>
GÖNÜLLÜLERDEN TEPKİ: ONLAR HAYVANSEVER OLAMAZ!

GÖNÜLLÜLERDEN TEPKİ: ONLAR HAYVANSEVER OLAMAZ!

Tokat’ta yasaklı ırk köpeklerin köy çevrelerine getirilip bırakılmasına en büyük tepki Tokat Gönüllü Hayvanseverler Birliği’nden geldi. Tokat Gönüllü Hayvanseverler Birliği Başkanı Gülperi Sıldıroğlu, “Onlar gerçek hayvanseverler olamaz. Azıl mücadelemiz onlarla” dedi

13 Ocak 2022 - 20:32

Türkiye’de yasaklı türler olarak belirlenen köpek ırklarının kısırlaştırılarak 14 Ocak'a kadar kayıt altına alınmasına yönelik süre bugün dolarken Tokat’ta yasaklı ırk köpeklerin köy çevrelerine getirilip bırakılmasına en büyük tepki Tokat Gönüllü Hayvanseverler Birliği’nden geldi. Tokat Gönüllü Hayvanseverler Birliği Başkanı Gülperi Sıldıroğlu ve Gülser Sıldıroğlu olaya tepki gösterdi.  

 

ONLAR HAYVANSEVER OLAMAZ!

Tokat Gönüllü Hayvanseverler Birliği Başkanı Gülperi Sıldıroğlu, sokağa hayvanları terk edenler için “Onlar hayvansever olamaz. Biz onları kesinlikle hayvansever sınıfına koymuyoruz. O canları vahşileştirip o canların üzerinden para kazanmaya çalışan asil canilerle bizim asıl mücadelemiz. Tokat Gönüllü Hayvanseverler Birliği olarak bu olayın sonuna kadar karşısındayız. İlerleyen süreçte geniş kapsamlı bir basın açıklaması yaparak konuyu gündeme taşıyacağız” dedi.

 

PETVET SİSTEMİNE KAYIT ETTİRME SÜRESİ BUGÜN SON

Tehlike arz eden köpek ırkı bulunduranların 14 Ocak 2022 tarihine kadar hayvanlarını kısırlaştırarak ve buna dair belgeyle PETVET sistemine kaydettirmek üzere İl veya ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunarak veri tabanına kayıt ettirmeleri gerekiyor.

 

ÜRETMEK, SAHİPLENMEK, BESLEMEK, HEDİYE ETMEK YASAK!

Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü tarafından ‘Tehlike arz eden köpek ırkları’ ile ilgili bir genelge yayınlanmış, genelgeye göre;  Dogo Argentino, Pitbull Terrier, American Staffordshire Terrier, Fila Brasilerio, Japanese Tosa ve American Bully ırkı köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmanın yasak olduğuna dikkat çekilmişti.

 

BAŞVURU YAPAN HAYVAN SAHİPLERİNE İDARİ YAPTIRIM UYGULANMAYACAK

14.01.2022 tarihine kadar hayvanlarını kısırlaştıran ve buna dair belgeyle birlikte PETVET sistemine kaydettirilmek üzere İl veya ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunarak veri tabanına kayıt ettirenler hakkında 5199 sayılı Kanunda öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanmayacak.

HABER: Mihriban KOÇAKER

2022/01/2022-01-13-20-34-12.jpg
2022/01/2022-01-13-20-34-17.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı