili öğrenciler bilin ki tüm eğitimciler sizin için var, size bir harf öğretmen için çırpınıyor. Sizin geleceğiniz için önce adam sonrada meslek sahibi olmanız için bir mum gibi eriyor. Ama bunu yaparken bu şekilde saldırılara uğramakta içimizi kanatıyor" diye konuştu.

ZİLE'DE "ÖĞRETMENE SAHİP ÇIK" EYLEMİ 

Zile’de de  "Öğretmene Sahip Çık" eylemi düzenlendi. Zile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına okul müdürleri, öğretmenler ve kurum amirlerinin katıldı. Türk Eğitim-Sen İlçe Başkanı Adem Tural, yaptığı açıklamada öğretmenlere yapılan şiddete önlem alınmasını vurguladı. Şiddeti nefretle kınadıklarını ifade eden Tural,"Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün İzmir Ödemiş'ten geldi" dedi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz. Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz. Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz" diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x