>
“EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR” HAKLARINI İSTİYOR

“EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR” HAKLARINI İSTİYOR

CHP Tokat İl Başkanlığı tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Açıklamada CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da hazır bulunurken CHP Tokat İl Başkan Vekili Murat Yazıcı, "EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz” dedi

14 Ocak 2022 - 20:56

CHP Tokat İl Başkanlığı tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Yeraltı Çarşısı üzerinde yapılan basın açıklamasında "22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor" denildi. Basın açıklamasını CHP Tokat İl Başkan Vekili Murat Yazıcı yaptı. CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da basın açıklamasına katıldı.

 

EMEKLİLİK YAŞI ÖTELENDİ

CHP Tokat İl Başkan Vekili Murat Yazıcı, "1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi" dedi.

 

“BİR DE AKP-MHP ENGELİNE TAKILIYORLAR”

İl Başkan Vekili Murat Yazıcı, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte birde AKP-MHP engeline takılıyorlar. İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise“Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor.Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor!" diye konuştu.

 

CHP, YAPACAKLARI DÜZENLEMEYİ ANLATTI

Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapacağı düzenlemeden bahseden Murat Yazıcı, "EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz. Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz! “ diye konuştu.

HABER: Mihriban KOÇAKER

2022/01/2022-01-14-20-58-44.jpg
2022/01/2022-01-14-20-58-47.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • şikayet
    1 hafta önce
    milyonlarca yabancıya göçmene kaynak bulup milyon dolarları harcayan devlet bu ülkenin emekçilerini dağdan inip vekil o***lardan ve sonradan gelenlere tercih ediyor sonra emekçiden yanayım diyor ilginç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki