“Gazetecilik mücadele haline geldi”

“Gazetecilik mücadele haline geldi”

Eğitim İş Tokat İl Başkanı Mithat Eş, “Baskıcı, temel özgürlükleri yok sayan yeni rejim özlemini mevzuatlarla meşrulaştırmaya çalışan siyasi iktidar, Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gazeteciler üzerinde yeni bir tehdit unsuru yaratmaya çalışmaktadır. Gazetecilik mesleği, gazetecilik mücadelesi haline gelmiştir” dedi

09 Ocak 2019 - 20:27

Eğitim İş Tokat İl Başkanı Mithat Eş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Gazetemizi ziyaret ederek basın mensuplarının gününü kutladı. Türkiye’nin bugün basın özgürlüğü sıralamasında en alt sıralarda olduğuna dikkat çeken ve bunun utanç olduğunu söyleyen Mithat Eş, iktidar partisi AK Parti’yi eleştirdi.

Eğitim İş Tokat İl Başkanı Mithat Eş, “AKP iktidarının medyanın yüzde 95’ini kontrol altına alması, muhalif medyanın ekonomik baskıyla susturulmaya çalışılması, Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl ağır bir saldırı altında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. Halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getiren gazeteciler; bizzat iktidar tarafından hedef gösterilmekte, işten çıkarılma tehdidi, fiziksel saldırılar, haklarında açılan davalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmaya çalışılmaktadır” dedi.

 

8 AYDA 700 GAZETECİ İŞSİZ KALDI

Mithat Eş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Gazeteciler Sendikası’na göre tüm işkolları içinde yüzde 30 ile işsizliğin en yüksek olduğu medya sektöründe sadece son sekiz ay içinde 700 gazeteci işsiz kaldı. Baskıcı, temel özgürlükleri yok sayan yeni rejim özlemini mevzuatlarla meşrulaştırmaya çalışan siyasi iktidar, Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gazeteciler üzerinde yeni bir tehdit unsuru yaratmaya çalışmaktadır. Gazetecilik mesleği, gazetecilik mücadelesi haline gelmiştir. Yaşadığımız bu günler; gelecekte Türkiye’de basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır. Eğitim-İş olarak gazetecilerin, görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmeleri için, mesleki saygınlıklarının yeniden kazandırılması gerektiğini vurguluyoruz. Tüm basın emekçilerinin “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka