EKMEK’TE ZAM HAZIRLIĞINA FREN!

EKMEK’TE ZAM HAZIRLIĞINA FREN!

Bir süredir Tokat’taki meslek odalarının ekmeğe yüzde 20 zam yapılması yönündeki açıklamalarını ‘Fırsatçılık’ olarak yorumlayan Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora’nın, Tokat Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Yurtbay’ın açıklamasına yanıtı gecikmedi

01 Ekim 2020 - 11:12

Tokat’ta bir süredir aralarında Tokat Ticaret Odası Başkanı Ali Çelik’in de bulunduğu  bazı meslek odalarının ekmeğe yüzde 20 zam getirilmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarla ilgili yaptıkları açıklamayı eleştiren Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora konuyla ilgili açıklama yapmış ve “Ülkemiz dış ve iç tehditlere maruz kaldığı bu süreçte ekmek zammını gündeme getirmek fırsatçılıktır!” demişti. Konuyla ilgili bir yerel gazeteye açıklama yapan Tokat Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Yurtbay’a Lütfi Bora’dan yanıt yine gecikmedi.

Tokat Ekmekçiler Odası Başkanı Bekir Yurtbay,”Tokat’ta ekmek üreticileri giderlerini karşılayamadıklarından dolayı yüzde 20  zam talebinde bulunduk. Türkiye Fırıncılar Federasyonuna ilettik ve onay bekliyoruz. Son 5 yılda un fiyatları yüzde yüzün üzerinde arttı.  70-80 lira olan un bugün 130-140 lira olmuş. Bizim talep ettiğimiz zam miktarı ise yüzde 20” demişti.

“BUNUN ADI VATANDAŞIN CEBİNE GÖZ DİKMEK”

Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora, ekonomik tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bir dönemde, ekmeğe zam yapılması noktasında lobi çalışmalarına başlayan Ekmekçiler Çörekçiler ve Pastacılar Odası Başkanlığı makamında oturan Bekir Yurtbay’ın hangi işle iştigal ettiğini bilmediğini söyleyerek kamuoyuna bunun açıklamasının yapılması gerektiğini söyledi. Bora, kamuoyunda ekmek maliyetlerinde ciddi bir artış varmış izlenimi verilerek ortaya konan duruşun tek bir anlamının vatandaşın cebindeki paraya göz dikmek olduğunu öne sürdü.

“EKMEKÇİ DEĞİL AMA ODA BAŞKANI!”

Lütfi Bora’nın açıklamasında “Yeni ekonomi planı açıklanmışken, Azerbaycan sıcak savaşı varken, bu şekilde laf aralarında ekmek zammından bahsetmek büyük talihsizliktir. Açıklamayı yapan Fırıncılar Odası Başkanı’nın ise eli ekmekten yanan birisi olmaması milletin aklıyla dalga geçmektir. Büyük talihsizliktir. Ekmekçi değil, çörekçi değil, pastacı değil ama ne hikmetse Ekmekçiler, Çörekçiler, Pastacılar Odasında Başkan” ifadeleri dikkat çekti.

“UN FİYATLARINI DÜŞÜRÜN ZAM YAPMAYALIM” DEMİŞTİ

‘Una zam yapmasınlar, fiyatları aşağı çeksinler biz de ekmeğe zam yapmayalım’ ifadesinin gerçeği yansıtmadığını, un fiyatlarına yıl içerisinde gelen fiyat artışının ekmeğe yüzde 20 zam yapmayı gerektirecek bir artış olmadığını vurgulayan Lütfi Bora,  vatandaşın üzerinde algı oyunları yapılmaya çalışılarak, piyasanın zam için hazırlandığını iddia etti.

GRAMAJDAN ALIP FİYATA YANSITIYORLAR!

Başkan Bora: “Açıklamayı yapan arkadaşlar madem hakkaniyet arayışı içerisindeler ve duruma göre fiyatların aşağı çekilmesi talebindeler, önce kendileri bir yıl içerisinde hem gramajdan alıp, hem de fiyata yansıttıkları yüzde 50’yi bulan zamlarını aşağı çeksinler. Vatandaşın bu zorlu ekonomik koşullarda birinci gıda maddesi ekmek. Devletimiz, hükümetimiz ortaya koyduğu iktisadi politikayla dışarıya karşı mücadele verirken, vatandaşa ekonomik yardımlar yaparken, enflasyonla savaşırken hangi akla hizmet zam peşinde koşuluyor anlamıyorum. Kaldı ki zam isteyen ekmekçiler odası başkanlığı makamında oturan Sayın Başkan'ın eline en son ne zaman fırından çıkan sıcak ekmek değmiştir? Kendisi yıllardır bir işletmesi olmamasına rağmen nasıl oda başkanlığı yapmaktadır. Bu işler oturduğun yerden üyeye şirin görünerek her yıl zam peşinde koşarak makam koruma çalışmalarıyla olmaz. Oda başkanlığı, borsa başkanlığı, sadece üyeyi korumakla olmaz. Başkanlık; liyakat gerektiren, işini ciddiye almayı gerektiren, yaşadığın, ekmeğini yediğin, paylaştığın, ticaret yaptığın şehrin insanlarını da korumak ve kollamakla olur. Esas olan bu şehre, bu vatandaşa hizmet etmektir. Cebindekine, sofrasındakine göz dikmek değildir!” ifadesini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka