Esnafa yapılandırma müjdesi son gün 31 Ağustos

Esnafa yapılandırma müjdesi son gün 31 Ağustos

S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında esnafa verilen 25 bin TL’lik krediyi yapılandırmak isteyen esnafların en geç 31 Ağustos 2020 tarihine kadar başvuru yapmalarını söyledi.

15 Temmuz 2020 - 11:25

S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, kooperatif takibindeki kredi taksitlerinin yeniden yapılandırılması hakkında açıklama yaptı. Aydoğan açıklamasında, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, salgından zarar gören Esnaf ve Sanatkâra destek sağlamak amacıyla Devlet tarafından birçok destek paketi açıklanmak suretiyle, esnaf ve sanatkâra bu sıkıntılı süreçte önemli desteklerin sağlandığını ifade etti.

Bin 182 esnaf 25 bin TL krediden faydalandı

Bin 182 esnafın 25 bin TL tutarında ki krediden faydalandığını ifade eden Başkan Aydoğan; Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimizde bu süreçte, gerek işletme kredisi gerekse esnaf destek paketi kapsamında sunulan 25.000 TL limitli kredi için başvuruda bulunan tüm esnaf sanatkârımıza kredi desteği sağlamak için büyük bir özveri ile görev yapmışlardır.  Bu anlamla toplamda 1182 Ortağımıza 25.000 TL lik kredi kullandırılmıştır. Bir yandan bu destekler sürerken diğer yandan ortaya başka bir sorun çıkmış ve daha önce kooperatiflerimiz kefaletiyle kredi kullanmış olan ortaklarımızın büyük bir bölümü kredi taksit borçlarını ödemekte sıkıntı yaşamaya başlamışlardır. Birçok Esnafımız bırakın borç ödemeyi, günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanmaktadırlar. Esnafımızdaki bu sıkıntı, Kooperatiflerimiz ve bölge birliklerimiz tarafından Merkez Birliğimize iletilmiş, TESKOMB camiası olarak her zaman Esnaf ve Sanatkârımızın yanında ve destekçisi olma anlayışı gereği, bu zor zamanlarında da yine esnaf ve sanatkârımıza destek olunması zorunluluğu dikkate alınarak, Kooperatifimiz takibinde bulunan kredi borçlarına ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla Ticaret bakanlığının da görüşü alınarak Merkez Birliğimizce bir düzenleme yapılmıştır” dedi.

Son gün 31 Ağustos

Yapılandırma talebinde bulunmak isteyen esnafın en geç 31 Ağustosa kadar başvuru yapması gerektiğini vurgulayan S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan açıklamasını şöyle sürdürdü:

13 Temmuz 2020 Tarihi İtibariyle Uygulanacak Düzenlemeye Göre:

30 Haziran 2020 Tarihinden önce (Bu Tarih Dâhil) Kredi Borcu Kooperatif takibine intikal eden ortakların, 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatife başvurmaları ve yapılandırma talebinde bulunmaları halinde, kooperatif takibindeki asıl alacak tutarına ( Bankaca kooperatif Blokeli ve/veya mevduat hesaplarından alınan tutarlar ile varsa icra ve sair masraflar) hiçbir gecikme faizi hesabı yapılmayacak olup; 

 Borç (asıl alacak) tutarı defaten ödenmek istendiğinde, gecikme faizi alınmayacaktır.

Borcun 24 aya kadar taksitlendirilmesi talep edilirse, asıl alacak tutarına taahhüt (yapılandırma) tarihinden itibaren %10 faiz oranı üzerinden 24 aylık basit faiz hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 24’e bölünecek ilk taksit peşin tahsil edilecektir.

Yapılandırma talebinde bulunmak isteyen ortaklarımıza, 31 Ağustos 2020 nin Son Tarih olduğunu tekrar hatırlatır, bu kararın tüm ortaklarımıza hayırlı olmasını diler, saygılar sunarız. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“HIRSIZ YAKALANDIĞINA KENDİSİ BİLE ŞAŞIRDI !”
“HIRSIZ YAKALANDIĞINA KENDİSİ BİLE ŞAŞIRDI !”
ÇEVRELİ AYAKKABI FABRİKASI FAALİYETE GEÇTİ
ÇEVRELİ AYAKKABI FABRİKASI FAALİYETE GEÇTİ