GÖREVDEN ALMA DEĞİL İSTİFA

GÖREVDEN ALMA DEĞİL İSTİFA

AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, kongre süreci ve yaşanan istifalar hakkında yaptığı açıklamada, istifaların görevden alınma olmadığını, başkanların kendi istekleriyle istifa ettiklerini belirterek Merkez ilçe, Zile ve Reşadiye ilçe başkanlarının görevi bıraktığını duyurdu

13 Aralık 2019 - 13:39 - Güncelleme: 13 Aralık 2019 - 13:43

AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, kongre süreci ve yaşanan istifalar hakkında basın toplantısı yaparak bilgilendirmelerde bulundu. Merkez İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel ve Reşadiye İlçe Başkanı Sefa Yiğit’in istifalarına değinen Başkan Polat, bu karaları kendi inisiyatifleriyle aldıklarını ve daha önceden İl Koordinatörüne görevlerinden ayrılmak istediklerini söylediklerini ifade etti.  

AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, açıklamasında, “Bilindiği gibi Ak Parti bir kongre sürecine girdi ve İl Koordinatörleri tüm illerde olduğu gibi Tokat’ta da çalışmaya başladı. Bizim il koordinatörümüz Konya Milletvekili sayın Halil Etyemez beyde geçtiğimiz haftalarda buradaydı ve bir dizi toplantılar gerçekleştirdi. Bire bir görüşmeler yaptı. Bunun neticesinde Ankara’ya gittikten sonra hem Genel Merkezimiz hem Milletvekillerimizle birlikte yapılan istişareler sonunda bazı kararlar alındı. Şuanda Tokat’ta  Reşadiye, Zile ve Merkez ilçemizde ilçe Başkanlarımızın istifası söz konusu. Sayın İlçe başkanlarımız daha önce ki toplantılarda Zile ve Reşadiye görevlerini bırakmak istediklerini söylediler. Zile yerel seçimler sonrası söylemişti, Reşadiye’de üçüncü dönemi bitmesinden dolayı bu dönem aday olmayacağı söylemişti. Dolayısıyla bu söylemleri il koordinatörümüze de bildirdiler. Merkez İlçe Başkanımız Ahmet beyde yine bu süreçte devam etmek istemediğini kendilerine söylemiş. Bu yapılan istişareler sonucunda da bazı illerimizde il Başkanlarının ve İlçe Başkanlarının istifası söz konusu” dedi.

İstifa kararının Genel Merkez tarafından verildiğini ancak Başkanların isteği doğrultusunda verildiğini kaydeden Başkan Polat, görevden alınmanın söz konusu olamadığını söyledi.

“Sürecin daha rahat işlemesi adına alınan bir karar”

İstifalar için neden kongre zamanı beklenmedi? sorusuna cevap veren Polat, “Daha önce ki dönemlerde de kongrelerimiz oldu ve bu kongrelerde alınan kararların hepsinde de illaki memnuniyetsizlik duyanlar oldu. Tabii ki dediğiniz gibi o da yapılabilirdi ama dediğim gibi arkadaşlarımızın İl Koordinatörüne bu söylemleri söyledikten sonra bu sürecin daha sağlıklı yürümesi adına demek ki böyle bir şey yapıldı. Şuan Reşadiye ve Zile’de siyasi Hukuk İşleri Başkanlarımız bu işi götürecek. İlçelerde her hangi bir sıkıntı yok. Önümüzde ki süreçte göreceğiz belki de bu ilçe başkanlarımız farklı kademelerde de görev almış olacaklar. Burada istifa etti yol ayrıldı, gitti diye bir durum yok. Sadece sürecin rahat ve doğru işlemesi adına bu kararlar çıktı” şeklinde konuştu.

Yeni parti ile istifalar bir alakası yok

Kurulan yeni partilerle istifaların uzaktan yakından alakasının olmadığını, AK Parti olarak işlerine baktıklarını ifade eden Polat açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yapılan istifaların hiçbiri yeni partilerle alakalı değil bunu çok net olarak söylüyorum. İnsanların hangi partilerde yer alacağı kendi fikirleri ama Merkez İlçemizin, Zile’nin, Reşadiye’nin bu süreçle hiç yakından uzaktan alakası yoktur. Bu parti kurma çalışmaları daha öncede oldu yine olacaktır. Ne getirip ne götüreceği ileriki dönemde görülecek. Biz kendi işimizi yapıyoruz. Allah’ın izniyle Ak Parti Türkiye’ye çok şey kattı ve inşallah önümüz de ki yıllarda da milletimizin desteği katmaya devam edecektir. Bunlar konuşulacaktır, seçim dönemi gelir milletimizin huzuruna çıkarız kime ne diyor milletimiz bunu hep beraber görmüş oluruz”

“Cumhurbaşkanımızın bize talimatı emirdir”

“Bizde devam etmek istiyoruz ya da bırakıyoruz sözü olmaz. Geçtiğimiz aylarda ilk bu süreç başladığında teşkilat başkanımızla ve bölge sorumlumuzla bizi çağırdıklarında konuştuk. Kendilerine de aynısını söyledim, ‘sayın başkanım bize eğer burada görev verilirse onu yaparız, yok bu dönem bitmeli yeter değdiniz vakit dışarıdan maddi ve manevi yapabileceğimiz ne varsa onu yaparız’ dedik. sayın Cumhurbaşkanımızın bize talimatı emirdir. Ben öyle telakki ederim. Onun için nasıl uygun görünürse biz burada yada başka yerde görevimize devam ederiz. 2002 Partimiz kuruldu buradayız, Allah’ın izniyle burada olmaya da devam ederiz.”

 

 

 

 

Kaynak: Sırrı Sürer

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Tokat’ta 3 adet jeotermal kaynak alan sahası ihale edilecek
Reşadiye'de bir köye daha karantina
Reşadiye'de bir köye daha karantina