Gökçeli Barajı ekonomiye de can suyu olacak

Gökçeli Barajı ekonomiye de can suyu olacak

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Tokat’ın Niksar ilçesinde yapımı devam eden Gökçeli Barajında % 75 fiziki gerçekleşme sağlandığını ve barajın tamamlanmasıyla 2 bin 110 dekar tarım arazisinin sulama ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Yapılacak sulu tarım ile milli ekonomiye yıllık 4 milyon 253 bin 032 TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

16 Ocak 2020 - 11:56 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 12:57

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın Tokat’a yapılan su yapılarının artmasıyla bölgedeki tarımsal faaliyetlerin geliştiğini belirtti. Niksar’da yapılan Gökçeli Barajı inşaatı hakkında da bilgiler veren Genel Müdür Mevlüt Aydın, Gökçeli Barajı’nda % 75 fiziki gerçekleşme sağlandığını, çalışmaları devam eden Gökçeli Barajı’nın tamamlanması ile 2 bin 110 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını açıkladı.

 

 

Bölge insanına ek gelir sağlanacak

Gökçeli Barajı’nın temelden yüksekliği 41,4 metre olup 1,03 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunu ifade eden Genel Müdür Aydın, “Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 4.253.032 TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

 

Gökçeli Barajı’nda, gövde sıyırma kazısı ve enjeksiyonu, beton kaplama, dolusavak kazısı ve dipsavak imalatları ve batardo dolgusu tamamlandı gövde dolgusuna ise devam ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Su kanalındaki cesedin kimliği belirlendi
Tokat’ta vaka sayısı yüzde 50 düştü
Tokat’ta vaka sayısı yüzde 50 düştü