Eski Tokat Bağ Evlerinden ilham alınan tesis açıldı

Eski Tokat Bağ Evlerinden ilham alınan tesis açıldı

Tokat Belediyesi tarafından yaklaşık iki yıl önce Kanal Tokat kenarında yapımına başlanılan Hıdırlık Sosyal Tesisi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın da katıldığı törenle açıldı

04 Kasım 2019 - 10:47

Tokat Belediyesi tarafından yapımına 2 yıl önce başlanılan Hıdırlık Sosyal Tesisi, 2 Kasım 2019 Cumartesi günü açıldı. Açılışa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da katıldı.

Tesis açılışına Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Aslan, Yücel Bulut, Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Kınay, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış programında konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Bağ evlerinden esinlenilerek inşa edilen Sosyal Tesisin tamamen el işçiliği ile yapıldığını belirterek, emektar ustalara teşekkür etti. 1400 metrekare bir alanda bir büyük salonu, bir küçük salonu ve açık alanları mevcut Hıdırlık Sosyal Tesisinin malzemeler ve inşaat tekniklerinin eski usulle ve bu işi halen devam ettiren ustalar tarafından yapıldığını belirten Eroğlu, fabrikasyon bir işlem kullanılmadan el işçiliğiyle yapıldığını vurguladı.

Tokat’ın değerlerini ortaya çıkarmak için Bakan Yardımcısı Alpaslan ile toplantı yaptıklarını belirten Eroğlu, Bey Sokağı, Bey Hamam Sokağında daha nice nice eserler gün yüzüne çıkıyor. Kale’nin restorasyonu devam ediyor, Sulusokak’ta yapılması gereken işlemler var. İnşallah bunlar tamamlandığında Sulusokak bölgesini açık hava müzesi haline getireceğiz” dedi.

Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt ise Bakan Yardımcısı Alpaslan’ın talimatları ile artık tarihi kazıların 12 ay boyunca devam edeceğini Tokat Kalesi ile ilgili çalışmalarımız için talimat verdiğini söyledi.

TURİZMDE 2023 HEDEFİ 65 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin 30 milyar dolar civarında olan turizm gelirini 2023 yılında 65 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Tokat’ın en önemli kültür ve medeniyet şehirlerinden biri olduğunu söyleyerek, bu paydan faydalanması için çalışmaların başlatılacağını belirtti. Alpaslan; “Tokat çok daha büyük imkânları hak ediyor. Bu kültürü, tarihi, turizmi ön plana çıkarmak için her türlü çalışmayı Bakanlık olarak yapacağız. Türkiye’nin turizm gelirlerini artırmak için 2023 yılında 65 Milyar Dolara çıkarmanın stratejilerini oluşturduk. Ülkemizin refahı huzuru için turizm gelirlerimizi bu üst noktalara çıkarmayı hedefledik. Bu hedefimiz doğrultusunda Tokat’ta özel çalışmalara imza atacağız ve Tokat bu turizm gelirlerinden üzerine düşen payı alacaktır inşallah. Tokatımızın hem yurt içinden hem de yurt dışından turist almasını sağlayacağız. Tokat Kalesi başta olmak üzere şehir merkezindeki birçok eserin restorasyonunu birlikte gerçekleştireceğiz. Bu evrensel değerlerin gelecek nesillere ulaşmasını sağlayacağız. Belediye Başkanımıza bu güzel eserler ve yapacağı güzel projeler için teşekkür ediyor, Tokat’ımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin yaptığı dua ile kurdele kesimi yapılarak Hıdırlık Sosyal Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x