EKONOMİYE 500 MİLYON DEĞER KATACAK

EKONOMİYE 500 MİLYON DEĞER KATACAK

Yılda yaklaşık toplam 456 bin 250 büyük ve küçükbaş hayvan kesme kapasitesine sahip olan TOPEKTAŞ Et Kombinası ve parçalama tesisi şehir ekonomisine yılda 500 Milyon TL değer katacak

09 Kasım 2018 - 10:11 - Güncelleme: 09 Kasım 2018 - 10:14

2015 yılında projesi tamamlanan, 2016 yılında da inşaatına başlanan Topektaş Et kombinası ve parçalama tesisi hizmete girdi. Günlük bin büyükbaş, 250 küçükbaş hayvan kesme kapasiteli tesisin Tokat ekonomisine katkısı yıllık 500 milyon TL olacak. 80 kişilik istihdam kapasite bulunan tesis Karadeniz bölgesinde ilk olma özelliğine sahip.
Tokat, Turhal, Pazar Belediyeleri, İl Özel İdaresi ve Pancar Ekicileri Kooperatifi İşbirliği ile Turhal ilçesi Arzupınar Köyünde faaliyete başlayan TOPEKTAŞ Et Kombinası ve Parçalama Tesisine dün bir inceleme gezisi yapıldı.
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler'in yanı sıra yetkililerin hazır bulunduğu inceleme gezisinde tesis içinde hayvan kesim, parçalama yerleri gezildi. Daha sonra basın açıklaması yapıldı.

TARIM VE HAYVANCILIKTA EKONOMİ YENİDEN GÜÇLENECEK

İlk konuşmayı yapan Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, “Göreve geldiğimizde Tokat'ın sadece kooperatifte kooperatifçiliği, Belediyede Belediyeciliği değil Tokat'ın ekonomik sorunlarını da ele almamız gerektiğini istişare ederek karar verdik. Güzel bir birliktelik kurduk. Tokat'ta şimdiye kadar olmamış bir araya gelmemişin ve güç birliği yapmamışın acısını 2014 yılındabiz tabiri yerindeyse ölü toprağını üstümüzden atarak gerçekleştirmiş olduk. Tokat'ın tüm ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı. Biz dedik ki; tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi eksikliğini gidermediğimiz sürece Tokat'ın ekonomisini de canlandırmamız mümkün değildir. Bunun için nelere ihtiyacımız var bunun etkilerini yaptık. Tokat'ta bir et kombinasının ihtiyaç olduğunu, bir hayvan borsasının ihtiyaç olduğunu, yine yem fabrikasının, et entegre tesisinin ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Bunun için belediye başkanlarımız ve valimiz, milletvekillerimizle beraber bunun sinerjisini oluşturduk ve projelerini hazırladık. Bununda ilk etabı olan et kombinası ve parçalama tesisini 2015 yılında projesini bitirdik, 2016 yılında da inşaatına başladık. Bu günkü tarih itibari ile de faaliyetine başlamış olduk. Aslında Cumhurbaşkanımızın son zamanlarda söylediği ucuz et söylemini aslında biz Tokat'ta gerçekleştirmeyi de hedeflemiş oluyoruz. Üreticiden tüketiciye tüm aradaki komisyoncuları kaldırıp üreticiden alıp tüketiciye ulaştırarak hem ucuz et sloganını gerçekleştirmiş oluyoruz, hem de belediyemizle yeniden hayvancılığın kalkınması ve istenilen noktaya gelmesinde alt yapıyı da oluşturmuş oluyoruz. Bu noktada belediye başkanlarımıza, Sayın Valimize hemde destek veren milletvekillerimize eskisi yenisi hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğimiz uzun sürecek çünkü bu birinci etabı, ikinci etabında enerji maliyetlerini düşürmek için projemiz var. Üçüncü etabında hayvan borsamız var, lisanslı depolarımız var. İnşallah bunda da tamamladığımızda Tokat'ı eski tarım ve hayvancılıkta, ekonomisinde güçlü olduğu noktaya taşıyacağız. Bu gün faaliyete geçtiğimiz noktada et balıkla protokol yaptık ve şu anda 6 bin 900 tane siparişte olan hayvan sayımız var. Kırşehir'den Çarşamba'ya, Çarşamba'dan Amasya'ya ve Çorum'a hayvan sevkiyatları oluyor burada ve bu da ilimiz için iyi bir noktada olduğumuzu gösteriyor. İnşallah bu birlikteliğimiz devam eder ve Tokat'ın kalkınması için güç birliğine devam ederiz diyorum ve hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

TÜKETİCİYE DAHA HİJYENİK VE SAĞLIKLI ET ULAŞACAK

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, “Bu gün açılışını gerçekleştirmiş olduğum bu tesisimiz üç tane Belediye, Valiliğimiz ve büyük ortağının da Pancar Ekicileri Kooperatifi olduğu bir tesis. Aslında bizim birlikteliğimiz sadece bu tesisle sınırlı değil. Biz bu birliktelik ile bir de hal birliği kurduk ve hal birliğinde debelli bir aşmaya geldik. Ama bu gün bu et kombinasının açılışını gerçekleştiriyoruz.  Artık bundan sonra Tokat ve bölgesindeki kasaplarımızdan daha sağlıklı daha hijyenik bir şekilde et tüketiciye ulaştırılmış olacak çünkü bizim kesimhanelerimizin hem arıtma tesisleri yoktu hemde eski tesisler olduğu için bu tesiste olduğu gibi sağlıklı ve hijyenik bir ortam da kesimler gerçekleştirilemeyebiliyordu. Tüketiciye daha sağlıklı ve temiz et ulaştırmanın bu gün burada mutluluğunu yaşıyoruz. Diğer taraftan bölgemiz hayvancılıkta gelişmiş bir bölge ancak bizim et üreticilerimiz büyük tüccarları burada bulamamanın şikâyetini yaşıyorlardı, çünkü büyük tüccarlar buraya gelip hayvanlarıtopladıkları zaman burada dört başı mamur bir kesimhane bulunmazsa ister istemez bunları kestirmek için ya Samsun'a, ya Sivas'a ya da Yozgat'a götürmek zorundaydılar. Burada kesimhane olmayınca hayvanı buradan alıp nakliye masraflarını da üstüne koymak mecburiyetindeydiler ama artık bu nakliye masraflarından kurtuldukları için hayvanı burada ayağında alacaklar, hemen yanı başındaki kesimhanede de de kestirebilecekler. Hal böyle olunca bu tesis aslında bölgemize de büyük et tüccarlarını da çekmiş olacak. Tüccarlar burada kestirmiş oldukları hayvanları buranın soğuk hava depolarında bekletebilecekler ve ne zaman ihtiyaç duyarlarsa o zamanda a nakliyesini yapıp büyük şehirlere götürebilecekler. Burada asıl üzerinde durulması gererken bu milyonluk tesisin hizmete girmesinden ziyade bu tesisin bir birliktelik bir dayanışmayla yapılmış ve açılmış olması. İnşallah önümüzde ki süreç içerisinde bölgesel halimizi de aynı dayanışma içerisinde yapıp hizmete sokarız ve bu birlikteliğin ikinci meyvesini de almış oluruz. Ben tekrar tesisimizin bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

EKONOMİYE 500 MİLYON TL
DEĞER KATACAK

Tesisin Günlük olarak Tokat ve bölge ekonomisine katkısı ne olacak? Sorusuna Başkan Eroğlu şöyle yanıt verdi: “Burası günlük 1000 tane küçükbaş, 250 tane büyükbaş hayvan kesecek kapasitesi var. Şu anda küçükbaşa başlamadık, büyükbaşta 400'e kadar çıktı. Küçükbaş olmadığı için büyük baş 400'e kadar çıktı. Burada 80 kişiye kadar da istihdam doğabiliyor, şu anda 55 kişiyle bu kadar bir orana ulaşıldı. Bunada ulaşacağız inşallah da geçeriz diye düşünüyorum. Parasal anlamda da yıllık 500 milyon gibi bir ciro yapabilecek kapasitesi olan bir işletme. Tokat'ta böyle saysanız üçü beşi geçmez, böyle bir ciroya ulaşacak şirket, tesis ancak birkaç firmada vardır. Önümüzdeki yılda kurbanla ilgili bir hayvan kesimi de yapılacak.”

2018/11/2018-11-09-10-10-18.jpg
2018/11/2018-11-09-10-10-24.jpg
2018/11/2018-11-09-10-10-27.jpg
2018/11/2018-11-09-10-10-32.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fevzi Çakmak Ortaokulu’nun LGS başarısı
Fevzi Çakmak Ortaokulu’nun LGS başarısı
MHP ZİLE’DE KONGRE HEYECANI
MHP ZİLE’DE KONGRE HEYECANI