Galericilerin dikkatine son bir hafta

Galericilerin dikkatine son bir hafta

İkinci el oto elim işiyle uğraşan esnafların alması gereken yetki belgesinde son gün 13 Ağustos 2019 Salı. Tokat Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü galericilik yapan esnafların kayıtsız oto alım satım işinin önüne geçilebilmesi için mutlaka yetki belgesi almaları konusunda uyardı.

06 Ağustos 2019 - 11:19

Korsan yani kayıtsız olarak yapılan oto alım satıp işinin önüne geçmek amacıyla alınan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kararıyla artık bu işi yapanlara yetki belgesi sorulacak. Tokat’ta galericilik işi yapan esnafların bağlı olduğu odalara Tokat Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü tarafından resmi yazı gönderilerek galerici esnafının 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerektiği bildirildi.

SON GÜN 13 AĞUSTOS

Tokat Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü tarafından gönderilen yazı da şu ifadelere yer verildi;
"Bilindiği üzere, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13/02/2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bahse konu Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrasında, 'Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların Bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren durumlarını bir yıl içinde, lise mezunu olma şartı hariç olmak üzere 6'ıncı maddenin birinci fıkrasındaki şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi alması gerektiği' hükmüne yer verilmiş ve 24’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde ise söz konusu Geçici 1 inci maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe gireceği kurala bağlanmıştır.
Bu kapsamda, Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde 13 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden ve bu faaliyetine halen devam eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir.
Bu itibarla, uygulamada herhangi bir aksamanın yaşanmaması ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almak üzere https://ietts.gtb.gov.tr adresi üzerinden başvuruda bulunmaları gerektiği belirtilmektedir.
İlgili odamız üyelerine duyurulur”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKATSPOR AŞ BAŞKANI TUTUKLANDI MI?
TOKATSPOR AŞ BAŞKANI TUTUKLANDI MI?