Gazeteci Özkan bir dönemin fedaisini kaleme aldı

Gazeteci Özkan bir dönemin fedaisini kaleme aldı

Gazeteci Özkan bir dönemin fedaisini kaleme aldı Gazeteci M.Duran Özkan’ın ilk romanı olan Hasan Sabbah’ın Fedaisi Tahir, Ritim Plus yayınlarında çıktı.

21 Eylül 2019 - 07:09 - Güncelleme: 22 Eylül 2019 - 07:26BİR DÖNEMİN EFSANEVİ HİKÂYESİ… ,

Gazeteci M.Duran Özkan’ın ilk romanı olan Hasan Sabbah’ın Fedaisi Tahir, Ritim Plus yayınlarında çıktı.

344 sayfadan oluşan kitap Hasan Sabbah’ın Alamut Kalesini ele geçirişinden (1090 yılından) başlayarak, Tahir adındaki fedainin Nizam-ûl Mülk’e suikast düzenlediği iki yıllık bir süreyi anlatıyor. Hasan Sabbah’ın yaşamında ki bu iki yılın hikâyesi, Hasan’a dair bu güne kadar edindiğimiz hafızayı tersine çevirecek nitelikte. Yazar, bugüne kadar Alamut Kalesi ve Hasan Sabbah konusunda yazılanların çok ötesinde bir gerçeklilikte konuyu ele alıyor.

Bâtınilerin cephesinden olaylara bir bakış sergileyerek, yalın bir Alamut gerçeği ile okuyucuyu buluşturmayı amaçlıyor. Okur bu kitapta Cennet Bahçelerini, hurileri ya da kendilerini amaçsızca kale burçlardan atan fedaileri göremeyecekler ama Hasan Sabbah’ı ve onun cesur fedailerinin idealleri uğruna ölüme korkusuzca gidişlerinin hikâyesini görecekler. Kitap, tarihte yaşayan gerçek kişilerden; Hasan Sabbah, Dai Hüseyin ve Tahir üçlemesi üzerine kurgulanmış. Romanda Hasan Sabbah’ın yönetici kimliği öne çıkarken; Nizari düşünce,  Dai Hüseyin’in ağzından ifade buluyor. Tahir’de ise Nizam-ûl Mülk’e düzenlediği suikast ile geleneğin suikastçı kimliği öne çıkartılıyor. Yazarın, Romanın “Diviti alırsan tahtın da gider.” bölümünde Selçuklu İmparatorluğu içinde Melikşah ile Nizam-ûl Mülk arasında yaşanan iktidar kavgası da denebilecek çelişkilerin anlatımı; diğer bir bölümde anlatılan, Melikşah ile Hasan Sabbah arasında geçen mektuplaşma, kitabı ilginç kıldığı kadar bir döneme ışık tutması açısından da önemli.

Bu kitabı okuduktan sonra Hasan’a dair düşüncelerinizi yeniden gözden geçirip, Alamut’a ve Hasan Sabbah’a yönelik görüşlerinizi yeniden güncelleyeceğinizden eminiz. Roman; aynı zamanda bir belgesel niteliğinde. Gelin, bu tarihi panoramayı bu romanın eşliğinde okuyun… 

Küresel Gazeteciler Konseyi üyesi de olan Gazeteci M. Duran Özkan’ın bu ilk romanı.

2019/09/2019-09-22-07-23-41.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • osmanoğlu
    1 yıl önce
    Haşhaşileri,Hasan-sabbah gibi mel\'un ları yüceltmenin ve çağdaş hasan-sabbahlara güzelleme yapmanın bir versiyonu olsa gerek.Türkiyedeki aydın ihanetleri birden çoğalmaya başladı.Din adamı kisvesindeki birisi kalkar;Hz.Hatice annemize dil uzatır.Diğeri peygamberimize suikast yaptı diye gözbebeğimiz şeyhayn\'a dil uzatır! HEYY ümmet uyanın ne oluyoruz.Galiba taşları bağladılar meydan köpeklere kaldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokatlı turizmcinin başarısı
Tokatlı turizmcinin başarısı
Yeni Havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı
Yeni Havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı