FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU

FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU

Spor müdürümüz Arif Sağdıç, İl hakem eski kurul başkanı ve Devlet Hastanesi emekli personel şefi Üzeyir Akti ile Tokat ta futbol ve Tokatspor'un doğuşu ile ilgili söyleşi yaptı

28 Mayıs 2020 - 13:16 - Güncelleme: 19 Haziran 2020 - 08:52

SORU: ARİF SAĞDIÇ: Tokatta futbol nasıl başladı. Sizden dinleyelim. 
CEVAP: Üzeyir Akti:  Öncelikle bana bu imkanı veren şahsınıza ve Tokat haber gazetesine teşekkür eder yaklaşan Ramazan bayramınızı da tebrik ederim.  Türkiye'de futbol 1930 yılarda başlamasına rağmen  Türk milli liginin temelleri 1957 yılında düzenlenen federasyon kupası ile atılmıştır. Daha sonra 1957: 1958 yıllarında düzenlenen  federasyon kupası lig düzeninde oynanmış ve bu iki sezonda kupayı Beşiktaş  jimlastik kulübü kazanmıştır. Tokat ta ise resme olarak kurulan ilk futbol takımı Tokatspor birliği gençlik kulübüdür. Bu kulüp 1925 yılında dönemin beden eğitimi öğretmenlerinden Kara İsmail lakaplı İsmail Boysan önderliğinde  Muzaffer Görkem, Hürrem Gürgenç  gibi isimlerin katkıları ile şehrimizin ileri gelenleri tarafından kurulmuştur.  Kulübümüzün bilinen ilk futbolcuları Cabbar, Yaylı Arif, Kaleci Tahsin ve atom  Ali gibi isimlerdi. Tokat'ta yapılan ilk futbol müsabakaları o zamanki adıyla  Reci'nin yani tekel baş müdürlüğünün alanında yapılırdı. Burası şuanda  Carrefoursa marketi ve büyük apartmanların olduğu alandır. Yaptığım araştırmalara göre Tokat'ta amatör lig 1940 lı yıllarda başlamıştır. Tokat spor  Gençlik  birliği kulübünden sonra 1949 yılında renkleri siyah beyaz olan ve ağırlığını G.O.P lisesi öğrencilerinden olan G.O.P, spor kulübü kuruldu. Ayrıca o dönemde, Niksar İdmanyurdu, Erbaa Gençlik, Zile Gençlik ve Turhal Şekerspor gibi takımlar vardı. 1959 yılında Tokat'ta mahalli liglerde amatör maçlar oynanmaktaydı.  1954 yılında G.O.P spor kulübü ile Tokat spor gençlik birliği kulübü birleşerek  sarı lacivert renkleri benimsedi ve adlarını G.O.P spor birliği olarak belirledi. Bu birleşmede eski futbol hakemi İhsan Altın, ayrıca Selahattin Güler ve foto Cemalettin Peker gibi isimler ön ayak oldu. 1954 yılında G.O.P, spor kulübünde Galli Hüseyin, Abdulaziz, Deve İsmet gibi futbolcular da GOP spor Birliği,nin bünyesine katılmış oldu. Son olarak Tokat merkezde 1959 yılında mavi beyazlı esnaf spor kurulmuştur. Esnaf spor 1961 yılında ismini Topçamspor olarak değiştirmiştir. 60 Yıl önce şehrimizde esnafların oynadığı ve desteklediği Esnaf spor varken, bugün esnaf birliğinin, sanayi ticaret odasının takımının olmamasını kamu oyunun takdirine bırakıyorum.  Burada kesiyor ve ilgilenenleri şahsımla irtibata geçmeye çağırıyorum. Tokat spor ise 26 Haziran 1969 tarihinde Dr. Zeki Akingin başkanlığında bordo beyaz renklerle ve gop spor birliği, Topçam spor ve amatör Tokat sporun birleşmesi ile kurulmuştur.  

SORU: ARİF SAĞDIÇ: Elinizde Türkiye ve  ilimize ait ciddi bir arşivin olduğunu biliyoruz. Bu arşivi şehrimize nasıl kazandıra biliriz. 
CEVAP. Üzeyir Akti:  Söylediğiniz gibi elimde 1969 yılından buyana Tokat spor'la ilgili resim doküman puan cetveli gibi geniş bir arşiv mevcut.  Bu arşivde yazılmamış Tokat spor tarihi buluna bilir. Önemli fotoğraflar ve bilgileri bazı maçların videoları  mevcut. Bunların Tokat spor'un tarihi olarak kitap haline getirilmesi en büyük arzumdur. Bu konuda Tokat'taki  Gazi Osman paşa Üniversitesi, Hakan Akyayın hazırladığı 2002 yılı basımlı Tokatspor tarihi, tezini basmıştır. Bu tezdeki bilgilerin önemli bir bölümü tarafıma aittir. 2020 senesinde daha gelişmiş bir Tokatspor tarihinin yazılmasının gerekli olduğu kanaatindeyim.  Bu bitirme tezi şahsımda bulunmaktadır. 

SORU: Arif Sağdıç: Uzun süre İl hakem kurulu başkanlığında bulundunuz. Bu konuda neler söylersiniz. 
CEVAP: Üzeyir Akti:  2004: 2016. Yıllarında yaklaşık 11 yıl ilk hakem kurulu başkanlığı yaptım. Hakem olmak isteyen gençlerin genç yaşta bu işe gönül vermeleri gerekiyor. Ama ilimizde bu işe gönüllü gençler çok az bulunuyor. Oysaki bir ilin futbol gelişimi açısından amatör takımlar ne kadar önemli ise, hakemlik müessesesi de o kadar önemlidir.    Son yıllarda Tokat futbolunun içine girdiği kriz nedeni ile teknik adam yetişmesinde de  sorun bulunmaktadır. Kanaatimce, Allah uzun ömürler versin sayın Ercan Süsoy ülkemizin yetişdirdi ği ve değeri yeterince bilinmeyen bir futbol duayinidir. Tokat futbolunda büyük emekleri vardır. Fakat son yıllarda şehrimiz profesyonel liglerde Namık Altunsoy dışında teknik adamları Türk futboluna sunamadık. Tabi ki şehrin futbol takımı amatöre düşerse, hakem, gözlemci, temsilci, teknik adam noktasında sıkıntı oluşur. Bunun için şehrimizin futbol takımının, bu şehre yakışır seviyede klasmanda mücadele etmesi gerekir.

SORU: Arif Sağdıç: Tokatspor,un içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz:
CEVAP: Üzeyir Akti:  29 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel kurul ile şirketleşme kararı alınması sonrasında maalesef Tokatspor  içinde bulunduğumuz sezon amatöre kadar düştü. Şirketleşmenin Tokatspor'a bir yararının olmadığını yaşayarak gördük. Bu noktadan sonra mevcut şirket yapısı ile Tokatspor bir yere varamaz.  Tokatspor,un ilk kulüp başkanları o zaman şehrin ileri gelenleri ve bürokratları idi. Şimdi hepsi rahmeti rahmana kavuşan, devlet hastanesi baştabibi ve kurucu Dr. Zeki Akengin, Orman işletme müdürü Nuri Kaymak ve DSİ. İl müdürü Mehmet Kurdoğlunu hatırlıyorum. Buradan hareketle Tokatspor konusuna , sayın milletvekillerimiz, valimiz, belediye başkanımız ve belediye meclisimiz, daire müdürlerimiz olmadan bu iş yürümez.  A.Ş. yapısı tamamen Tokatspor futbol kulübü derneğine devredilme yolları aranmalı, bu mümkün olmaz ise sıfırdan amatör bir yapılanma  ile kendi alt yapı futbolcularımızla ve teknik ekiplerimizle bir yol aranmalıdır.

SORU: Arif Sağdıç: Son olarak ne söylemek istersin.
CEVAP: Üzeyir Akti:  1991 yılında Tokat amatör liginde 29 takım vardı. İçinde bulunduğumuz sezon ise amatörde dokuz takım mücadele etti. Nereden nereye. Lafın bittiği yerdeyiz. Bütün şehir olarak kenetlenip bu zorlu süreçte tekrar Tokatspor takımını gün yüzüne çıkara biliriz. Birlik beraberlik her zaman başarıyı getirir. Bu işte taraftarlarda taşın altına elini koymalı. Yiğit düştüğü yerden kalkmasını bilmeli, bizde Tokat,lılar olarak bu düştüğümüz yerden el ele vererek kalkmasını bilmeliyiz. Tokatspor,un tarihi bilgileri bize arşivlerini açarak veren ilimizin yetiştirdiği ender spor adamı Üzeyir Akti,ye Tokat haber gazetesi olarak çok teşekkür ediyoruz.

2020/05/2020-05-28-13-17-40.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x