Erken buzağı ölümleri azalacak

Erken buzağı ölümleri azalacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yaklaşık 4 Milyon Lira bütçeye sahip 4 ili kapsayan Buzağı Can Sütü Güdümlü Projesi, OKA Toplantısının önemli gündem maddelerinden biri oldu

02 Mart 2019 - 11:30


Samsun Valisi Osman Kaymak ev sahipliğinde Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıttir, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Salih Yıldırım, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Tokat TSO Başkanı Ali Çelik, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve Kalkınma Kurulunda görev yapan kurum ve kuruluş temsilcileri ile katıldılar.
 Toplantının açılışında konuşmasını yapan dönem başkanı Amasya Valisi Dr. Osman Varol, “Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (OKA) 2019 yılı Şubat ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmek ve Kurumumuzun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz” dedi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yüzde 75 oranında hibe desteği sağlanan ve yaklaşık 4 Milyon Lira bütçeye sahip Buzağı Can Sütü Güdümlü Projesi kapsamında üretime başlamak üzere olan  Ondokuz Mayıs ilçesi Dereköy mevkiinde kurulan tesis hakkında da bilgiler verildi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yürütücüsü olduğu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği, Amasya, Tokat, Çorum ve Samsun illerindeki yetiştirici birlikleri, 4 ilin Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile beraber uygulanan proje ile erken buzağı ölümlerinin en aza indirilmesi hedefleniyor.  
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, proje hakkında “Türkiye'de bir ilk olarak kurulan bu tesiste zengin ağız sütü (kolostrum) ikamesi süt tozu şeklinde üretilecektir. Yeni doğan buzağıların, ilk 8 saat içerisinde canlı ağırlığının %10'u miktarında bu sütten alıp, bağışıklık sistemini harekete geçirmesi gerekmektedir. Buzağı kayıplarının çoğunun bu ilk sütün kaliteli ve doğru verilmemesinden kaynaklandığı ortaya konulmuştur. Bu proje sayesinde ülkemizdeki erken buzağı ölümlerini önemli ölçüde azaltarak milli ekonomiye büyük bir katkı sağlanacağına inanıyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x