google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
GÖKMEDRESE’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI

GÖKMEDRESE’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Tokat'ta turkuaz çinileriyle dikkati çeken Anadolu Selçuklu mimarisi ile inşa edilmiş Gökmedrese'nin restorasyonu başladı.

25 Ocak 2021 - 02:08

Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları başlanan Gökmedrese Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu,  İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum tarafından yapılan ziyaretle incelendi. Heyet, restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç'tan bilgi aldı.

 

ADINI DUVARLARINI SÜSLEYEN TURKUAZ ÇİNİLERDEN ALIYOR

Kentte Gaziosmanpaşa Bulvarında Taşhan yakınında uzun yıllar müze olarak kullanılan Selçuklu eserlerinden birisi olan Gökmedrese 1277 yılında üzerinde 12’inci yüzyıldan kalma Danışmentli eserinin devamı olarak Muineddin Pervane Süleyman tarafından yaptırıldı. Anadolu Selçuklu mimari ve sanatının en belirgin özelliklerini taşıyan Gökmedrese 2 katlı 2 eyvanlı, ortası açık avlulu ve revaklı plan tipinde olup taş, çini ve altın süslemelere sahip bir yapı olarak dikkat çekiyor. Ana eyvan ayrıca, zemini kıvrık dallardan oluşan çinisinde Ayet'el-Kürsi bordürü de bulunuyor. Osmanlılar zamanında XVIII. yy'a kadar medrese, bimarhane ve bir odası türbe olarak kullanılan yapının, daha sonraları şifahane ve göçmen barınağı olarak kullanıldığı biliniyor. Gökmedrese adını iç duvarlarını süsleyen turkuaz çinilerden alıyor. 2023 yılında tamamlanacak restorasyon çalışmaları ile birlikte 12’inci yüzyıldan kalma bu Selçuklu eseri de yeniden turizme kazandırılacak.

 

YAPIYI İNŞA ETTİREN BİR DEVLET ADAMI

Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, yapılan inceleme gezisi sonrasında yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu “Pervane Muhiddin Süleyman bir Selçuklu Devlet Adamı. Pervane biliyorsunuz Osmanlılarda en büyük mali memur olarak değerlendirilmekte. Daha sonra buranın Valisi olan Muhiddin Pervane Moğollar tarafından şehit edilmiştir.”

 

TOKAT, İSTANBUL’DAN SONRA EN BÜYÜK TARİHİ ESER ENVANTERİNE SAHİP

“Tokat gerçekten Türkiye’de en fazla tarihi eseri olan; hem beylikler döneminde, hem Selçuklular Döneminde, hem Osmanlılar Döneminde, hem de Bizans ve Roma Döneminden tarihi eserleri bulunan çok önemli bir şehrimizdir. Tokat’taki vakıf eserlerinin, tarihi eserlerinin sayısı İstanbul’dan sonra en zengin bölgedir.”

 

RESTORASYON SONRASI GÖKMEDRESE DÜNYA İNSANLIĞINA KAZANDIRILACAK

“Gökmedrese ile ilgili konuda ben Vakıflar Genel Müdürümüze, O’nun şahsında bakanlığımıza şükranlarımı iletmek istiyorum. Buranın hemen ihalesinin yapılması suretiyle bu çalışmalar şuan başladı. Geçen ay, geçen senenin son ayı içerisinde ihale yapıldı, yer teslimi yapıldı, müteahhit işlemlerine başlandı. Şimdi kendisi ile de görüşeceğiz, inşallah bunu 2023’ten daha erken bir tarihte restorasyonunun ve onarımının aslına uygun bir şekilde yapılmasının sözünü kendisinden alacağız. Bir an önce bu güzel eserin bizim medeniyetimize, bizim şehrimize, dünya insanlığına kazandırmanın gayreti içerisinde olacağız.”

 

GÖKMEDRESE TOKAT’IN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

“Bu Tokat’ın parlayan yıldızı olarak da Gökmedrese inşallah restorasyonu en güzel şekilde yapılarak, biz de milletvekilleri olarak bunu yakından takip edeceğiz. Eski bir Vakıflar Genel Müdürü olarak da çok heyecanlı bir şekilde en yakından takip ederek en güzel şekilde restorasyonunu sağlamış olacağız.”

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/01/2021-01-25-02-10-54.jpg
2021/01/2021-01-25-02-11-00.jpg
2021/01/2021-01-25-02-11-06.jpg
2021/01/2021-01-25-02-11-12.jpg
2021/01/2021-01-25-02-11-16.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazada ölen polisin kızına hediye ev
Kazada ölen polisin kızına hediye ev
MANDA ÜRETİMİNDE TOKAT 4. SIRADA
MANDA ÜRETİMİNDE TOKAT 4. SIRADA