Eski Yönetici Hüdayi Yükler’den Ziyaret
Reklam

Eski Yönetici Hüdayi Yükler'den Ziyaret

Gazetemiz Spor Müdürü Arif Sağdıç, Tokatspor'un eski yöneticilerinden Hüdayi Yükler ile geçmişe dönük özel bir söyleşi yaptı.

08 Haziran 2017 - 13:48 - Güncelleme: 08 Haziran 2017 - 13:52

Söyleşide Hüdayi Yükler özgeçmişinden bahsederek "1943 yılında Tokat'ta doğdum. İlk ve ortaokul tahsilimi doğduğum şehirde, lise eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Sporla tanışmam lise yıllarımda oldu. İstanbul Sultan Ahmet lisesinde okurken maçlarda kalecilik yaptım. İyi bir kalecilik yaparak okulumuzu şampiyonluğa taşımıştık. O yıllarda herkes İstanbul'a göç ederdi. Cengiz İspirli ve ben aynı okulun kalesini koruduk. Hüsamettin Kazova ise Bakırköy Lisesi kalecisi idi. Üç kalecide Tokatlı idik ve başarılı kaleciler olarak okul takımlarımıza başarılı sezonlar yaşattık. Maçlarımız ünlü şeref stadında oynardık şimdi oralar hep bina olmuş" dedi.

"İLK YÖNETİCİLİK DENEYİMİM TOKATSPOR"
Eski Yöneticilerden Hüdayi Yükler konuşmasını şöyle sürdürdü;
"1980'li yıllarda ilk yöneticilik deneyimim Tokatspor oldu. Bizim zamanımızda yönetim kurulu yedi kişiden oluşuyordu. Takımın yükünü yedi kişi taşırdık. Yönetimde o zamanlar Mehmet Bayındır, Göksel Selçuk, Yüksel Öztunç, Tayyar Şahin rahmetli Celal Fazlıoğlu ağabeylerim vardı. Bizim zamanımızda takımda genellikle Tokatlı gençlere daha çok ağırlık veriliyordu. Yüzde yetmiş futbolcular Tokatlı yüzde yirmi Sivaslı, yüzde on ise dışarıdan oluyordu. Yıllardır maçlara gitmiyorum ama söylenenlere bakılırsa futbolcuların hepsi dışarıdan geliyormuş. Peki bu takımın alt yapısı yok mu varsa ne işe yarıyor? Takımlarda alt yapıların A takıma futbolcu yetiştirmek için yarışmaları lazım. Biz o yıllarda yöneticilik yaptık. Hiç kimseye takım ve yönetim olarak borcumuz yoktu. O yıllarda takımın geliri maç hasılatlarından elde ederdik. İyi de hasılat gelirimiz vardı. Şimdiki gibi beleş giren çok yoktu. Takımın menfaati için futbolcuları ucuz alıp iyi paralara satarak takımın ligde yaşamasını sağlardık. Takımın sıkıntılarını ben ve Mehmet Bayındır karşılardık. Sezon sonunda verdiğimiz paralarımızı geri alırdık.  O yıllarda bu takıma gelen futbolcu ucuza gelse de parasını alacağını bildiği için düşünmeden imzayı atardı. Az para verirdik ama herkes parasını gününde alırdı. Bu ödemelerde sıkıntı yaşanmadığı içinde sporcular Tokat, sporu tercih ederlerdi. Takım olarak liglerde başarılı futbol oynayan futbolcularımızda vardı. Örneğin Ercan Hoca'nın dediği gibi liglerin en iyi sol açığı Bünyamin Eşmeler gibi sol açık şimdi liglerde az bulunurdu. Bizim zamanımızdaki takım bugün olsa süper ligde bile hedefe oynardı. Kaleci Özer bugün olsa süper ligde rahat oynar. Halis, Cahit, Kabak Rıfat, Kadı Hikmet, Cavidan, Recep, Adnan, Ahmet Katırcı, Bünyamin, Nurcan, Öksüz Mustafa, Çarşambalı İbo ve o zamanlar ümit milli takımın kalecisi Fazlı ve adlarını unuttuğum futbolcu kardeşlerim beni bağışlasınlar o yıllardaki Tokatspor bugün bu liglerin üstünde bir takımdı. O yıllarda takımdan Ercan hoca istifa etti yerine İzmir,den Ayhan Onut hocayı getirdik ve takımın başında takıma başarılı bir sezon yaşattı.
Tokatspor'un vazgeçilmez temel taşımız olan rahmetli Osman Nuri Ünverdi, kıni Nuri kardeşime Allah, tan bir kez daha rahmet diliyorum. Tokat spor o yıllarda her sezon ligi ilk üç içinde bitiren bir takım olarak adından söz ettirirdi. Ekonomi olarak  her sezon kendi yağımızla kavrulan bir takım olarak ayaklarımızın üstünde durmayı biliyorduk. Kampa Almus tufan tepeyi seçerdik ve yakın olduğu içinde buraya giderdik. Kaleci Özer,i Türkiye'nin o yıllarda  en zengin kulübü olan Konya idman yurduna sattık. Özer,in transferinden aldığımız para ile o sezon on tane futbolcu transfer  yaparak takım olarak,ta kara geçtik. Eski yönetici Hüdayi yükler akıbetinde Hikmet ve Nurcanı'da Şanlı Urfaspor'a sattık. Bünyamin için Tokat spor,un kapısını Galata saray başta olmak üzere büyük kulüpler çaldılar ama ne hikmetse bu transfer Malatya spor için oldu. Bünyamin İstanbul'da Fenerbahçeye gol attı. 14, yıl yöneticilik yaptığım zaman kulüpte herkesin birbirine saygısı vardı. Bizim zamanımızdaki kadro 1990, yılında yönetimden çekildik ve bizden sonrada rahmet,li Güner Altıntaş kulübe başkan oldu. Beni ısrarla yönetimine aldı ama yorulmuştum istifa ettim. O yıllardan sonra eski takımım olan Tokat spor,un sıkıntısını duydukça üzülüyorum. Eski bir yönetici olarak genç yöneticilere altın bir mesajım  olsun. Takımları olmayan paralarla borç batağına saplayıp bırakıp gitmeyin. Sizler bırakıp gidiyorsunuz  kulüpler batıyorlar"

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokatspor Sahipsiz Kalmaz
Tokatspor Sahipsiz Kalmaz
TARIM ÜZERİNE BİR OYUN VAR
TARIM ÜZERİNE BİR OYUN VAR