En Tehlikeli Fayda Oturuyoruz

En Tehlikeli Fayda Oturuyoruz

Birinci derece deprem kuşağında bulunan Tokat'ın Erbaa, Niksar ve Reşadiye ilçelerinin en tehlikeli deprem fayı olan Kuzey Anadolu Fayı üzerinde olduğunu hatırlatan İMO Şube Başkanı Emrah Salman, "Ülkemizde yüzde 40 oranında dönüşüme tabi tutulması gereken depreme dayanıksız yapı stoğu bulunmaktadır. İnşaat mühendislerine çok iş düşüyor" dedi

21 Aralık 2017 - 12:37 - Güncelleme: 21 Aralık 2017 - 12:39

19 Aralık İnşaat Mühendisleri günü dolayısıyla Tokat Grand Ali'n Otelde İnşaat Mühendisleri Odası Tokat Şube Başkanlığınca program düzenlendi. Programda Mühendislerin talepleri dile getirilirken meslekte 25. ve 40. yılını dolduran İnşaat Mühendisleri için plaket töreni düzenlendi.
Gecede konuşan Tokat İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Emrah Salman, inşaat mühendislerinin medeniyetleri inşa ettiğini vurgularken inşaat sektörünün şu anda kamu desteğiyle ve artan yapı arzıyla birlikte ülke ekonomisine en fazla katkı sağlayan sektör konumunda olduğunu ifade etti. Toplumun daha modern yaşayabilmesi için nitelikli eserler elde etmeye çalışırken bir taraftan da doğal afetlerle savaştıklarını belirten İMO Şube Başkanı Emrah Salman, ülke nüfusunun yüzde 92'sinin 1. ve 2. derece deprem kuşağı üzerine kurulmuş kentsel alanlarda yaşadığını söyledi.

YAPI STOĞUNUN YÜZDE 40'I DEPREME DAYANIKSIZ
Birinci derece deprem kuşağında bulunan Tokat'ın Erbaa, Niksar ve Reşadiye ilçelerinin en tehlikeli deprem fayı olan Kuzey Anadolu Fayı üzerinde olduğunu hatırlatan İMO Şube Başkanı Salman, “Ülkemizde deprem tasarımı ve malzeme dayanımı yetersiz, Mühendislik hizmeti almayan yapılar da dahil olmak üzere ortalama yüzde 40 oranında dönüşüme tabi tutulması gereken depreme dayanıksız yapı stoğu bulunmaktadır. Bu anlamda biz İnşaat Mühendislerine çok iş ve sorumluluk düşmektedir" dedi.

MÜHENDİSLİK KANUNU GÜNCELLENMELİ
Deprem tehlikesine karşı, Kentsel Dönüşüm Kanunu, Yapı Denetimi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat yürürlüğe konularak önlem alınmaya çalışılsa da uygulamadaki eksikliklerin giderilmesi, iyi proje, iyi uygulama ve etkin denetimin sağlanması, depreme tam dayanıklı, kaliteli yapıların inşaa edilmesi için taleplerini dile getiren Salman, öncelikle halen yürürlükte olan 3458 sayılı ve 1938 tarihli Mühendislik Kanunu mutlaka güncellenmesi gerektiğini söyledi.

MÜTEAHHİTLİK YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ
İMO Şube Başkanı şu talepleri iletti: "Kanun içerisinde ücretli çalışan Mühendisler için asgari ücret tarif edilmeli, belirlenen asgari ücretlerin ödenmesi hukuki altyapıya kavuşturulmalıdır. Müteahhitlik yasası yürürlüğe konulmalı, müteahhitlik mesleğinin çerçevesi belirlenerek kurumsal altyapıya sahip olması sağlanmalıdır. Proje ve Danışmanlık İşi ile iştigal eden proje bürolarının farklı disiplinlerdeki Mühendis ve Mimarların bir arada bulunacağı Lisanslı Proje ve Müşavirlik Firmalarına dönüştürülmesi sağlanmalıdır. Halen yürürlükte bulunan ve etkin olarak işleyemediği bizlerce de bilinen 4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu ve kanunla ilgili diğer mevzuat, Uluslararası Standartlar da dikkate alınarak etkin ve verimli denetim misyonu esasında güncellenmelidir. Mühendis popülasyonunun giderek artması ve artış oranının da ülkemiz ekonomik büyümesinin çok üzerinde olması sebebiyle Mühendislik Fakültelerindeki İnşaat Mühendisi kontenjanları düşürülerek, mesleği icra edecekler sektörün ihtiyacına göre planlı hale getirilmelidir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x