Enflasyonu sadece çiğ süt mü yükseltiyor?

Enflasyonu sadece çiğ süt mü yükseltiyor?

Tokat (DSYB) Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Köten çiğ süt fiyatına yapılmayan zammı değerlendirdi. Başkan Köten çiğ süt fiyatına ilişkin “Geçen seneki 70 TL ye aldığımız süt yeminin torbası şu anda 105 TL olmuştur. Dövize bağlı girdi maliyetlerinin kontrol edilemediği bir ortamda süt fiyatlarının sabit kaldığı kabul edilemez bir durumdur.”dedi.

17 Ekim 2020 - 13:07

Başkan Köten sütün enflasyonu yükselttiğine dairde bir açıklama yaparak Şunları söyledi. “Son günlerde süt fiyatlarının enflasyonu yükselttiği için zam yapılmadığını duyuyoruz. Sadece süt fiyatları mı enflasyonu yükseltiyor? Böyle bir ortamda süt fiyatlarına zam yapılmıyor ise her fırsatta yem fiyatlarına zam yapan kur yükselmesini bahane eden yem sanayicileri ile görüşülüp yem fiyatlarına indirim yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Başkan Köten Anadolu İzlenimleri’ne şunları kaydetti:  “Sütün litre fiyatı en az 3 TL olması gerekmektedir. Ulusal Süt Konseyinin yaptığı son toplantıda açıkladığı 40 kuruşluk desteklemenin üreticiyi tatmin etmemiştir. Çiğ süt fiyatlarına en son 15 Kasım 2019 da zam yapılmıştır. Sütün litre fiyatı o tarihte 2,30 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu fiyat üreticinin eline geçen rakam değil fabrika teslim fiyatıdır. Üreticinin eline geçen rakam ise ortalama 2,15 kuruş civarındadır. Aynı tarihte yem fiyatlarına baktığımızda 70-75 TL civarında idi.  Aradan geçen 11 aylık süre içerisinde süt fiyatlarına hiç zam yapılmamış, yem fiyatlarına ise %40 civarında zam yapılmıştır. Kısaca açıklayacak olursak geçen seneki 70 TL ye aldığımız süt yeminin torbası şu anda 105 TL olmuştur. Dövize bağlı girdi maliyetlerinin kontrol edilemediği bir ortamda süt fiyatlarının sabit kaldığı kabul edilemez bir durumdur. Yine de bu yıl saman fiyatlarına yaklaşık %13, mısır fiyatlarına %20, yonca fiyatlarına %15 oranında zam yapılmıştır. 1 litre süt satan üretici minimum 15 kg yem alabilmelidir. Bunun içinde süt fiyatlarının en az 3 TL olması gerekir.”

DAMIZLIK HAYVANLAR KESİLME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

“Bu gidişat üreticimize ve ülke hayvancılığına ciddi zarar vermektedir.  Bu duruma bir çözüm bulunmaz ise üreticimiz elindeki damızlık hayvanları kestirmek zorunda kalacaktır.  Buda ülke ekonomisine ve bize ciddi zarar verecektir. Biz sütümüzün değerinde satılmasını istiyoruz.  Süt, Allah’ın insanlığa bahşettiği en değerli gıda maddelerinden birisidir.  Ama maalesef bir bardak çay, bir şişe gazoz bile sütümüzden daha değerli hale geldi. Bu durum bizleri gerçekten üzmektedir. Üreticimiz desteklensin ki üretsin. Biz üreticimizin desteklenmesini istiyoruz.Son günlerde süt fiyatlarının enflasyonu yükselttiği için zam yapılmadığını duyuyoruz. Sadece süt fiyatları mı enflasyonu yükseltiyor? Böyle bir ortamda süt fiyatlarına zam yapılmıyor ise her fırsatta yem fiyatlarına zam yapan kur yükselmesini bahane eden yem sanayicileri ile görüşülüp yem fiyatlarına indirim yapılmasını talep ediyoruz.  Bizler bu ülke için bu güzel insanlar için üretmek istiyoruz. Virüs salgını başladığında farkına varmamız gereken konulardan biriside Tarım ve Hayvancılık oldu.  Demek ki bir  ülkenin yolları köprüleri yüksek binalardan önce tarıma ve üretime ihtiyaç olduğu acı bir şekilde tecrübe etmiş olduk”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yağıbasan Medresesi Türk İslam müzesine dönüşüyor
Yağıbasan Medresesi Türk İslam müzesine dönüşüyor
Villalara dadanan hırsızlar yakalandı
Villalara dadanan hırsızlar yakalandı