ESNAF TEPKİ İÇİN KEPENK İNDİRECEK

ESNAF TEPKİ İÇİN KEPENK İNDİRECEK

Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ile Tokat Pazarcılar Derneği Başkanlığınca market, AVM ve zincir marketlerin şehir dışına taşınması ve mahalle esnafının yaşaması için imza kampanyası başlattı.

05 Temmuz 2018 - 00:50

Tokat merkezde son 5 yılda 4 bin 934 esnafın kepenk kapattığını belirten Bakkallar Odası Başkanı Şaban Kaya, “İmza kampanyasının ardından ayın 20'inde esnaflarımız bu kültürün varlığının ne kadar önemli olduğunu herkese göstermek için 1 - 1.5 saatlik süre için dükkan kepenklerini kapatacak” dedi.

 

Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ile Tokat Pazarcılar Derneği Başkanlığınca market, AVM ve zincir marketlerin şehir dışına taşınması, bu anlamda mahalle esnafı kültürünün yok olmaması amacıyla imza kampanyası başlatıldı. Dün Çarşamba Pazarı girişinde başlatılan imza kampanyasında vatandaşlar pazarcıların astığı, "Kahraman Esnaf Süper Marketlere Karşı" yazılı afişle karşılandı. İmza Kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

İmza kampanyasına ilişkin Tokat Pazarcılar Dernek Başkanı Kadir Bozdemir ile birlikte açıklama yapan Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, Tokat merkezde son 5 yılda 4 bin 934 esnafın kepenk kapattığını ifade etti.

Oda seçimlerinin ardından esnafın sorunlarını gidermek için gereken çalışmaları başlattıklarını belirten Kaya, "Biz seçimle gelmeden önce 'esnafa esnaf gerek' dedik. Esnafın tüm sorunlarını gidermek için gereken çalışmaları yapmaya başladık. Market, AVM ve zincir mağazaların esnafı tamamen tükettiğini ve yok olmasına sebep olduklarını gördük. Sektörün tekelleşmeye yönelmesini engellemek ve serbest piyasadaki hareketliliği sağlamak için küçük esnafımızın var olması gerektiğini ve korunması gerektiğini düşünüyoruz. Mahallerimizin ve çarşılarımızın hareketliliğini küçük esnaf ve sanatkarlarımız sağlamaktadır. Bu hareketliliği sağlamak için AVM ve süpermarketlerin 2007'deki yasanın gündeme gelip şehir dışına çıkması için, zincir mağazaların orantısız bir şekilde her mahalleye girmesini engellemek için imza kampanyası başlattık. Bu kampanyamızda bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

AYIN 20’SİNDE ESNAF KEPENK İNDİRECEK

Toplanan imzaların TBMM'ye sunulacağını söyleyen Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, kampanya sürecini üç aşamaya ayırdıklarını kaydederek, “İmza kampanyasının ardından ayın 20'inde esnaflarımız bu kültürün varlığının ne kadar önemli olduğunu herkese göstermek için 1 - 1.5 saatlik süre için dükkan kepenklerini kapatacak. Ağustosun ilk haftası da Cumhuriyet Meydanında birleşip imza kampanyası yapacağız. Bu kültürün yok olmasını engellememiz lazım. Ekonomik krizlerde olsun kişisel krizlerde olsun bizdeki veresiye defterinin ne limitinde azalma var ne de güvenliğinde. Çocuğumuzu da mahalle bakkalına emanet ediyoruz. Evde para olmadığında 'akşam veririm, bir ay sonra veririm' diye mahalle bakkalına diyebiliyoruz. İmza kampanyası ayın 20'sine kadar devam edecek." İfadelerini kullandı.

HABER: Sırrı SÜRER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
"Bu sevgi seli Erbaa'yı alır"