Eski Bakan Gürdere’den Muharrem ayı iftarı
Reklam

Eski Bakan Gürdere’den Muharrem ayı iftarı

Vali Dr. Ömer Toraman, eski Devlet Bakanı Metin Gürdere tarafından organize edilen Muharrem iftarına katıldı.

30 Eylül 2017 - 11:04

Hubyar Dedesi Mustafa Temel’in yaptırdığı dua ile başlayan Muharrem iftarında sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

 

Oruçların açılmasının ardından söz alan İl Müftüsü Ahmet Erdem, “Tarih bizim için bir ders olmalı. Yeni Kerbelalar yaşanmaması için, bizi biz yapan değerlerin etrafında bir vücut olmaya mecburuz. Ecdadımız, dünyada gittiği her yere barışı, sevgiyi kardeşliği götürürken ana yurdumuzda barış, sevgi ve kardeşliğimizin bozulmasına izin vermemeliyiz” dedi.

 

“Ramazan da bizim, Muharrem de bizim” sözleriyle konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise, “Ne mutlu ki bu topraklarda yüzyıllardır kardeşçe yaşıyoruz. Bizler, aynı kilimin desenleriyiz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin” dedi.

 

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Kerbela hadisesi, İslam tarihinde yaşanmış büyük bir acıdır. Buna benzer hadiseler maalesef günümüzde de bitmiyor. Bu güzel dünyada birlikte yaşama kültürüne katkı sunmak, insan olduğumuzu her nerede olursak olalım unutmamak, insanın ulaşacağı en son noktadır.”

 

Tokat’ın oluşturduğu medeniyetin ve kültürün zenginliğine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Vali Toraman ise, “Büyük zatların burada mekan tutarak bizim medeniyetimize hizmet ettiğini görüyoruz. Bizim medeniyetimizin önemli köşe taşlarını oluşturan büyük ocaklara ev sahipliği yapıyor Tokat. O yönüyle bu topraklar çok özel bir kimliğe sahip” dedi.

 

Peygamber Efendimizin Ehl-i Beytinin bütün Müslümanlar için çok özel bir yere sahip olduğuna işaret eden Vali Toraman, “Ehl-i Beyt sevgisi, bizim en büyük ortak değerlerimizden birini oluşturuyor. Kerbela hadisesi de yine bütün Müslümanların ortak acısı. Allah oruçlarınızı kabul, birliğimizi daim eylesin” sözleriyle konuşmasına son verdi.

 

Saklı Bahçe’de düzenlenen iftar programına Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Müftüsü Ahmet Erdem, Hubyar dedesi Mustafa Temel, Alevi kanaat önderleri ve kalabalık bir misafir grubu katıldı.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Necati
  10 ay önce
  sitemkar yorumumu geri alıyorum.zamana bağlı yayın***madı diye erken bir tepki vermiş olabilirim.bu vesileyle takip etmeye değer bir yerel medya olma algısını bende yenilemiş ve güçlendirmiş oldu.teşekkür ederim.
 • Necati
  10 ay önce
  yorumumu yayınlamadığınıza göre sizde bu olumlu havadan çokda mutlu olmayan bir taraftasınız.sizi bu kadar hassas yapan nedir acaba?değerini bilirseniz bu web sayfasına yorum yapmak bile size artı bir değer kazandırır.
 • Necati
  10 ay önce
  Sayın bakana bu duyarlı yaklaşımdan dolayı teşekkür etmeliyiz.Muharrem ayı münasebetiyle oruç açma lokmasını her sene vermektedir.Ehl-i Beyt inancına mensup alevi/türkmen toplumu anadolunun fethi ve devlet inşasında kurucu unsur olarak önemli tarihi role sahiptirler.Ama belirli dönemlerde "ötekileştirme" ye maruz bırakılmışlardır.Hala bu inancın devletimiz nezdinde istenildiği ölçüde temsil edildiğini söylemek zor.Halbu ki islam ve türk tarihi açısından ehl-i beyt inancı bizim gerçeğimizdir.Hubyar Sultan,Keçeci Sultan bu toprakların bir tarihsel gerçekliğidir.Ama bazen sanki böyle değilmiş de anki bu toprakların ve tarihin dışında yabancı bir unsur gibi marjinal görülüp ötekileştirildiğinde bu kez Alman istihbaratı gibi yabancı unsurların ilgi ve alakalarının kucağına itildiğini görüyoruz.Bu nedenle devlet erkanımızın,yerel yönetim ve dini kurumların böyle özel günlere ilgi göstermeleri yararlı olmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x