Ekmek ve simit fiyatına iyileştirme talebi

Ekmek ve simit fiyatına iyileştirme talebi

Tokat Ekmekçiler Odası fiyatlarda iyileştirme yapacağını duyurdu. Ekmeğin 1 lira 25 kuruşa çıkarılmasını talep edeceklerini söyleyen Yurtbay, ekmekçi esnafının ayakta kalması için yapılandırma ve fiyatta iyileştirme yapılması gerektiğini söylerken simit için “Az susamlı simit yiyeceğiz” dedi

09 Ekim 2018 - 11:12

Tokat Ekmekçiler, Çörekçiler ve Pastacılar Odası Başkanı Bekir Yurtbay ekmek ve simit fiyatlarında iyileştirme yapacaklarını duyurdu. Yurtbay, 210 gram ekmeğin 1 TL 25 kuruş olmasını talep edeceklerini söyledi.  Simit fiyatlarının artmasında susama gelen zamma işaret eden Yurtbay, “Az susamlı simit yiyeceğiz ama simidin fiyatını iyileştireceğiz” dedi.

Türkiye’de unun yüzde 30’unun ekmekte kullanıldığını ve ithal un fiyatlarının arttığını söyleyen Yurtbay,  “Ekmekle ilgili de kayıt altına alamadığımız ekmekler, ev ekmeğinin yaygın bir şekilde satılışı, ilçelerden ekmeğin girişi gibi konularda sıkıntı yaşıyoruz. Ekmeğin fiyatıyla ilgili de bir iyileştirme yapacağız.  İthal unun artışından dolayı sıkıntı yaşanıyor. Ekmeklerde ülkemizdeki unun yüzde 30’u ekmeklerde kullanılıyor. Geri kalanda ithal un kullanılıyor. Tabii ki bu ekonomik krizde bunu menfaate çevirmek anlamında konuşmuyorum. Ama esnafında ayakta durabilmesi için bir yapılandırma, iyileştirme yapılacak. Tokat’ta tüm illerden farklı olarak, fırınlar tezgahlarda ekmek satamıyorlar. Fırınların yerleri organize sanayide. Bilindiği gibi hava kirliliği nedeniyle bunlar şehir dışına taşındı. Mesela Çorum merkezde 80 tane fırın var. Bizim fabrikalarımız Tokat’ın dışında. Bunun taşıma maliyeti artı yol maliyeti dolayısıyla da daha çok sıkıntı yaşıyoruz. Satışı da tezgahta yapamadığımız için ekmekleri bayilere sattırıyoruz. Bu da artı bir külfet getirdiği için bunlar hep ekmeğe yansıyor. Biz 210 gram ekmeğin 1 TL 25 kuruş olmasını talep edeceğiz. Ama tabii ki komisyon kararına da saygılı olacağız. Bu şekilde fiyatını alıp ilerleyen 15 il var şu anda. Biz, hem tüketicinin hem de üreticinin tarafındayız. Fırsatçılara bir neşter vurulursa bizim çözemeyeceğimiz bir şey yok. Her türlü zorluk karşısında ülkenin bel kemiği olan esnaf, her zaman devletinin yanında olmuştur. Gerekirse hiç zamsız sabredecek durumdayız ama esnafın da bu süreci iyi geçirmesi için tepeden bir ayar yapılması gerektiğini biz öneriyoruz. Biz tabanda her zaman fedakarlık yapmaya razıyız” diye konuştu. 

SİMİT FİYATI DA İYİLEŞTİRİLECEK

Simit fiyatlarına gelen zam ile ilgili de konuşan Oda Başkanı Bekir Yurtbay, susam fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek “Simitlerde de tekrar zam düşünmüyoruz. Bu konuda bir iyileştirme yapmayı düşünüyoruz. Simide yeniden bir fiyat ayarı yapacağız. Susam da ithal olduğu için simitte biraz susamı kısacağız. Susam gerçekten çok pahalandı. 8 TL’den 18 TL’ye çıktı.  Az susamlı simit yiyeceğiz ama simidin fiyatını iyileştireceğiz. Ayrıca bundan sonra ekmeğin fiyatı komisyon kararıyla belirlenecek. Yani ne odanın ne de belediyenin bir zan altına kalmasını istemiyoruz biz bu konuda.

ÇANKAYA: FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Fehmi Çankaya ise şöyle konuştu: “Gerçekten ülkemizin düştüğü sıkıntılar belli. Ama biz Türk milleti olarak, Türk devleti olarak her sıkıntıya, her krize bir çare bulduk, bulmaya da devam edeceğiz.  İnşallah en yakın zamanda bu sorunu da çözeceğiz. Bu bağlamda esnaf ve sanatkarımız da sıkıntılı tabii ki. Onlar da elini taşın altına koyuyor. Ama bir dayanma noktası var. Bir maliyet noktası var. Burada da vatandaşımızın, milletimizin, devletimizin fedakarlık yapması gerekiyor. Esnaf ve sanatkarlar olarak bizlerin yeterince fedakarlık yaptığımızı düşünüyorum. Yapmaya da devam ediyoruz. Ancak şunu da belirtmek isterim ki fırsatçılara fırsat vermeyeceğiz. Bizim disiplin kurullarımız var, denetleme kurullarımız var. Eğer bir fırsatçı tespit edilirse biz de gereğini yaparız.  Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı kimse fırsata çeviremez. Biz esnaf ve sanatkarlar olarak ülkemize her zaman fedakarlık yapmaya hazırız. Ancak belirttiğim gibi küçük esnaf ve sanatkarımızın da belli bir dayanma noktası var. Bu noktada biz de devletimizden ve vatandaşlarımızdan bizleri anlayışla karşılamalarını bekliyoruz. Çünkü küçük esnaf ve sanatkarlar ülkemizin temel direğidir. Bu yüzden bu küçük esnaf ve sanatkarımızın maliyetine bir destek verilmesi taraftarıyım. Çünkü mazot ve diğer ürünlere gelen zamlardan dolayı esnafımız gerçekten sıkıntılı. Esnaf kar etmese de en azından onların maliyetini kurtarması için ufak bir zam taraftarıyım. Ama tabii ki bunu fırsata da çevirmemek lazım. Biz, ülkemiz için, vatanımız için ne gerekiyorsa yapıp, taşın altına elimizi değil, gövdemizi koymaya hazırız.”

Kaynak: Mihriban Koçaker

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza