>
Geçici bulunduğu yerde PCR testi pozitif olanlar dikkat!

Geçici bulunduğu yerde PCR testi pozitif olanlar dikkat!

Tokat İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi “Geçici Olarak Bulunulan Yerlerde İzolasyon Koşulları” konulu Genelgesini görüştü. Buna göre; Geçici olarak bulunduğu yerde PCR test sonucu pozitif olduğu anlaşılan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek üzere özel araçlarıyla asıl ikamete dönebilecek

16 Eylül 2021 - 18:56

Tokat İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 15 Eylül Çarşamba günü gerçekleşen toplantısında İçişleri Bakanlığının 14.09.2021 tarih ve 14644 sayılı “Geçici Olarak Bulunulan Yerlerde İzolasyon Koşulları” konulu Genelgesi görüşüldü.

 

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı başkanlığındaki toplantıda; Yüksek bulaşıcılığı nedeniyle toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturan Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde PCR test sonucu pozitif olanların uygun koşullarda izolasyona alınmalarının salgının yayılımını kontrol altında tutma açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

 

Sağlık Bakanlığınca yayımlanan "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi"ne göre, göstermiş olduğu semptomlara göre hastaneye yatışına gerek görülmeyen pozitif vakaların ikametlerinde izolasyona tabi tutulması kararlaştırılmıştı.

 

Öte yandan çeşitli sebeplerle (yükseköğretim, çalışma, gezi vb.) geçici olarak bulunduğu yerlerde PCR test sonucu pozitif olduğu anlaşılan ve izolasyona alınacağı herhangi bir yeri bulunmayan kişilerin; Valilik/Kaymakamlıklarca belirlenen yerlerde izolasyona tabi tutulmaları ve filyasyon ekiplerince takiplerinin yapılması için kararlar alındı.

 

PCR TESTİ POZİTİF OLANLAR SADECE ÖZEL ARAÇLA ASIL İKAMETE DÖNEBİLECEK

Bu çerçevede Tokat genelinde; Geçici olarak bulunduğu yerde PCR test sonucu pozitif olduğu anlaşılan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek üzere özel araçlarıyla (toplu taşıma vasıtaları kesinlikle kullanılmayacaktır) asıl ikametlerine dönmelerine yolculuk sırasında sair sebeplerle (mola vb.) diğer kişilerle temas etmeyeceğine yönelik taahhütte bulunması koşuluyla izin verilecek.

 

ASIL İKAMETE GİDEMEYECEK OLANLARA KONAKLAMA İMKANI

Asıl ikametlerine gidemeyecek durumda olanlar için ise Valilik/Kaymakamlıklarca bu kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere mümkünse kamu kurumlarına ait misafirhane/konaklama tesisi gibi yerlerin mümkün değilse karantina oteli gibi yerler belirlenecek.

 

Valilik/Kaymakamlıklarca belirlenen yerlerdeki konaklama bedellerinin, izolasyona tabi tutulan kişilerce karşılanması, ancak yapılacak gelir tespitine göre konaklama bedelini karşılayamayacak durumdaki kişilere ait giderlere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek sağlayacak. Karantina oteli belirlenmesi gereken durumlarda; izolasyon koşullarını sağlamak kaydıyla ekonomik açıdan en avantajlı yerler Valilik/Kaymakamlıklarca seçilecek.

 

İZOLASYON İHLALİNDE MASRAFLAR HASTAYA AİT OLACAK

İzolasyon koşullarını ihlal etmesi nedeniyle zorunlu izolasyona tabi tutulacak kişilerin Valilik/Kaymakamlıklarca tespit edilen misafirhane/konaklama tesisi/karantina oteli gibi yerlere konaklama bedelini kendileri ödemek kaydıyla kabul edilecek.

 

Geçici olarak bulunduğu yerlerde PCR test sonucu pozitif olduğu anlaşılan ve izolasyona alınabileceği herhangi bir yeri bulunmayan kişilerin izolasyona tabi tutulmaları için Valilik/Kaymakamlıklarca belirlenen yerlere; - Ziyaretçi kabul edilmeyecek.

 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINACAK

Güvenlik önlemleri için yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli görevlendirilerek

İzolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek ve buralarda görevli personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli görevlendirilecek.

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı