google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
ERCAN HOCADAN DERİNLEMESİNE TOKATSPOR

ERCAN HOCADAN DERİNLEMESİNE TOKATSPOR

Spor müdürümüz Arif Sağdıç, Tokat'ın spor duayeni emekli öğretmen ve teknik direktör Ercan Süsoy'la özel bir söyleşi yaptı.

12 Mayıs 2020 - 15:13

SORU: ARİF SAĞDIÇ- ERCAN HOCAM TOKATSPOR'UN ŞİRKETLEŞME KARARINI DOĞRU BULUYORMUSUN
CEVAP: ERCAN SÜSOY- 29 Haziran 2018 de Tokatspor için  şirketleşme kararı alındı. Ancak bu tarihten önceki 4 yılın Tokatspor için nasıl sıkıntılı geçtiğini ve işte bu sıkıntılı sürecin şirketleşmeye yol açtığını kimse bilmiyor. Öncelikle benimle bu söyleşiyi yaptığınız için Tokat haber gazetesine ve şahsınıza teşekkür ederim. Tokatspor  bu döneme kadar hiçbir sabit geliri olmadığı için  yöneticiler tarafından genel  olarak da  onları verdiği ekonomi yardımlar ile yönetiliyordu. Yöneticilerin harcadığı ekonomik yardımlar kulübe bir borç olarak yönetim kurulunun almış olduğu kararla belirleniyordu. Kulübün T.F.F, almış olduğu iddia gelirleri ve v.s,  icra kararı ile kulüp borçlandırılmış oluyordu. Bu arada futbolcu ve teknik adam ödemeleri de bu borç hanesine yazılıyordu. Üst üste gelen sezonlarda  şirketleşme kararından evvel en az dört beş yıl Tokatspor bu konumdaydı. Şirketleşme kararı, olumsuz mali tablo nedeniyle alındı, belki  şirketleşme çok iyi bir niyetle  D.G, Sivasspor  örneği alınarak şirketleşmeye gidildi. Ama olmadı. 
SORU: ARİF SAĞDIÇ- ŞİRKETLEŞME KARARINDA  NELER OLDU.
CEVAP: ERCAN SÜSOY-  İşin başlangıcında  herşey güzel başladı. Tokatspor 'un eski kulüp başkanları ile yapılan toplantı ve verilen plaket merasimi ve sezon açılış maçına gelen eski milli futbolcular ile Tümer Metin,  Hamit ve Halil Altıntop kardeşleri Tokat,a getirdi. Hakan Ünsal ,Tuncay Şanlı ,Nihat Kahveci  gibi yıldızlarla güzel bir başlangıç maçı yapıldı.   Türk futbolunun bana göre kanayan en önemli yarası olan,Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerin dışında Anadolu da  futbolun hiç gelişmediği ne futbolcu nede teknik adamın bulunmaması  fikri ile sezon başı Tokatspora getirilen teknik adamlar ve profesyonel futbolcular Tokatspor'un içinde bulunduğu 2 ligde hiçbir tecrübeleri olmadığı için yanlış yapılması sebebiyle geçmiş sezonlara rağmen çok kötü bir kadro oluşturdu. Bu yanlış  çalışmalar takımımızın ikinci devresinde de  yanlış  teknik adamlar işi İstanbul'dan yönetelim düşüncesiyle Beşiktaş'da oynamış Oktay Derelioğlu ve Ahmet Dursun gibi eski milli futbolcular bu liglerde çalışacak teknik adam lisansları olmadığı halde Tokatspor onlara teslim edildi. Tokatspor A.Ş. nin başkanı  İstanbul'dan Tokat'taki futbol adamları ve tecrübeli yöneticilerin fikirlerine hiç müracaat etmeden takımı yönetmeye kalkması bu başarısızlığın en önemli sebepleri arasındadır. Tokatlılar ve hepimiz D.G. Sivasspor takımının başarısını hemşerimiz Mecnun Odyakmaz gibi Fenerbahçe'de yöneticilik yapmış futbolun içinde olan, edindiği tecrübelerle Sivasspor takımını yönetmesi bu başarıda en büyük faktörken Tokatspor takımında da böyle biri olması gerekiyordu. Maalesef  Tokatspor takımının geldiği nokta büyük bir şansızlık.
SORU: ARİF SAĞDIÇ- HOCAM TOKATSPOR TAKIMININ ESKİ GÜNLERE DÖNMESİ İÇİN NE YAPILMALI.
CEVAP: ERCAN SÜSOY-  Tokatspor eski teknik direktörü  Ercan Süsoy hoca eskiye dönmek için reçeteyi şöyle sıraladı. Tokatspor A.Ş olduktan sonra şansız bir şekilde yönetilmesine rağmen takımımız 3 ligde alt yapı ile ilgili kadrosu ile iştirak etmesi bu kararla takımımız için büyük bir tesadüfte olsa ilk kurulduğu sene gibi tekrar Tokat'tan yetişen futbolcular ve teknik adamlarla  yönetilerek bir milat teşkil etmiştir. Tokatspor takımının kurtulması için takım bu miladı devam ettirmelidir. Türk milli takımının genç futbolcularla bir sezon önce başarısız netice almasına rağmen genç futbolcuların tecrübeleri artmıştır. Birkaç tecrübeli elamanla Türk milli tamımı Türk teknik adamla Şenol Güneş'le beraber Avrupa  şampiyonasına iştirak hakkını kazanmıştır. Tokatspor takımının da alt yapı futbolcularımızla kurulan ekiple başarısız görünmesine rağmen A. Milli takımımızda olduğu gibi sahip çıkılırsa Tokatspor tekrar büyük paralar sarf etmeden tekrar eski konumuna geri dönebilir. Bu arada Tokatspor 9 sezondur akademi liginde mücadele eden Tokatlı gençlerden kurulmuş futbolcu ordusu da bulunmaktadır. Buda göz ardı edilmemelidir. Tokatspor kamuoyunda  Tokat A.Ş' yi ayrı bir takım yeni kurulacak ayrı bir takımında kurulmalıdır fikri düşünülmektedir. Tokatspor A.Ş, olmasına rağmen bu sezonda olduğu gibi tesadüfte olsa  mali şartlarda buna zorunlu kıldığı için Tokatspor için milat teşkil eden bu kadrosu ne yapıp yapıp sahip çıkılmalıdır. Koronovüris şartları devam ettiği müddetçe Türkiye,deki alt yapı takımlarının oynayacağı maçlar bana göre oynanmayacaktır. Bu durumda  Tokatspor önümüzdeki sezonda 3. Ligde mücadele edecektir.  Futbol kamu oyunda   çeşitli yorumlar yapan Tokatspor,a sahip çıkmak için fikirler üreten hemşerilerime Tokatspor'u düşündükleri için teşekkür ediyor yalnız yeni kurulan bir takımı 3 .lige çıkarmak için neler yapılmalı neler harcanmalı iyi düşünmek lazım.  Bana göre Tokatspor A.Ş, değil bu sezonki konumu ile Tokatspor,un ilk kurulduğu yıl gibi miladı olan Tokatspor olarak düşünülmelidir.
SORU: ARİF SAĞDIÇ- HOCAM SON SÖZLERİNİZİ ALABİLİRMİYİZ
CEVAP: ERCAN SÜSOY-  Son söz olarak Tokat spor kamuoyu ile beraber başta sayın valimiz belediye başkanımız sayın siyasilerimiz ve Tokatspor sevdalıları  toplanarak birlik beraberlik içerisinde büyük bir tesadüfte olsa Tokatspor,un miladi olarak tüm Tokat,lı futbolcuların teşkil ettiği genç profesyonel futbolcular teknik adamların yönettiği ve 9 sezondu  rda akademi liginde Karadeniz ligi takımları ile mücadele eden alt yapımız ordusu ile teşkil edilen Tokatspor ,a ne olursa olsun sahip çıkılmalı. Diğer illerimizde olduğu gibi belediyemizin başkanlığında  yeni bir yönetim şekli teşkil edilerek teşkil edilmelidir. Bu heyetimiz takımımızın mali gücünü nasıl karşılamalı gibi bir soruyu da yılan hikayesine dönen sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği stadımızı ne çöplük bölgesine nede Toki civarına yapmak yerine şehrimizin çeşitli ticaret merkezlerinin bulunduğu halkımızın çeşitli eğlence  Kanal Tokat vs. gibi  çeşitli iş merkezlerine  novada  bulunduğu tarihi G.O.P, stadının yerine yapılarak bu stadımızın devlet su işlerine bakan kapalı türbinin altına yapılacak iş merkezleri ve dükkanlar yapılarak elde edilecek gelirlerle ekonomi durumunu da halletmiş olabilir. Sayın belediye başkanımız Eyüp Eroğlu,dan  Tokatspor yaşadığı süreçte yeni stadı eski stadın yerine yaparak  isminden bahsettirecek en önemli hizmet olarak bu görevi yapmasını bekliyoruz.  Bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hocam bizde size bizi kırmayıp gelip bize bu röportajı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Oliver
    1 yıl önce
    ...Spor Mudurumuz Sayin Arif SAGDIC arkadasimizin TOKATSPOR\'la ilgili mulakatlari/caba ve gayretleri tebrik eder,sahsen tesekkur ediyorum.Bilhassa Covid-19 kafalarda olmasi sirasinda,kentin dikkatlerini TOKATSPORu sevenler gundeminde tutusu/takdir-e sayan bir calisma olarak niteliyorum.Insallah ilerisi icin cok daha hayirli olucak ve sevdigimiz TOKATSPOR 3.Ligde kalarak/basarisina eski kaldigi yerden dev adimlarla yukselis aramasi/basarmasi imkani hasil olur diyoruz. Tekrar Sayin SAGDIC\'a tesekkurler :))))))) Mutlu RAMAZANLAR/Saglicakla kaliniz...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x