Erbaa OSB’de Sendikaya giriş engeli iddiası

Erbaa OSB'de Sendikaya giriş engeli iddiası

Erbaa Organize Sanayii Bölgesi’nde faaliyet gösteren Aster Tekstil San. Tic. A.Ş. ve Akarteks Tekstil San Tic. A.Ş.’de örgütlenme çalışması için giden Öz İplik-İş Sendikası Tokat İl Başkanlığı yetkililerinin Erbaa OSB’ye girişinin, OSB Yönetim Kurulu tarafından engellendiği iddia edildi

18 Nisan 2018 - 12:17 - Güncelleme: 08 Mayıs 2018 - 10:12

Öz İplik-İş Sendikası Tokat İl Başkanı Fatih Arslantaş, Tokat Erbaa Organize Sanayii Bölgesi’nde faaliyet gösteren Aster Tekstil San. Tic. A.Ş. ve Akarteks Tekstil San Tic. A.Ş.’de yaklaşık bir yıldır örgütlenme mücadelesi verdiklerini bu çalışma kapsamında 22 Mart 2018 tarihinde gittikleri Erbaa OSB’ye, OSB yönetim kurulu tarafından çeşitli sebepler gerekçe gösterilerek alınmadıklarını öne sürdü.

 

Öz İplik-İş Sendikası Tokat İl Başkanı Fatih Arslantaş, “Biz HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı ÖZ İPLİK-İŞ Sendikası olarak söz konusu fabrikalarda  sendikamıza üye olan/olacak işçilere ulaşmak, iletişime geçmek durumundayız. Görevimizi hakkıyla yerine getirebilmek adına mevzuatın tarafımıza verdiği yetkileri sonuna kadar kullanmak da en tabii hakkımızdır.Türk Ceza Kanununun 118.maddesine göre sendikal hakların kullanılmasını engelleme fiilleri suç olarak tanımlanmasına rağmen, sendikamız yetkililerinin organize sanayii bölgesine girişi Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu tarafından çeşitli sebepler gösterilerek engellenmektedir. Hatta daha ileri gidilerek, sendikamız yetkilileri adeta bir suçlu gibi derdest edilip karakola dahi götürülmüştür” dedi.

 

“İŞ BARIŞININ SÜREKLİLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

30 bin  üye sayısıyla 18 ayrı ilde bulunan başkanlıklar ile işyerinde çalışma barışının sağlanması için mücadele veren  bir sendika olduklarını söyleyen İl Başkanı Fatih Arslantaş, “Kurulduğumuz 1978 yılından bu yana örgütlü olduğumuz işyerlerinde iş barışını zedelemeden büyük bir teşkilatın tüm sorumluluğunu hissederek çalışmalarımızı gerçekleştirdik.18’nci il başkanlığımızı da Tokat’ta kurulu bulunan CRS Denim Tokat Giyim San. Tic. A.Ş. ve Tokat Umut Tekstil San. Tic. A.Ş. örgütlenmemizin ardından 23 Mart 2018 tarihinde Tokat’ta üyelerimizin ve sektör çalışanlarının hizmetine açtık. Bundan sonraki süreçte bu işyerlerinde de diğer işyerlerinde olduğumuz gibi iş barışının sürekliliği için içtenlikle çaba harcayacağız” diye konuştu.

 

GEREKİRSE YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Erbaa Osb’ye girişlerinin engellediğini öne süren  Sendika İl Başkanı Arslantaş, uetkililere şöyle seslendi:“Öz İplik-İş Sendikası olarak Tokat Organize Sanayii Bölgesine sendikamızın faaliyet göstermesini engelleyen yetkililere sesleniyoruz; Sendikamız diyalogtan, iş barışından yanadır. Asla ve kata huzursuzluk çıkarmak gibi bir amacımız ve niyetimiz olamaz. 40 yıllık bir geçmişe sahip olan sendikamızın  örgütlü olduğu her işyeri referansımızdır. Aksine sendika olan işyerinde huzur, barış, güven, kaliteli üretim, verimlilik, duyarlılık ve kârlılık olur.Uluslararası belgeler anayasa ve mevzuatın koruması altındaki haklarımızı kullanmakta kararlı olduğumuzu ve anılan hakları engellemeye yönelik tutum ve davranışlardan vazgeçilmesini, aksi halde yasal yollara başvuracağımızın da bilinmesini isteriz.”

KAYMAKAM KARACAN’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan konu hakkında bilgi aldığımız Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan ise sendikal faaliyetlerin yürütülmesine engel olmadıklarını ancak Erbaa OSB’de tüm çalışanların iş performansının olumsuz etkilenmemesi adına sendika yetkililerine isterlersse belediye sosyal tesislerini veya kaymakamlık toplantı salonunu tahsis edebilecekleri, toplantı yer ve saatini belediye hoparlöründen duyuru da yaptırarak işçilere burada bilgilendirme yapabilecekleri yönünde öneride bulunduklarını acak sendika yetkililerinin bunu kabul etmediğini söyledi.

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOPÇAMSPOR’A TAZE KAN
TOPÇAMSPOR’A TAZE KAN
Korkunç cinayette son sözü: Pişmanım
Korkunç cinayette son sözü: Pişmanım