GIDA SEKTÖRÜ MERCEK ALTINDA

GIDA SEKTÖRÜ MERCEK ALTINDA

Tokat'ta toplam 521 üretim işletmesi, 4 bin 348 satış ve toplu tüketim yeri, 4 bin 869 tane gıda işletmesi İl ve ilçelerde 41 kontrol görevlisi tarafından 6 gün boyunca Türkiye genelinde eş zamanlı olarak denetleniyor. Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, “Tokat'ta gıda denetimleri emin ellerde” dedi

20 Şubat 2020 - 00:00 - Güncelleme: 20 Şubat 2020 - 13:27


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 81 ilde 6 gün boyunca gerçekleştirilecek ürün bazlı gıda denetimlerini 17 Şubat pazartesi başlatmış, 6 gün sürecek olan denetimlerin ilk günü süt ve süt ürünleri, 2. Gün ise et ve et ürünleri denetlenmişti. Hangi alanlarda denetim yapılacağı denetim gününe kadar gizli tutulurken 3. Gün denetimleri sürdüğü esnada Tokat'ta Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin ile gıda denetimlerini değerlendirdik.
Tokat'ta toplam 521 üretim işletmesi, 4 bin 348 satış ve toplu tüketim yeri, 4 bin 869 tane gıda işletmesi bulunuyor. İl ve ilçelerde 41 kontrol görevlisi 6 gün boyunca Türkiye genelinde eş zamanlı olarak buraları denetlemeyi sürdürüyor.

521 ÜRETİM İŞLETMESİ, 4 BİN 869 GIDA İŞLETMESİ VAR
Tokat'ta devam eden gıda denetimleri hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, “Sayın Bakanımızın talimatları ile 81 ilde eş zamanlı olarak aynı günde aynı sektörler 6 gün boyunca denetlenecek. Bugün 3. Gün. Birinci gün süt ve süt ürünleri ile ilgili işletmeler denetlendi. 2. Gün ise et ve et ürünleriyle ilgili denetim yapıldı. 6 günlük denetim sonucunda kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bakanlığımızın asli görevlerinden bir gıda güvenilirliğini sağlamak. Bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla böyle bir program yapıldı. Denetim pazartesi günü start verdi. İlimizde ilçelerimiz de dahil toplam 521 üretim işletmesi, 4 bin 348 satış ve toplu tüketim yeri, 4 bin 869 tane gıda işletmesi var. İlimizdeki denetimleri şu şekilde yapıyoruz; 5 tane ilçemize yetki devri yaptık. Oradaki Gıda Kontrolörlerimiz tarafından yapılıyor. Bu ilçelerimiz Zile, Niksar, Erbaa, Turhal, Reşadiye'de oradaki  elemanlarımız tarafından alınıyor. Şuanda ilçelerimizdeki il dahil 41 kontrol görevlimiz var. Denetimlerimiz bu kontrol görevlilerimiz tarafından yürütülüyor” dedi.

2019'DA BİN 52 NUMUNEDEN SADECE 41 TANESİ OLUMSUZ ÇIKTI
2019 yılı gıda denetimleri hakkında bilgiler veren Tarım  İl Müdürü Orhan Şahin, “2019 yılında arkadaşlarımız özveriyle 9 bin 825 tane denetim yaptılar. Bunların 9 bin 348'i gıda işletmelerine, 477 tane de yem işletmelerine denetim yapıldı. Buda il olarak iyi bir yerde olduğumuzu söyleyelim. Halkımıza şunu belirtelim Tokat'ta gerçekten gıda denetimleri emin ellerde. Halkımızın gıda güvenliğini sağlamak için gece gündüz her platformda denetimlerimize devam ediyoruz. Tüketicilerimiz bir şikayet konusu olduğunda Bakanlığımızın Alo 174 Gıda Hattına ücretsiz olarak şikayetlerini bildirebilirler. Şüphe durumunda numune alma planı kapsamında il müdürlüğü olarak 2019 yılında toplamda gıda ve hayvansal ürünlerden bin 52 tane numune almışız. Bu numunelerden olumsuz çıkan sayı 41. Hasad öncesi denetimde 8-10 yıl önce aldığımız numunelerin yarısı olumsuz çıkıyordu. Şuan 200 numunede 8'i olumsuz çıkmış. Bu da bizi gerçekten memnun ediyor gıda güvenilirliği açısından. Hedefimiz 41 olumsuz numuneyi yapacağımız denetimlerle olumluya çevirmek. Ekibimiz 7/24 hizmetteler gece gündüz alınan ihbarları değerlendiriyorlar.  Denetimlerimiz plan program dahilinde yıl boyu devam ediyor.

BAZI RİSK GRUPLARI 3-4 KEZ DENETİMDEN GEÇİYOR
Bazı işletmelerin risk grubuna göre birkaç kez denetlendiğini belirten Orhan Şahin, “Risk bazlı denetimlerimiz var. İşletmenin o andaki durumuna göre puanlama yapılıyor. Bir sonraki denetimde yönelik sisteme giriyorlar. Bir sonraki denetime ne zaman gideceğiniz belli oluyor. O hafta  içinde 11 aracımız 41 personelimiz  her gün görevdeler. İnşallah hedefimiz bu hafta içerisinde 600'e yakın denetim yapmak. Bazı işletmelere riskine göre 4 kere gidiyoruz. Örnek süt ve et ürünleri gıdalar riskli olduğu için 3-4 denetim yapılıyor. Özellikle öğrencilerin yemekhaneleri gibi yerler sık sık denetleniyor” diye konuştu.

ŞİKAYET İHBARLARINDA 15 GÜN İÇİNDE TÜKETİCİYE SONUÇ BİLDİRİLİYOR
ALO 174 Gıda Hattına gelen ihbarların nasıl değerlendirildiği konusunda da bilgi veren Müdür Şahin, “Görevimiz hem üretici, hem tüketici hem de işletmeyi korumak. Şikayeti aldığımızda şikayet konusu hangi ekibi ilgilendiriyorsa o ekibe bildiriliyor. O ekipte en kısa sürede işletmeye gidiyor. Sizin şikayetinizi ihbar kabul ediyor ve o üründe sizin ürün ve orijinal ambalajından numune alınarak analize gönderiliyor. Şikayet eden kişiye 15 gün içinde sonuç hakkında bilgi veriyoruz. Zehirlenme gibi acil konularda hemen numuneler alınıyor. Hastanede zehirlenme vakası hastası varsa takibini de yapıyoruz” dedi.

SÜTE ÇAMAŞIR SUYU KARIŞTIRMASI HİLESİNİ DE SORDUK
Süte çamaşır suyu karıştırılması hilesiyle ilgili ulusal basına zaman zaman yansıyan haberlerle ilgili soruyu da yanıtlayan İl Müdürü Şahin, numuneyi 4-5 kanaldan aldıklarını, Tokat'ta böyle bir durum yaşanmadığını geçen yıl en az Bin 52 numune alındığını bu yılda en az bin 100 numune alarak 10 bin denetim yapmayı planladıklarını söyledi.  Hasat zamanı alınan numunelerde ilaç tespit edilmesi durumunda hasadı geciktirerek ilaç oranının azalmasını beklediklerini belirtti.

TÜKETİCİ ÜRÜNÜN AMBALAJINA DİKKAT ETSİN 
Tarım Müdürü açıklamasında şu hususlara da değindi:  “Tüketicilerimiz ürün alırken ürünün orijinal ambalajında olmasına dikkat etsinler. İşletmeden menşeisi, ilk üretildiği yeri sorabilirler. İşletme tüketiciye bunu sağlamak zorunda. Son kullanma tarihine dikkat etsinler. Riskli ürünlerin kullanım veya saklama koşullarına dikkat etsinler. Bazı ürünler 4 derecede bazıları noda sıcaklığında saklanmalı. Bu durumlardan herhangi birinde olumsuzluk gördüklerinde Alo 174 Gıda Hattına ihbarda bulunurlarsa memnuniyet duyarız. “
Müdür Orhan Şahin, Cezai yaptırımlara gelecek olursak denetimler 5996 sayılı kanun kapsamında yapılıyor. Suça göre ceza oranı var. Gıdada en düşük ceza 2 bin lira civarında. Taklit ve tağşişte daha yüksek. Analiz sonuçlarının uygun çıkmamasında daha yüksek” diyerek suçun kanunda karşılığı ne ise cezasının ona göre değiştiğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x