EN MUHTEŞEM AKİK TAŞLARI TOKAT’DA

EN MUHTEŞEM AKİK TAŞLARI TOKAT'DA

Vali Dr. Ozan Balcı, Turhal'da akik taşı koleksiyoneri Ümit Ulus'u işyerinde ziyaret ederek, çalışmaları ile ilgili bilgiler aldı

26 Şubat 2019 - 11:08 - Güncelleme: 27 Şubat 2019 - 11:10


Tokat'ın Turhal İlçesi sanayi bölgesinde faaliyetlerini sürdüren akik taşı koleksiyoneri Ümit Ulus'un çalışmalarını yerinde gören Vali Dr. Ozan Balcı, koleksiyonerin sergisini  inceledi.
Tokat bölgesinde 8 yıldır kalsedon ve türevi olan akik ve süs taşları ile ilgili bilimsel çalışmalar yaptığını belirten Ümit Ulus, en muhteşem akik taşlarının Tokat'ta olduğunu söyledi. Akiklerin kar tanesi gibi olup birbirine benzemediklerini ve şahsına münhasır taşlar olduğunu ifade eden Ümit Ulus, “Akik taşları bizim bölgemizde de volkanik kayaçlar içerisinde oluşmuştur. Değerli taşlar diğer bir ifadeyle süs taşları açısından Türkiye ve Tokat bölgemiz oldukça büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen elindeki bu potansiyeli yeterince girişimciye dönüştürebilmiş değildir. Özellikle mücevher yapımın da kullanılan süstaşları, artık güzellik sektöründen sağlık turizmine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Şifalı taşlar olarak da biliniyor ve pek çok alternatif tıp yöntemin de tercih ediliyorlar.” dedi.

BİR AKİK TAŞINA OĞLUNUN İSMİNİ VERDİ
Tokat  kaynaklarından olan bir akik türüne de  oğlu Esat'ın ismi ''Esadulus agate'' adını verdiğini ve bu isimle literatüre geçtiği belirten Ümit Ulus, yarı değerli taşlar olarak bilinen akik taşlarını sergilemek için işlediğini belirtti. Akiklerin en değerli olanlarını koleksiyonluk ayırıp, geriye kalan kısımlarını da kuyum sektöründe işlenmek üzere ayırdığını belirten Ümit Ulus, bu anlamda Tokat bölgesinin ne derecede zengin bir potansiyele sahip olduğunu ve layıkıyla endüstriye dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.  

VALİ BALCI: DESTEĞE HAZIRIZ
Genel olarak Tokat bölgesi süs taşı potansiyelinden örneklerin bulunduğu galerideki akik  taşı hakkında bilgiler alan Vali Dr. Ozan Balcı, Ümit Ulus'un çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek, incelik ve emek gerektirdiğini  söyledi. Ümit Ulus'un çalışmalarının Tokat'a değer kattığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Yapılan çalışmalara imkanlarımız dahilinde elimizden gelen desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.
Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmaları nedeniyle tebrik ettiği Ümit Ulus'a başarılar diledi. Ziyarete Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat da eşlik etti.

2019/02/2019-02-27-11-10-46.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eğitim Bir Sen
Eğitim Bir Sen "Bizde Varız" dedi