Eski Kaptan Özbay’dan Ziyaret
Reklam

Eski Kaptan Özbay'dan Ziyaret

Tokatspor'un eski kaptanlarından Oral Özbay gazetemizi ziyaret ederek spor Müdürümüz Arif Sağdıç'la bir araya geldi. Kaptan Oral Özbay geçmişteki anılarını spor müdürümüz Arif Sağdıç'a anlattı.

14 Haziran 2017 - 16:11 - Güncelleme: 14 Haziran 2017 - 16:13

ORAL ÖZBAY KİMDİR?
Oral ÖZBAY  05.05.1947 yılında Niksar'da orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta okul tahsilini doğup büyüdüğü ilçesi Niksar'da  yaptı. 1964 yılında yatılı okulu ise Erzincan'da okudu. Ziraatçı olarak diplomasını aldı ve tekrar ilçeye döndü. Mesleği gereği Tokat'ta çalıştı ve şimdi ise emekli.
İşte spor müdürümüz Arif Sağdıç'ın Tokatspor'un efsane kaptanlarından Oral Özbay ile gerçekleştirmiş olduğu söyleşisi;

FUTBOLLA NASIL TANIŞTIN?
Futbolla tanışmam Erzincan'da okurken başladı. Yatılı okulda okurken sporun her branşında spor yapıyordum. Beni en çokta futbol ilgilendiriyordu futbolun yanı sıra voleybol ve baskette de sporun içerisinde bulundum. Erzincan 13 Şubat futbol takımında ilk futbol oynamaya başladığımda yaşım daha on yedi idi. Erzincan karmasına seçildiğimde on yedi yaşında olmama rağmen seçmelerdeki futbolumu hocalar beğenmişler beni hemen takıma çağırdılar. Takımın başında Sabahattin Erman hoca vardı. Hocamız çok disiplinli biri olarak bizlere idman yaptırıyordu. İlk lisanslı futbolculuğa Erzincan 13, Şubat futbol takımında başladım. Burada hem futbolculuk dönemim başladı ama okul bittiğinde  kendi şehrim olan Tokat'a döndüm. Yıl 1967 yılında bana G.O.P, futbol akımında lisans çıkarttılar ve futbolculuk kariyerime devam ettim. O yıllarda G. O,P, futbol takımı liginde ses getiren bir takımdı. Takımın başında  Ercan Susoy vardı ve bu takıma gelip futbol oynadım. O yıl takımımız Tokat bölge şampiyonu oldu. Tokat,ta Turhal şeker spor,un elinden kimse şampiyonluğu alamıyordu. Artık askerlik çağım gelmişti ve tarihler 1968 yılının kasım ayını gösterirken askere gittim. Askerliğimde Ankara muhafız alayına çıktı askerde futbol oynamaya devam ettim. O yıllardaki takım Türkiye'de ses getiren bir takımdı. Muhafız alayının başında Erzincan'dan hocam olan Sabahattin Erman vardı ve bu takımda başarılı maçlar oynadım. Muhafız alayı o yıllarda tam  bir şöhretler karması idi.  Ercan hocada muhafız alayını hocalığını yapıyordu.

UNUTAMADIĞINIZ ANINIZ VARMI?
Muhafız alayındaki geçen günlerimi tabiki unutamam o takımda efsane futbolcularla bir arada futbol oynamak insana zevk veriyordu. Takımda Galatasaraylı Yasin Özdenak milli takımın rahmetli hocası Candan Tarhan Fenerbahçeli Rasim ve İsmail ve daha birçok ismini hatırlamadığım futbolcu arkadaşlarım vardı. Burada takımın başında Ercan Süsoy vardı. Bu takımla Türkiye şampiyonluğu yaşadık. Futbolculuk dönemimde iki anım var birisi Tokat'ta oynadığımız Ankara Güneş spor maçındaki anımı hayatım boyunca unutmam mümkün değil. Bu maçta Ercan hocam bana takımda gölcü olarak oynamamı söyledi. Futbolculuk dönemimde takımda kalecilik hariç her mevkide oynadım. G. O, P, stadında Güneş sporla lig maçı oynuyoruz ve ilk defa bu maçta santrafor oynayıp üç gol attım ve bu maçta tarihe geçtim dersem doğru olur. Maça çıkarken üstümde çekingenlik vardı. İkinci unutamadığım anım ise komşu Çorumda oldu. O yıllarda iki komşu şehrin maçlarının atmosferi yüksek olurdu. Maçta öne geçtik ve maç oynanırken ayağıma bastılar benim ayağım kırıldı beni hastaneye kaldırdılar. Bu önemli maçı mağlup olarak sahadan ayrılmak tabi unutulmayacak  anılardır. Bir yanda ayağım kırılmış bir yanda da galip olduğun maçtan mağlup ayrılmak tabiki unutulmayacak anılardandır.

HANGİ TAKIMLARDA OYNADIN?
Askerden geldikten sonra tekrar Tokatspor'da futbol oynamaya devam ettim ve futbolu bırakana kadarda Tokatspor'da oynadım. 1970, yılında giydiğim  bordo beyazlı formayı altı yıl aralıksız bir daha çıkarmadan terlettim ve zamanı birazda erken olmasına rağmen duvara asarak futbolculuk hayatıma son noktayı koydum. Takımın iki kaptanı olarak ben deniz Oral Özbay ve Halis sağlam yaptık.

FUTBOLU KAÇ YILINDA BIRAKTINIZ?
Futbolculuk kariyerime 1975, yılında istemeyerekte olsa veda etmek zorunda kaldım. Aktif futbolculuk hayatımdan sonra bir ara doğup büyüdüğüm ilçem olan Niksar sporu çalıştırdım . Gidip gelmenin sıkıntılı olduğu içinde hocalık kariyerime son noktayı koyarak futbola veda ettim. Emekliyim hayatıma devam ediyorum. Bana futboldan kopalı kırk iki yıl olmasına rağmen bana bu fırsatı veren Tokat haber gazetesine ve çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokatspor Sahipsiz Kalmaz
Tokatspor Sahipsiz Kalmaz
TARIM ÜZERİNE BİR OYUN VAR
TARIM ÜZERİNE BİR OYUN VAR