Engelli dostu Vali’den Yaşam Merkezi sözü

Engelli dostu Vali’den Yaşam Merkezi sözü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen farkındalık etkinliğine katılan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı engelli bireyler ve ailelerinin vakit geçirebileceği çeşitli donatılara sahip olacak Engelli Yaşam Merkezi’nin sözünü verdiklerini, en kısa sürede hayata geçireceklerini söyledi

04 Aralık 2019 - 10:44

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Tokat’ta bir dizi farkındalık etkinliği düzenlendi. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’ndaki programa engelli bireyler ve aileleri davet edildi. Farkındalık programına ilgi oldukça yoğun olurken gerçekleşen gösteriler sırasında hem eğlenceli hem duygusal anlar yaşandı.

TAŞTAN: ENGELLİLERİN AKTİF BİREYLER OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Tokat İl Milli Eğittim Müdür Vekili Abdullah Taştan yaptı. Taştan, “İlimizde son yıllarda engellilerin sorun ve ihtiyaçları İnsan Hakları kavramı içinde değerlendirilerek, onların yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol üstlenmelerini ve güçlerini kullanabilmelerini sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durulmakta, il genelinde yapılan farkındalık çalışmaları ile insanımızın konuya dikkati çekilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın da kendi sorunlarına sahip çıkma bilincindeki artışla, sorunlarının çözümü konusunda geçmişe göre daha fazla gayret göstermeleri de takdire şayandır. Bu vatandaşlarımızın desteklemeleri halinde neleri başarabileceklerini görüyor, onların yaşama sevinçlerini yüksek tutarak hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz. “Neşeli Günler Projesi” başta olmak üzere her ay düzenli olarak yaptığımız farkındalık çalışmaları ve diğer tüm etkinliklerimizde maddi manevi desteklerini daima yanımızda hissettiğimiz Sayın Valimize ve Sayın Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

DANS GÖSTERİLERİ İLGİYLE İZLENDİ

Özel Eğitim Derneği Tokat Şube Başkanı Hasan Kömür de bir konuşma yaptı. Ardından Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müzik ve Dans gösterisi yapıldı. Özel Özgür Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinden Mustafa Aslan ‘Bayrak’ şiirini okudu. Eğitim Uygulama Okulu tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı. Özel Ateşböceği Rehabilitasyon Merkezinin 3 Aralık Engelliler Günü tarihini ve Özel Eğitimi konu olan sokak röportajı ise dikkat çekti. Bazı vatandaşların konular hakkında bilgisiz olduğu gözlendi.  Özel Özgür Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Özgür Dans grubu gösterisi de beğeniyle izlendi. Yine Ispanaklı Yumurta adlı gösteri sergilendi.

VALİ BALCI’DAN ENGELLİ YAŞAM MERKEZİ SÖZÜ

Programın sonunda öğretmenleri ve engelli bireyleri tebrik eden Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, devletin engelli bireyleri sonuna kadar desteklediğini ve desteklemeye de devam edeceğini belirterek duyarlılık arttıkça engelli bireyler ve ailelerinin hayatlarının daha da kolaylaşmaya devam edeceğini söyledi. Balcı, “Engelli ailelerin problemlerini biliyoruz ve yüreğimizde hissediyoruz. Bize düşen görev engelli ailelerin ve çocuklarının yaşamlarını kolaylaştırmak. Bunu sürekli daha iyiye götürmeye çalışıyoruz. Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi Engelli bireyler için bir Yaşam Merkezi kuracağız. Hazırlıklara başlayacaklar. En kısa zamanda Engelli Yaşam Merkezi’ni açacağız. Ben kendimi engelli dostu bir vali olarak görüyorum. Buradaki engelli kardeşlerimizin bir ağabeyi, büyüğü olarak görüyorum. Onların bir problemi olduğunda zaten imkanlarımız var bunun haricinde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kapsamında Sosyal Destek Hızır projesini Valilik koordinesinde yürütüyoruz. Engelli bireylerimiz; ihtiyaçlarınızda kendinizi hiçbir zaman yalnız hissetmeyin. Allah’a şükür devletimizin imkanları var. Özel Eğitim Ortaokulunu da daha aktif hale getireceğiz. Kısacası yalnız değilsiniz. Engelli dostu vali olarak hepinizin yanındayım” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x