>
Engelleri Atla geç!

Engelleri Atla geç!

Tokat Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından hayata geçirilen ve yürütülen Engelleri Atla Geç Projesinin açılışı gerçekleştirildi

26 Kasım 2021 - 20:38

Tokat Özel Eğitim Uygulama Okuluna devam eden 6-24 yaşlar arasındaki öğrencilere atla terapi hizmeti verilmesini sağlayan proje ile atın ve binicilik becerilerinin fiziksel, psikolojik ve sosyolojik faydalarından yararlanmak amaçlanıyor.

 

Proje Koordinatörü Okul Müdürü Sami Öğüt, hayata geçirilen proje ile öğrencilerin haftada üç gün çiftlik ziyaretleri yaptığını ve çiftlik hayvanlarıyla bir araya gelerek terapiye katıldıklarını belirtti. Proje Yürütücüsü Özel Eğitim Öğretmeni Burcu Özsoy, atla terapinin en çok insanlardaki algılama, konuşma, iletişim ve sosyal davranış ile psikomotor problemlerin tedavisi amacıyla uygulandığını belirtti.

 

ATLA TERAPİ ÇEVREYE AİT DUYULARI GELİŞTİRİYOR

Özel Eğitim Öğretmeni Burcu Özsoy projenin amacı hakkında bilgi vererek şöyle konuştu: ''Engelleri Atla Geç projesi kapsamında öğrencilerimize Atla Terapi hizmeti verilmesi planlanmaktadır. Atla Terapideki amaç, atın ve binicilik becerilerinin fiziksel, psikolojik ve sosyolojik faydalarından yararlanmaktır. Atın üç boyutlu ritmik hareketi,  bacak ve gövde kaslarına yürüme hareketinin ritmini öğretir. Atın çok yönlü hareketi sayesinde kas ve gelişim hastalıkları, omurilik yaralanmaları, down sendromu, otizm gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda, atların sağlık alanında terapötik amaçla kullanımları, sahip oldukları morfolojik, fizyolojik, duyusal, duygusal, bilişsel ve sosyal faydaları nedeniyle gündeme gelmektedir. Atla terapi, en çok insanlardaki algılama, konuşma, iletişim ve sosyal davranış ile psikomotor problemlerin tedavisi amacıyla uygulanmaktadır. Bu tedavi, insanlarda çevreye ait duyuların gelişmesi, el, göz koordinasyonun sağlanması, ayırt edebilme yeteneğinin kazanılması açısından ideal bir yöntemdir. Atlı tedavide beklenen diğer yararlar; fiziksel engelli çocuklarda, atlı tedavi sayesinde kişinin kullanılmayan kasları harekete geçmekte, vücuttaki koordinasyon ve denge gelişmektedir. Öğrenme güçlüğü olan bireylerde kendine güven duygusu artmaktadır. Özel gereksinimli bireyler ve ruhsal bozukluğu olanlar için atlı tedavi kapsamında atın yürüyüş şekilleri, atın bakımı, atın malzemelerini kullanma, atı tımar etme, ata dokunma gibi faaliyetler ilgi çekici olmakta ve öğrenme arzusunu arttırmaktadır (1). OSB (Otizm) tanılı çocukların ise terapötik at binme aktivitelerinden sonra hem fiziksel hem de psikososyal boyutta olumlu yönde geliştikleri ve OSB'nin şiddetinin bir miktar azaldığı görülmüştür."

 

KORKU VE ENDİŞE DUYGUSU YERİNİ GÜVENE BIRAKIYOR

Hayata geçirilen proje ile özel öğrencilerde hayvan sevgisinin oluşması, korku ve endişe duygusunun yerini güven duygusunun alması, rahatlama, mutlu olma, eğlenme ve yaşam sevincinin kazandırılması gibi olumlu psikolojik sonuçların yanı sıra 5 duyunun harekete geçmesi, motivasyonu arttırma ve öğrenme kolaylığı sağlaması gibi olumlu zihinsel sonuçlar alınması bekleniyor.

2021/11/2021-11-26-20-41-26.jpg
2021/11/2021-11-26-20-41-28.jpg
2021/11/2021-11-26-20-41-31.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki