Eyüp Eroğlu ile Tokat’a dair soru-cevap

Eyüp Eroğlu ile Tokat'a dair soru-cevap

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kentsel dönüşümden içme suyu çalışmalarına, asfaltlamadan yeni imar alanlarına kadar birçok çalışmayı katıldığı bir televizyon programında gazetecilerin soruları eşliğinde anlattı

20 Ağustos 2020 - 14:12 - Güncelleme: 21 Eylül 2020 - 18:57

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Tempo TV'den canlı yayınlanan Yönetiyorum programının konuğu oldu. 18 Ağustos Salı akşamı saat 22.00'da Tokat merkezde Kanal Tokat kenarında ekrana gelen programda Başkan Eroğlu, gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Moderatörlüğünü Zekeriya Yılmaz'ın üstlendiği programa Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu,  Tokat Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kemal Özdilek,Tokat Gazetesi imtiyaz sahibi gazeteci Fatih Kılıç,  Gazeteci Dursun Ekrem Er ve Gazeteci Cemal İncesoyluer katıldı.

YENİ İMAR ALANLARI AÇILACAK MI?

Sonrasında söz alan gazeteci Fatih Kılıç, “Yeni imar alanları olacak mı?” sorusuna  Başkan Eroğlu “İkinci dönem için 4 yılık bir süre var. İmar anlamında şehrin ihtiyaçlarına cevap veren bir süreç yaşamak istiyoruz. Kümbet, Gezirlik, mahallerini içine alan bir imar çalışması durumumuz olmuştu, şuan bakanlıkta onay aşamasında. Sonrasında imar çalışmamızı başlatılıyoruz. 6 katı geçmeyen yapılanma düşünüyoruz. Şehrin güzide örnek gösterilecek yeri haline getirmek istiyoruz. Son aşamaya geldik. “

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DURUM NEY?

“Şehrin girişinde Emniyet Müdürlüğünden sonra bir alanımız var. Orada bir imar planımız var, dükkânların olacağı, şehrin ticaretini geliştirecek yer oluşturmak istiyoruz. Ticari alan oluşturmak istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kaledibi kentsel dönüşüm projemiz var, 4 mahalleyi ilgilendirmekte. Bin 100 konutu ilgilendiren bir proje. Bunu bakanlıkla beraber yürütüyoruz. Tokat’ta Anadolu’nun çok görkemli bir kalesi var. Kale bölgesinde insanlara hayati tehlike arz edecek problemler var. Yeni bir ev yapmak suretiyle evlerini alıp başka yerde yaşamalarını sağlamayı planlıyoruz. Kamulaştırma yapılabilir. Tehlikesiz bölge belirleyerek insanları taşımak suretiyle insanları taşıyacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatıyoruz. Altıyüzevler mahallemizde yaptık, Yazıcıoğlu, Topçam bölgesinde kentsel dönüşümlerin örneğini yapmıştık. Gezirlik’te 4 bin konut ile şehrin siluetinde farklı bir pencere açalım istiyoruz. Bunlarla ilgili adımlarımızı önümüzdeki günlerde atmayı düşünüyoruz, mimarlar, inşaat mühendisleri odamızla onlarında desteklerini alarak yol yürümeyi arzu ediyoruz.” şeklinde cevapladı.

ÜNİVERSİTE HASTANESİ KAMPÜSE TAŞINIR MI?

Başkan Eroğlu, “O bölgedeki insanlarımız bir buçuk yıl önce yazılı talepte bulundu. Üniversitenin genişleme durumu yok denildi. O insanlarımızın oturacağı şekilde bir kentsel dönüşüm planlıyoruz ekim ayında meclise bu konu geldiğinde bunu değerlendirmeyi düşünüyoruz.”

*5-10 yıllık sürede nüfus planlaması yapıldı mı?

Başkan Eroğlu, “Şehrimizin her yıl 5-6 bin artan bir nüfusu oldu. Geçtiğimiz yıl seçimden kaynaklı, beldelerimize ve ilçelerimize nüfus gitti. Nüfus artış oranına göre 180 bin rakamı hayal değil. Yılda 2-3 bin konuta ihtiyacımız var o anlama gelir. Yeni arsalar üretmek, yenilenmeyi bekleyen mahallerimizde dönüşümler yapmamız bizim için elzem. Şehrimizin 12-13 mahallesi kentsel dönüşüm bekliyor. 10-15 yıllık çalışmayı gerektiren dönüşümü 4 yıla sığdırma şansımız yok. Sırasıyla yapmak zorundayız, genel perspektif çizip bunlarla ilgili adımları atmayı düşünüyoruz.”

* Tokat’ın tanıtımı ile ilgili çalışmalar nelerdir?

Başkan Eroğlu, “Tokat’a gelmek gerek. Anadolu’nun güzel bir şehri karşılayacak. Tarih doğa güzelliği karşılayacak. 900 adımda 900 yıl dediğimiz bir çırpıda görebileceğiniz bir alan var. Ballıca Mağarası’nın eşi benzeri yok, güzel yaylalarımız var, insanlar gezmeye doyamayacak. Sebzemiz meyvemiz, Tokat Kebabımız, yazmamız, hepsi Tokat’ın önemli değerleri. Tokat inci mercan gibi keşfedilmeyi bekleyen bir yer. Bütün bunlar Tokat’a gelmek için birden fazla sebep. Pandemi bizi etkiledi, turizm firmalarıyla anlaşmıştık, 700 tane otobüs Tokat’a gelecekti. Şuana kadar gelen sayı 150 rakamlarındaydı. İnsanlar pandemiden kaynaklı gelme noktasında durağanlaştı. Büyük şehirlerden insanımız köyüne ilçesine geldi. Onların bir canlılığı oldu. Bayramda İstanbul’dan gelen insanımız oldu, onlar ekonomiye bir canlılık kattı. Hedefimiz Tokat’a 1 milyon insanın gelmesiydi. Bu rakamı yakalamaktı arzumuz ama ben inanıyorum ki 2021’de hedeflerimizi tutturmak için çalışmalarımızı yapacağız.”

GOP BULVARI ASFALTLANACAK

Başkan Eroğlu ise “İki müjdemiz var. GOP bulvarımızın asfaltını yeniliyoruz. Şehrimiz güzel bir asfalta kavuşacak. Bu asfalta yaklaşık 22 yıl oldu. Biz de bu yıl bir çalışma başlatıyoruz. Bir aylık bir çalışma olacak ama değer. İçme suyu barajı müjdemiz var. Şehrimizin içme suyu ihtiyacını giderecek Dartaş Barajımızın ihale süreci başladı. Şehrin içme suyunda yüzde 90’ı sondajla kuyulardan çıkardığımız sulardan oluşmakta. Bu bize ciddi anlamda maliyet getiriyor. Baraj yapıldığında doğal kaynak suyuna sahip olacağız. Sondaja harcadığımız elektrik parası belediyemize kaynak olarak ayıracağız. Emeği geçen bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Sulusokak’ta bu yıl sele rastlamadık. Bu yapılan çalışmaların bir eseriydi. Yağmur suyu anlamında önemli çalışmalar yapıyoruz. Yüzde doksanlardayız, yüzde on eksiğimiz var. Kalan kısımları da birkaç yıla tamamlamayı planlıyoruz.” ifadeleriyle yanıtladı. 

TOKATSPOR KONUSU GÜNDEME GELDİ

Başkan Eroğlu konuya yönelik, “Tokatspor konusunda kalbi gönlü açık olan belediye başkanı olmamıza rağmen biz mütevazı davrandık. Elimizden geldiğince desteğimiz oldu. Tokatsporu şehrimizin bütün unsurlarıyla konuşalım, hep beraberce bu konuda ortak bir noktada buluşabiliriz.” dedi. 

 TRAFİK, OTOPARK, KENEVİR, STADYUM, HAYVAN HASTANESİ  SORULDU

 “Daha güzel bir hayvan barınağı ve hayvan hastanesi yapmak istiyoruz. Stadyumda yer konusunu bir türlü çözemedik. Şehirden çok uzaklaşmasın istiyoruz. Önemli bir karar bunu hep beraber değerlendirmeliyiz. Kenevirle alakalı çok bir adım atamadık, bu konuda başarılı değiliz.  Trafik otoparkla alakalı yıllardır atıl kalan otoparkı vardı, şimdi o otoparkı şehrimize kazandırıyoruz. Bu çok önemli, 300 araçlık bir otopark. İki noktada daha otopark çalışmamız var.” diyerek açıklık getirdi.

*Tokat Belediyesi pandemi döneminde devlet yardımlarına ek olarak neler yaptı?

Başkan Eroğlu, “Hijyen, ilaçlama temizlik noktasında halkımızın yanında olduk, ücretsiz maskeler dağıttık. Birçok esnafımızın yanında olduk, nakit yardımlar, ayni ve nakdi bir takım çalışmalarla esnafın halkın yanında olalım istedik. 15 bine yakın insanımıza gıda yardımlarımız oldu, binlerce vatandaşımıza nakit yardımlarımız oldu. şehrimizin insanı için biz buradayız. Bu dönemde kiralar almadık” dedi.

BELEDİYE BORÇLARI SORULDU

Başkan Eroğlu, “Ekonomide bir problemimiz yok. 85 milyonlarda borcumuz vardı. Çok az borcu olan belediyeyiz. Pandemi döneminde hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız bizi yalnız bırakmadı, teşekkür ediyoruz.  Parasal anlamda sıkıntımız yok.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Yanan AVM’de hasar tespiti başladı
Yanan AVM’de hasar tespiti başladı